Akne nasıl tedavi edilir?

Akne nasıl tedavi edilir?

Akne Nasıl Tedavi Edilir

 

Sivilceler cilt altındaki yağ bezlerinin aşırı yağ üretmesi ve bu salgının birtakım maddelerle birleşip cilt altında tıkanması ve içerisinde bakteri üremesiyle ortaya çıkıyor. Peki akneden nasıl kurtuluruz? Bu nedenle sivilceleri sıkarak yok etmek onların daha da derinlere inip kistleşmesine, sıkılan sivilcenin yerinde hoş olmayan izlerin oluşmasına, sürekli sivilceleri kurcalamak da ciltte kalıcı bazı izlere neden oluyor. Sivilce oluşumuna yol açtığı düşünülen başlıca 8 neden bulunuyor. Bunların arasında yağ bezlerinin aşırı yağ üretmesi, hormonal ve endokrin rahatsızlıklar, yaş, stres, mevsimsel özellikler, gıdalar, bazı kozmetikler, kortizon içeren ilaçlar ve bazı antidepresanlar) sivilcelerin ortaya çıkmasına neden olabiliyor.

sivilce_10022014_1

Vücudumuzdaki birçok özelliği nasıl genetik yapımız belirliyorsa, bazı cilt tiplerinin neden sivilce üretimine yatkın olduğunun da temelinde genetik nedenlerin olduğu düşünülüyor. Anne ve babasında sivilce olan kişilerin ergenlik döneminde ve sonrasında da sivilce sorunlarıyla uğraştıkları biliniyor. Kadınlarda polikistik over hastalığının varlığında sivilce daha çok görülüyor. Ancak sivilceleri yapan sadece bunlar değil. Bazı araştırmalar sivilce oluşumunda beslenmenin de rolüne vurgu yapıyor. Süt ürünlerinin aşırı miktarda tüketilmesi, karbonhidratlı gıdaların sık tüketilmesi, cips, çikolata, kızartma gibi yağlı yiyeceklerin yenilmesinin sivilceye yatkın cilt tiplerinde sivilce oluşumunu kolaylaştırdığı öne sürülüyor. Kadınlarda hayatlarının bazı dönemlerinde yaşadıkları stres faktörü etkili olabilirken, adet öncesi dönemde de sivilcelerin attığı gözlemleniyor. Günlük yaşamda ergenlerin yanı sıra kadınların da en çok başvurduğu gizleme yöntemlerinin başında pudra kullanmak, sivilcenin çıktığı yere bolca pudra sürmek geliyor. Oysa sivilceler yüzde ilk çıkmaya başladığında kapatıcı pudralarla cildi tıkamak yerine, uygun temizleyiciler ve cilt tipine göre üretilmiş toniklerle temizlenmesi, dermatoloji hekimlerinin önerdiği antibakteriyel kremlerin kullanılması daha doğru bir yaklaşım olacaktır. Bazı kişilerde hekimlerin önerdiği kremlerle kısa sürede tedavi edilebilen aknelerin dışında, daha ciddi sorun yaratan akneler de oluyor. Bu durumda ağızdan antibiyotik kullanılması, A vitamini içerikli kremlerin mutlaka hekim önerisiyle uygulanması aknenin tedavisinde başarılı olunmasını sağlıyor.

sivilce_10022014_2Hangi maddeler akneli cilde zararlıdır?

Günlük hayatta insanlar yüzlerinde çıkan sivilceleri kurutmak amacıyla çok çeşitli yöntemlere başvuruyor. Bunların arasında talk pudrası, bebe pudrası, limon suyu, çeşitli meyveler geliyor. Öncelikle pudraların cildin gözeneklerinde tıkanmaya, yağ salgısının dışarı akmasına engel olarak sivilceyi büyüttüğüne değinelim. Pudra sakıncalı olmasının nedeni, ciltteki gözenekleri tıkayarak yağ salgısının dışa akmasına engel olup sivilceyi büyütebiliyor. Limon suyu sivilce tedavisi gören kişide tahrişe neden olabilir ancak cildi gülsuyu sürülmesi hassas ciltlerde uygulanabilir. Başka tahriş edici maddelerin kullanılmasından iyidir. Yüzü sık sık sabunla yıkamanın cildi tahriş ettiğini bilmeyen yoktur sanırım. Kurutmayan ürünlerle cildin günde iki defa, sabah ve akşam olmak üzere temizlenmesi faydalı olacaktır. Cilde kese yapmak cilde zarar vereceğinden önerilmez. Hele de kişinin yüzünde akne sorunu varsa, kese yaparak bu cilt üzerinde kötü görünen yapılardan kurtulmaya çalışmak son derece yanlıştır. Eğer yüzünüzde akne varsa hekime gitmeyi tercih edin. Hekime gitmek yerine aktarların yaptığı faydası kanıtlanmamış birtakım bitkisel ilaçlar kullanmayın. Aynı şekilde yüzünüzdeki aknelerden cildinizi buhara tutarak, sivilcelerinizi sıkarak hatta cilt bakımı yaptırarak bile kurtulamayacağınızı bilin. Daima tıbbi tedaviler yoluyla çaresini aramaya öncelik verin.

İzlerin tedavisine erken başlamak lazım

Aknelerin tedavisi için en doğrusu bir cilt hastalıkları uzmanına başvurmaktır. Günümüzde aknelerin tedavisinde uzmanlar, cildin yapısına ve aknenin derecesine göre, kişiye özel bir yaklaşımla tedavi hizmeti sunmaktadır. Her ürün her cilt tipinde etkilidir diye bir kural yoktur. Hepimizin cildinin farklı özellikleri bulunmaktadır. Yaşam koşullarımız, maruz kaldığımız stres, günlük alışkanlıklarımız da önemlidir. Ciltteki aknelere yönelik olarak verilen ilaç tedavilerinin yanı sıra, cilde uygun peeling yapılması da faydalı olmaktadır. Tüm bu aşamaların dışında hekimin uygun görmesi halinde aknenin tedavisinde izlerin giderilmesine yönelik olarak bazı lazer cihazları yardımıyla tedaviler uygulanabilir. Kişinin cildinde özellikle de çukurluklar şeklinde birtakım izler oluştuysa, lazer bu durumda tedavide ilk seçenek olarak da kullanılabilir. Ciltte çukurlardan ziyade lekeler ağırlıklıysa lekelerin giderilmesine yönelik tedaviler ve peeling uygulanması faydalıdır. Çünkü akneler nedeniyle bazı kişilerin cildinde derin çukurluklar oluşurken, bazılarının cildinde çeşitli tonlarda lekeler olaşabilmektedir. Burada sivilce izlerinin tedavisi için öncelikle ilaç tedavisinin sona ermesi, ciltti iltihaplı aknelerin kalamaması gerekmektedir. Tedaviye ne kadar erken başlanırsa, izlerden erken dönemde kurtulma umudu o kadar yüksektir.

Özet
Akne nasıl tedavi edilir?
Yazı başlığı
Akne nasıl tedavi edilir?
Açıklama
Akneli Cilde Kese Yapmayın Sağlıklı ve Güzel Bir Görünüm İçin Bilmek Istediğiniz Her Şey Nurisoysal.com'da Sizi Bekliyor.
Yazar
nurisoysal.com