Cildinizi soğuktan koruyun

Cildinizi soğuktan koruyun

Cildi Soğuktan Koruma

Soğuk hava cildin üst tabakalarının kalınlaşmasına ve iyi bakılmazsa cilt yüzeyinde çatlamalara neden olur. Bu nedenle cildinizin açıkta kalan bölgelerini korumanızda fayda var.

İklim koşullarından en fazla etkilenen bölgemiz hiç şüphesiz cildimizdir. Yazın güneş ışınlarının zararlı etkileriyle lekelenen, kuruyan, çatlayan ve kırışıklıkların oluştuğu cildimiz, kışın da soğuktan, kirli havadan etkilenir. Bunun sonucu olarak da ciltte kuruma, yaralanma, kılcal damarlarda çatlama, nemsizlik gibi sorunlar ortaya çıkar. İşte ısı değerlerinin eksi derecelere düştüğü şu günlerde cildinizi korumanız için aslında birçoğunuzun bildiği, zaman zaman ihmal ettiği tedbirleri almanız gerekebilir. İşte bu nedenle beni bu soğuk havalar mahvetti demek istemeyenlere özel bazı önerilerimiz var. Bu önerilerle kışın da canlı, parlak, nemini kaybetmemiş, sağlıklı bir cilde sahip olabilirsiniz.

cilt_koruma_12012015_1

Soğuk hava cildin üst tabakalarının kalınlaşmasına ve iyi bakılmazsa cilt yüzeyinde çatlamalara neden olur. Bu nedenle mümkün olduğu kadar cildinizin açıkta kalan bölgelerini korumanızda fayda var. Dışarı çıkarken ellerinizde eldivenleriniz, başınızda şapkanız ve gerektiğinde ağzınızı, burnunuzu kapatabileceğiniz bir kaşkolunuz mutlaka olmalıdır. Eğer sıcak bir ortamdan soğuk bir ortama çıkacaksanız, dışarıda bir süre zaman geçirmek durumundaysanız cildinize koruyucu krem uygularsanız, soğuktan ve onun yarattığı olumsuzluklardan daha az etkilenmiş olursunuz.

Soğuk havalarda en fazla ortaya çıkan sorunlardan biri de bazı hassas cilt yapısına sahip kişilerde, cilt yüzeyine yakın olan kılcal damarlardaki çatlamalardır. Bu çatlamalar genellikle sıcak bir ortamdan soğuk havaya geçildiğinde, yani evden sokağa çıktığınızda ve soğuğa maruz kaldığınızda olur. Kılcal damarların çatlamaması için cildi direkt olarak soğuğa maruz bırakmamak alınacak en önemli tedbirdir. Yüzü bir kaşkol ile sarmak, özellikle ağız ve burnu kapatmak önemlidir. Kılcal damar çatlamaları daha çok cildin açık bölgelerinde yani özellikle yüzde olur, burun ve yanak kenarlarında ortaya çıkan bu çatlamalar, yüzde kızarıklık ve sıcaklık hissi yaratır. Dışarıdan bakıldığında bu bölgeler kızarık görülür. Koruma önlemlerini almanıza rağmen yine de kılcal damar çatlaması meydana geliyorsa, bir hekimden destek almanızda, uygun tedavileri görmenizde yarar olacaktır.

Cilt bakımlarının cilt üzerinde koruyucu bir tabaka yaratarak cildi dış etkenlerden koruduğu doğrudur, ancak kışın kullanılan ürünler yazın kullanılanlardan farklı olmalıdır. Kış mevsiminde kimyasal jellerden ziyade temizleme sütleri kullanarak yüzü nazikçe temizlemekte fayda vardır. Cildi sürekli suyla temas ettirmek de çatlamalara neden olacağından dolayı, temizleme sütüyle makyajı, kiri cilt yüzeyinden uzaklaştırmak, uygun bir tonik kullanarak cildi makyaj artıklarından temizlemek gerekir. Ardından nem ve koruyucu özelliği olan, derinin üzerinde koruyucu bir film tabakası oluşturan kremler tercih edilirse cildin koruma kalkanı güçlendirilmiş olur.

cilt_koruma_12012015_3KIŞ KREMLERİNİN OLMAZSA OLMAZI A, C, E VİTAMİNLERİ

Kışın kullanılacak olan kremlerde, deri altındaki tabakaları da uyarıcı niteliği bulunan E, A ve C vitamini içerikli olanların tercih edilmesinde yarar vardır. Bu kremler mutlaka gece yatmadan önce sürülmelidir. Aynı şekilde koruyucu kremlerin etkisini takviye edecek nitelikte olan, A ve C vitamini içeren serumlar da faydalıdır. Soğuk havaların olumsuz etkilerinden korunabilmek amacıyla gündüz yoğun kıvamlı bir nemlendirici kullanmaya özen gösterilmeli, karlı havalarda ise tıpkı yazın güneşli günlerinde zararlı UV ışınlarından korunurken yaptığımız gibi koruma faktörlü kremler seçilmelidir. Karlı şehirlerde UV ışınları fazladır, aynı yazın olduğu gibi ciltte bronzlaşma etkisi ortaya çıkabilir, bu nedenle koruma faktörlü ürünler önemlidir. Kışın da kirli hava ve diğer koşullardan olumsuz etkilenen cilde, iki defa peeling ürünleri kullanılabilir, bu sayede ölü deri tabakası da uzaklaştırılmış olur. Ancak ardından yoğun bir bakım kremi mutlaka uygulanmalıdır. Kışın damarlarda da sorunlar olduğundan kızarıklığın azaltılmasına yönelik kozmetik ürünler kullanılmalıdır, damar çatlamaları ve kızarıklıklardan kremlerle kurtulmak mümkün olamıyorsa hekimden destek alınmalıdır.

KIŞIN SUSAMASANIZ DA SU İÇİN

Kış aylarında sık karşılaştığımız sorunlardan biri de cilt yüzeyindeki kurumalardır. Ama yaz mevsiminden farklı olarak su içme isteği daha az oluştuğundan günde 1,5-2 litre suyu, susamadan içmek gerekiyor. Su içmeye özen gösterirseniz cildin doğal nemini kaybetmemiş olursunuz. Kışın soğuk havadan en çok etkilenen diğer iki bölgemiz de, ellerimiz ve dudaklarımızdır. Bu nedenle soğuk havaya çıkmadan önce eldiven takmayı unutmamak gerekiyor, unutmamak için de en iyisi eldivenleri sürekli paltonun, kabanın cebinde bırakmak. Kadınlar için ekstra dikkat etmeleri gereken nokta, evde mutfakta yemek yaparken ve suyun altında bir şeyler yıkarken eldiven takarak cildin sürekli suyla, deterjanla temasını engellemektir. Sürekli suyun altında kalan ellerdeki koruyucu tabaka ortadan kalkar, cilt daha hassas, kolay yaralanabilir hale gelir, ellerde çatlamalar, kurumalar olur. Bu nedenle mutfakta elleriniz suyla temas edecekse bile çok uzun süreli olmamalı, su ne çok soğuk, ne de çok sıcak olmamalıdır. Her zaman ılık suda yıkamak cilt açısından daha faydalı olacaktır. Cildin suyla temasından sonra havluyla ıslaklığını alıp, nemliyken bakım kremi sürmek daha etkili olacaktır. Nemli cilde sürülen kremler, daha çabuk cildin alt tabakalarına ulaşır. Bu da nemlendirmenin daha etkili olmasını sağlar. Gece yatarken de nemlendirici özelliği yüksek kremlerin, ellere, yüze ve dudaklara uygulanması çok faydalıdır. Eğer ellerde yaralar oluşmuşsa onların bakımı ve tedavisi gerekebilir, kremlerle başarılı olunamıyorsa hekimden destek almak önemlidir. Aynı şekilde dudak derisi de çok incedir, soğukta kalınca ilk etkilenecek yerlerin başında dudaklar gelir. Dudakta çatlama başlayınca bunu düzeltmek tek başına oldukça sıkıntılıdır. Uygun nemlendirici bir dudak kremi kullanılmalıdır. Gün içinde dışarıda kalma süresine göre değişkenlik gösterecek şekilde daha sık dudak kremi uygulanmalıdır, sıcak ortamda uygulama sıklığı azaltılabilir. Dudaklarda yara oluştuysa dudak koruyucusu yeterli gelmez. Çok büyük sorun oluşturuyorsa uzman bir hekime başvurup destek alınabilir.

Özet
Cildinizi Soğuktan Koruyun
Yazı başlığı
Cildinizi Soğuktan Koruyun
Açıklama
Cildinizi Soğuktan. Koruyun Sağlıklı ve Güzel Bir Görünüm İçin Bilmek Istediğiniz Her Şey Nurisoysal.com'da Sizi Bekliyor.
Yazar
Nurisoysal.com