Botoks Etki Süresi Nedir?

Botoks Etki Süresi Nedir?

Botoks Etki Süresi

 

Botoks işlemi yapıldıktan sonra ilk 15 gün içinde etkilerini belli ederken, yüz germe sonucunda kişinin sosyal hayatına dönmesi 2-3 haftayı bulabiliyor.

Yüzündeki sarkmadan, derinin gevsekliğinden, yeterince genç ve dinç görünmemekten yakınanlar ilk defa estetik operasyon yaptıracaklarsa iyice araştırmalarında fayda var. Estetik yaptırmadan önce kişinin kendisini aynada nasıl görmek istediği konusunda net karar vermesi önemli. Yüzdeki sarkma ve gevşeme ciddi boyutlardaysa yüz germeyle, ama sadece kırışıklıklar giderilecekse botoksla çaresine bakmak daha uygundur. Botoks işlemi yapıldıktan sonra ilk 15 gün içinde etkilerini belli ederken, yüz germe sonucunda kişinin sosyal hayatına dönmesi 2-3 haftayı bulabiliyor.

botox_03112014_1

Yüz germe ameliyatını olmak isteyenlerin öncesinde çok iyi araştırma yapmasını öneriyorum. Hem operasyonun ayrıntılarını anlamak, hem genel sağlık koşullarını öğrenmek çok önemli. Hekim seçmek de en az bunlar kadar önemli. Yüz germe operasyonu genel anestezi altında yapılıyor. Operasyon hastadaki probleme göre 3-7 saat sürebiliyor. Ameliyat sırasında üst ve alt göz kapaklarına da düzeltme işlemi yapılabiliyor. Operasyondan sonra hasta bir gece hastanede yatıyor. Eğer yüz germe sırasında boyun bölgesine de gençleştirme amacıyla müdahalede bulunuyorsak, orada 24-48 saat kalacak bir dren kullanıyoruz. Ayrıca bazı hastalarda ameliyattan sonra şişlik ve morluk daha fazla olabiliyor. Bunlar bir hafta içinde kayboluyor, kişinin sosyal hayata dönmesi 2-3 haftayı buluyor. Yukarıda verdiğimiz tüm bilgileri göz önünde bulundurarak ameliyat kararını vermek gerekiyor. Çünkü yüz germe, botoksa göre daha radikal bir sonuç yaratıyor.

botox_03112014_2YÜZ GERMEDEN ÖNCE YÜZÜ 3 BÖLÜMDE ELE ALIYORUZ

Yüz germe ameliyatından önceyi hastayı bir bütün olarak ele alıp ameliyat planlamasının çok iyi yapılması gerekiyor. Hastanın beklentilerini ve neler yapabileceğimizi birlikte konuşmamız da çok önemli. Biz yüz germe ameliyatı yapacaksak genellikle yüzü üç bölüm halinde ele alıyoruz. Alın ve kaş bölgesi birinci bölgemiz. Yüzün orta bölgesi ve ağızdan aşağısı üçüncü bölüm oluyor. Bu ayrımı yapmamızın sebebi, her bölümün hassasiyetinin ve yıpranmasının birbirinden farklı olmasıdır. Birçok hastada bu üç bölgenin birlikte düzeltilmesini planlıyoruz. Yaşlanma etkileri yüzün bu üç bölgesinde ortaya çıkıyor. Alın ve orta yüzde, daha çok endoskopik cerrahiden yararlanıyoruz. Şakak bölgesinde açtığımız 2-3 cm’lik bir kesiden girip alındaki dokuları serbestleştirerek, alın bölgesini ve kaşları yukarı tespit ediyoruz. Böylece kaşların yanlarında oluşan düşüklükleri de yukarı almış oluyoruz. Orta yüzdeki sarkmaları, alt gözkapağı ve şakaktan girerek gideriyoruz. Göz altındaki torbalanma ve çökmeleri de bu şekilde düzeltilmiş oluyoruz. Boyun için kulak önünden kesi yapıyoruz ve bu sayede boyun bölgesinde gerginlik sağlıyoruz. Yüz germeden sonra iz kalıp kalmadığı çok sık soruluyor. Saçlı deride, kulak arkasında, kulak önünde iz oluyor. Ancak kulak arkası ve saçlı deridekiler saçlarla gizlenebiliyor, yıllar geçtikçe belli belirsiz bir iz oluyor. Kulak önündeki izler görülüyor ama zamanla o da silikleşiyor. Yüz germenin etkisi de çok merak ediliyor. Botoks 4-6 ayda bir tekrar gerektiriyor, yüz germenin etkisi ise yaklaşık 5-10 yıl sürüyor. Bu etki kişinin cildinin durumuna, elastikiyetine, yıpranma derecesine göre değişiyor.

KİMLER BOTOKS İÇİN UYGUNDUR?

Tıpta her işlem herkeste aynı sonucu verecektir diye bir kural yoktur. Kişiye özel tedavi kavramı vardır. Bu nedenle yüzde aktif bir enfeksiyonun varlığı, uçuk olması, kadının hamileliği, nörolojik kas hastalıklarında uygulanmaz. Botoks işlemleri 20-25’li yaşlarından itibaren bazı genç kız ve erkeklerde gelişmiş yüz kasları olabiliyor, iki kaş arasındaki çizgiler çok erken yaşta belirginleşiyor. Aynı şekilde günlük yaşamlarında çok kaşlarını kaldırarak konuşanlarda alın çizgileri yaşıtlarına göre daha erken başlıyor. Kısacası mimiklerini çok kullanarak konuşanlarda kırışıklıkların, çizgilerin erken başlamasından dolayı botoksun istisnai durumlar hariç daha çok 30-40’lı yaşlarda uygulanması doğrudur. Botoks uygulamalarından başlayacak olursak, botoksun etkili olduğu bölgeleri yüzün üst kısmı ve boyun kısmı olarak ayırabiliriz. Yüzün üst kısmında daha çok göz etrafı ve alın bölgesindeki kırışıklıklarda kaz ayağı deformitelerine botoks uyguluyoruz. Ayrıca kaşları çatınca oluşan iki kaş arasındaki dikine çizgilerde kullanılıyor. Alındaki çizgilenmelerin giderilmesinde, bunun dışında kaş kaldırmada etkili oluyor. Kadınlar en çok boyunlarındaki çizgilenmelerden yakınıyor. Boyunda çok ince bir kas yapısı var, bu yapı yaşlanma ve yerçekiminin etkisiyle etkinliğini yitiriyor ve dikine çizgiler, kırışıklıklar oluşuyor. Bu çizgilerin içine botoks uygulaması yapılarak boynun daha düzgün görünmesi sağlanıyor.

Özet
Botoks Etki Süresi
Yazı başlığı
Botoks Etki Süresi
Açıklama
Botoks 15 Günde Kendini Belli Eder. Dikkat Etmeniz Gerekenler ve Cerrahi Tavsiyeler İçin Nurisoysal.com'u Ziyaret Edin.
Yazar
nurisoysal.com