Eski Mısır’dan beri değişmedi

Eski Mısır’dan beri değişmedi

Güzellik Tarihi

 

Kadınların genç ve güzel kalma tutkusu eski Mısır’dan beri hep gündemde. Arkeolojik kazılarda güzellik formüllerinin yazıldığı belgelerin çıkması günümüz insanını şaşırtıyor.

Günlük hayatta güzel ve bakımlı görünmek, genç görünmek birçoğumuzun ortak isteği. Yıllar geçtikte vücudunun daha yorgun olduğunu, eskiden kolaylıkla yapacağınız işleri şimdi iki kere düşünmek zorunda kaldığını bilmek, geç saatlere kadar dışarıda eğlenip sabah erkenden işe gidebilme gücünü bulabilmek; daha çok 20’li yaşlar ve 30’ların başlarında hayatın rutini arasındaydı. Ama 40’lı yaşlarla birlikte zamanı iyi planlamak, daha sağlıklı beslenmek, spora daha çok özen göstermek ve estetikten yardım almak gündeme geliyor. Kadınların genç ve güzel kalma tutkusu modern çağla ortaya çıkan bir durum değil. Eski Mısır’dan beri hep gündemde.

yuz_germe_22122014_1

Yaşlanmaya karşı çıkacak sihirli formüllerin, iksirlerin peşinde olmak, insanlığın binlerce yıl öncesinde de gündemindeydi. İşte bu nedenle eski Mısır’da mezarlarda ve evlerde yapılan arkeolojik kazılarda güzellik formüllerinin yazıldığı belgeler bulunduğunu bilmek günümüz insanını şaşırtıyor. O dönemde sadece zenginlerin değil halkın da güzelleşmeye önem vermesi de güzel ve genç kalmanın her dönem geçer akçe olduğunu gösteriyor. Eski Mısır’daki buluntulardan, gerek erkeklerin gerek kadınların saçlarını daha bakımlı güzel göstermek için kullandıkları bakım kürleri, tokalar, saç maşası, peruk, taraklar günümüze kadar ulaşırken; o dönemde yaşayanların sivilceleri gidermek, cilt güzelliğini sağlamak için kullandıkları formüllerin reçeteleri de insanların bakımlı kalmaya çok eski çağlardan itibaren özen gösterdiğini bilmemizi sağlıyor.
O zamanlar bitkilerden elde edilen kremlerle güzelleşme, gençleşme çabası, günümüzde daha farklı seçeneklerle sağlanabiliyor. Günümüz insanının elinde gençlik ve güzellik için daha çok seçenek var. Örneğin yüz bölgesini ele alacak olursak her yaşta uygulanabilecek farklı yöntemlerle daha genç, daha ışıltılı bir yüze sahip olmak mümkün.

yuz_germe_22122014_2Yüzdeki Estetikler: Yüz bölgesinde yapılan estetik işlemleri sıralayacak olursak; yüz germeyle başlayabiliriz. Deri yapısı gevşemeye, sarkmaya müsait kadınlarda başarıyla uygulanan bu yöntemle genel olarak yanaklarda, şakak bölgesinde, alında, çene bölgesinde daha gergin bir cilt yapısı elde edilebiliyor. Üstelik ameliyat izleri saçlı deri içine gizlendiği için estetik olarak da ciddi bir görsel soruna yol açmıyor.

Yüz germe ameliyatı birçok kadını korkutuyor. Bu korkuları yapılan tüm açıklamalara rağmen yenmeleri mümkün olmuyorsa, yine de kırışık bir yüzle yaşamalarına gerek yok. Sarkmış ve gevşemiş bir cildi yüz germeyle elde edilecek sonuçta olduğu gibi gergin bir hale getirecek alternatif bir yöntem bulunmamakla birlikte, kişinin beklentileri çerçevesinde kırışıklıklara yönelik bazı işlemler yapılabiliyor. Bu işlemlerin başında botoks ve dolgu işlemlerini sayabiliriz. Özellikle de botoks belli tekrarlarla uygulandığında, hangi bölgeye uygulanıyorsa oradaki kırışıklıkları ciddi biçimde azaltıyor. Yani bir kırışıklığı sürekli ütülediğinizi düşünün, kırışmasına fırsat vermeden müdahale ettiğiniz için daha genç, ışıltılı bir görünüme sahip oluyor. Ancak ilerleyen yıllarda buradaki derinin sarkıp, gevşemesi botoksun etkisinin uygulandığı bölgeye sınırlı olması nedeniyle yüz germeyi kaçınılmaz hale getirebiliyor. Çünkü yüz tek bir yerden yaşlanmıyor, tamamında gevşeklik ve sarkma sorunu ortaya çıkıyor. Botoks lokalize bir etki sağlıyor.

Yüze uyguladığımız dolgular da başarılı sonuçlar veriyor. Bunları uygulamak için ameliyathane ortamına gerek kalmıyor. Hekimin ofisinde de uygulanabiliyor. Günümüzde sentetik dolgular daha sık kullanılıyor. Ancak liposuction ile fazla yağlarından kurtulan kişilerde, eğer isterlerse kendi vücutlarından alınan bu yağın özel işlemlerden geçirilmesi sonucunda dolgu işleminde kullanılması da mümkün oluyor. Dolgu maddelerinin ister kişinin kendi dokusu ister sentetik olsun etkinlik süreleri kişiden kişiye göre değişiyor. Bazı cilt yapılarında bir yıla yakın etkinliği sürerken bazılarında 4-6 ayda yeniden uygulanması gerekebiliyor. Bu yöntemlerin belirli tekrarlarla yapılmasını gerektiğini, ancak bu şekilde uygulanırsa daha uzun vadede sonuçlar alınabileceğini hatırlatmakta fayda var.

Vücut Estetikleri: Kadınlar güzellik ve gençlik sözkonusu olduğunda sadece yüzlerinden şikayet etmiyor. Vücutlarında da yakındıkları alanlar oluyor. Bunların arasında en çok meme operasyonları ve yağ aldırma işlemleri uygulanıyor. Kadınların hayatı her pazartesi başladıkları zayıflama reçeteleriyle geçiyor. Ancak bu reçeteleri günlük yaşamının bir parçası haline getirip sürekli uygulayabilenler kazanıyor. Sözkonusu şişmanlık olduğunda, hiçbir kadından şişmanlığından memnun olduğunu duymanız mümkün olmuyor. Şişmanlık özgürce kıyafet seçememek, yürüyüşün yavaşlaması, diz, kalça, bel, sırt ağrıları, yazın sürekli terlemek, nefes nefese kalmak anlamına geliyor. Şişmanlığın zararları bunlarla kalsa iyi. Kalp damar hastalıkları, diyabet ve daha birçok hastalığın da kapısını açıyor. Estetik ve plastik cerrahi, şişmanlar için radikal bir çözüm üretmiş değil. Doğru ve sağlıklı olanı, sağlıklı beslenmeyi öğrenip, sporu, spordan da kastımız hiç olmazsa günde yarım saat dışarıda yürüyüşü alışkanlık haline getirmeyi zorunlu kılıyor. Çünkü liposuction yöntemiyle yağ almanın belirli sınırları var. Bu yöntemle bir defada 30-40 kilo yağ alınması mümkün değil. Eğer çok çabalayıp kilo verdiğiniz halde, vücudunuzda istemediğiniz yağ fazlalıkları kaldıysa, bunlar da sadece belli yerlerde toplandıysa liposuction faydalı olabilir. Eski çağlarda kadınlar da erkekler de daha çok hareket edip çalıştıkları için liposuction’a gerek yoktu. Günümüzde hareketsiz yaşama mahkum olduk, beslenme düzenimiz bozuldu, sürekli oturup çalışmaktan dolayı sırtımız kamburlaştı. Bel, boyun, sırt ağrıları günlük rutinimiz haline geldi. Bu sıkıntılar kilosu ideal olan insanlarda daha az rahatsızlık yaratırken, şişman kişilerde hastaneye gitme nedeni oldu. Bu nedenle cerrahiye, girişimsel yöntemlere ihtiyaç duymadan zayıflamak en iyisi. Zayıflayıp yine de memnun olmadığınız bölgesel fazlalıklarınız varsa liposuction işinize yarar. Çalışmadan, uğraşmadan, güzelleşmenin formülünü henüz bulunmadı. Sadece estetik bir görüntü için değil, kendi sağlığınız için sürdürülebilir bir istikrarla fazla kilolardan kurtulmak en doğrusu.

Özet
Güzellik Tarihi
Yazı başlığı
Güzellik Tarihi
Açıklama
Güzellik Tutkusu Eski Mısır'dan Beri Değişmedi. Güzelliğin Tarihi İçin Yazımıza Göz Atın!
Yazar
Nurisoysal.com