İz Bırakmayan Estetik

İz Bırakmayan Estetik

Estetiğin Görünmeyeni Makbul

Yeni cerrahi teknikler sayesinde meme, burun estetiğinde, yüz ve karın germede dışarıdan bakınca görülmeyen, daha az izlerle ameliyat mümkün olabiliyor. 

Estetik yaptırmak bazılarımız için tatil planı yapmak gibi. Kendinizde rahatsızlık duyduğunuz noktaları belirleyip güvenebileceğiniz bir hekim bulduktan sonra iş ve sosyal hayatınızı organize edip estetik yaptırıyorsunuz. Bazı insanlar ise kendilerinde rahatsızlık duydukları konularla ilgili kolayca karar veremiyor. Ama her iki durumda da, gerek kadınlar gerekse erkekler ‘görünmeyen estetik’ ten yana. Bu ne demek? Görünmeyen estetik olur mu dediğinizi duyar gibiyim. Görünmeyen estetik aslında sizin estetik olduğunuzun anlaşılmaması anlamına geldiği gibi, vücudun kıyafetlerle saklı bölümlerinde yapılan uygulamalarda bile ‘az iz’ bırakan yöntemlerin uygulanması anlamına geliyor.

iz_birakmayan_estetik_17112014_1

Eğer estetik ameliyat yapıyorsak, örneğin göz kapaklarındaki gevşemeyi, sarkmayı engelleyen bir ameliyatsa, burun, meme estetiği, alın germe, karın germe, yüz germe gibi konularda cerrahi uygulanıyorsa nasıl iz olmaz diye sorabilirsiniz. Bu soruya açıklık ve dürüstçe cevap vermek gerekirse hiç iz olmadan ameliyat mümkün değildir. Ameliyat sonuçta bir cerrahidir, eski görüntünün yerine yeni bir görüntü yaratmaktır. Bu da sihirli bir değnekle olmadığından dolayı mutlaka bir iz olacaktır. Ancak hastalarımızın bizden beklentisi, kendilerini kimse görmese bile mümkün olduğunca az izli yöntemlerin uygulanmasıdır. Çünkü insan ilk önce aynanın karşısında kendisiyle başbaşa kalıyor. Estetik ameliyat yaptırınca da vücudunda büyük izlerin kalmasını istemiyor. Günümüzde sadece güzelleşmek, gençleşmek için yapılan estetik ameliyatlarda değil, mecburiyetler sonucunda yapılan cerrahi girişimlerde bile hastalar ‘estetik dişik atar mısınız?’, ‘lütfen büyük yara izleri kalmasın, büyük izlerten kurtulmanın yolu yok mu?’ diye soruyor. Cerrahi branşlar da hem hastaların iş ve sosyal hayatlarına kısa sürede geri dönebilmesi, ameliyat komplikasyonlarının, kanamaların, iltihaplı yaraların olmaması, aylarca yatak istirahatine mahkum olmanın, işten güçten kalmanın engellenmesi; kişinin günlük basit işlerini yapabilmesinin önünü açmak amacıyla endoskopik ve laparoskopik cerrahi yöntemler gelişti.

Artık birçok cerrahi branşta hekimler endoskopik, laparoskopik yöntemlerle hastalarını ameliyat etmeye özen gösteriyor. Safra kesesi ameliyatlarında laparoskopik yöntemler altın standart haline gelirken, NOTES adı verilen doğal açıklık cerrahisi yöntemiyle kadın bağışçılardan böbrekler yakınlarına nakledileceği zaman; karında 20-25 cm’lik kesiler olmasın diye vajina bölgesinden çıkarılarak nakil için hazırlanıyor. Böylece yakınlarına yeni bir hayat armağan etmek isteyen, onları çektikleri ızdıraptan kurtarmak için büyük fedakarlıklar yapan insanlar, bir de ameliyatın getirdiği sıkıntıları yaşamamış oluyor.

Estetik operasyonlara gelince burada da eskiye nazaran yeni geliştirilen cerrahi teknikler sayesinde meme estetiğinde, burun estetiğinde, yüz germede, karın germede daha az izle, saklanabilen, başkalarının dışarıdan bakınca göremeyeceği izlerle ameliyat mümkün olabiliyor. Hatta yıllar geçtikçe oluşan bu izler bile ilk başlarda kırmızı, mora yakın koyu renklerdeyken daha beyaz, ince bir hale gelebiliyor. Ameliyatların başarısını hiç şüphesiz hekimin hasta öyküsünü çok iyi alması etkiliyor. Estetik ameliyat deyip geçmeyin, çok küçük girişimler dışında estetik yaptırılacağı zaman tam teşekküllü, acil servisi olan, olası bir aksilikte kolayca müdahale edilebilecek hastanelere gitmek gerekiyor. Hastanın sigara içip içmediği, alkol alışkanlığı, kaç yıldır kullandığı, obez olup olmadığı, hatta çok zayıf olması, şeker hastası olması çünkü şeker hastalığı damarsal yapıları ve iç organları bozup, zarar verdiğinden dolayı bilinmesi önem taşıyor. Kişinin kullandığı ilaçlar, bunları ne sıklıkta aldığı, ne zamandır kullandığı, vücudunda kanın pıhtılaşmasıyla ilgili bir bozukluk olup olmadığı, daha önce kan verip vermediği, ilaç alerjileri gibi faktörler büyük önem taşıyor. Bu nedenle estetik ameliyatınız çok küçük bir işlem bile olsa eğer anestezi alacaksanız doktorunuzdan saklamadan tüm bilgileri açıklıkla paylaşmalısınız. Aksi takdirde ameliyat ne kadar iyi yapılırsa yapılsın bazı aksaklıklar olabilir, bunlar da sağlığınızı olumsuz etkileyebilir. Estetikle güzelleşmekten önce sizin sağlığınız gelir. Hekimin iyi bilgilendirilmesi sayesinde hekim de gerekli riskleri önceden bilirse ona uygun tedbirler alabilecektir. Belki de radikal bir ameliyat yapmak yerine size cerrahi dışı yöntemleri önerebilecektir.

Özet
İz Bırakmayan Estetik
Yazı başlığı
İz Bırakmayan Estetik
Açıklama
Estetiğin Görünmeyeni Makbuldur. Dikkat Etmeniz Gerekenler ve Cerrahi Tavsiyeler İçin Nurisoysal.com'u Ziyaret Edin.
Yazar
nurisoysal.com