Estetik öncesi dikkat etmeniz gerekenler nelerdir?

Estetik Öncesi Bunlara Dikkat

Vücudunuzda estetik olmayan bazı bölümler olduğuna inanıyorsunuz ve estetik ameliyat düşünüyorsunuz. Ancak bu kararı almadan önce  dikkat etmemiz gerekenler var. 

Genetik mirasımız, günlük yaşam koşullarımız, yaşadığımız stres, üzüntü, hayatımızdaki zor zamanlar, çevremizle ilişkilerimiz, sosyal hayatımız, kendimizi nasıl gördüğümüz, başkalarının düşüncelerine ne kadar önem verdiğimiz gibi birçok faktör; bizim dış görünüşümüzle ilgili yapacağımız düzenlemelerde etkili oluyor.

Eğer vücudumuzun herhangi bir bölgesinde estetik olmayan bazı bölümler olduğuna inanıyorsak, cesaretimizi toplayıp estetik ameliyata ya da muayenehane şartlarında uygulanabilen bazı estetik işlemlere karar veririz. Ancak estetik kararını vermeden önce yapmamız ve dikkat etmemiz gerekenler var.

Öncelikle bu kararı verirken şunları önemle ve dikkatle düşünmenizi öneriyoruz:

Neden estetik operasyon yaptırmayı düşünüyorsunuz?

Öncelikle kendinize bu soruyu sakin bir şekilde düşünerek sormalısınız. Örneğin burnunuzun kemerli oluşundan, büyük görüntüsünden, rahat nefes alamamaktan şikayetçiyseniz ameliyat olmanız günlük yaşam konforunuzu artıracaktır. Burada hekiminizi seçerken hem sizin rahat nefes almanızı hem de estetik görünümünüzü birlikte düşünen, çok büyük vaatlerde bulunmayan, sizi dikkat ve özenle dinleyen, beklentilerinize önem veren, ancak bu beklentilerin karşılanamayacağı durumları da size açıklık ve dürüstlükle anlatan, estetik-plastik cerrahi uzmanı olan bir hekime başvurmalısınız.

Bu konudaki tercihiniz estetik-plastik cerrahi uzmanlık eğitimi almamış diğer branşlardaki hekimler, pratisyenler ya da tıp eğitimi bile almamış kişiler olmamalıdır. Bu konuda “Türk Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Derneği”ni arayabilir ya da derneğin www.tpcd.org.tr internet sitesinden ayrıntılı bilgiler alabilirsiniz. Site yardımıyla başvurduğunuz kişinin, derneğin sitesinde kayıtlı cerrahi uzmanların listesinde bulunup bulunmadığını kontrol edebilirsiniz.

Estetik operasyondan beklentiniz ne olmalıdır?

Uygun ve doğru hekimi seçtikten sonra, randevunuzu organize ederek hekiminizle ilk görüşmenizi yapmanız gerekiyor. Ancak bu ilk görüşmeye gitmeden önce size önerimiz, beklentilerinizi kısa cümlelerle, net bir şekilde düşündükten sonra randevunuzda açıkça ifade etmenizdir.

Örneğin burnunuzdaki büyüklük mü sizi daha çok rahatsız ediyor, yoksa gün boyu rahat nefes alamamaktan mı şikayetçisiniz? Yoksa beğendiğiniz bir sanatçının burnunun aynısına mı sahip olmak istiyorsunuz?
Burada önemle vurgulamak isteriz ki, burun yapınız, burnunuzun yüzünüzdeki diğer bölümlerle uyumu, burun içindeki yapılar, nefes alamama sorununuza ilişkin derecelendirme sonucunda hekiminiz size, neyi ne kadar düzeltebileceğini söyleyecektir. Ameliyattan önce çok yüksek beklentiler içinde olmamak, mevcut koşullar dahilinde neler yapılabileceğine odaklanmak, en önemlisi de hekiminize güvenmek çok önemlidir. Beğendiğiniz bir sanatçının burnu onda güzel olabilir ancak size böyle bir burun yapılması mümkün olmayabilir, yapıldığı takdirde nefes alma sıkıntınız tam olarak giderilemeyebilir. Çok büyük bir burnun ameliyatla çok küçük, kalkık bir burun haline getirilmesi hem fiziki görünümde aykırı bir durum yaratabilir. Hem de nefes alma sıkıntınız eksisinden bile kötü hale gelebilir.

Büyük ve mantık dışı vaatlere karşı ne yapmalısınız?

Karşınızdaki bir uzman hekim olabilir. Ancak bazen doğru seçim yapmamış da olabilirsiniz. Önemli olan estetik görünüşün güzelliğinden de önce sizin sağlıklı olmanızdır, var olan durumunuzdan daha kötü bir hale gelmemenizdir. Estetik operasyon da yaptırsanız, eski halinizi bile arar hale gelmemeniz gerekiyor. Bu nedenle bazı noktalara dikkat etmenizde yarar görüyoruz:

-Burun estetiğinde: Estetik görüntünüz önemlidir. Ancak küçük ve kalkık bir buruna sahip olacağım diye nefes alamaz hale geldikten sonra, yapılan işlem başarısız olmuş demektir. Sadece güzelliğe odaklanmayın, fonksiyonunu da önemseyin.

-Meme estetiğinde: Beklentinizi çok iyi belirleyin. İncecik bir vücut çatınız varsa, küçük memeye sahip olmaktan şikayetçiyseniz; 85-90 gibi büyük meme ölçülerinin çok abartılı kaçacağını unutmayın. Hekiminiz omuz genişliğiniz, genel silüet görüntünüz, sırt yapınız gibi birçok ölçüyü dikkate alarak size uygun ölçüyü belirleyecektir. Yıllarca küçük memeye sahip olduktan sonra, alışmadığınız kadar büyük ölçülerdeki memeleri taşımaya uğraşmak sırt, boyun ve bel ağrılarına sebep olabilir.

-Liposuction: Fazla yağlandığınızda, kilo aldığınızda bir kurtarıcı olarak gördüğünüz liposuction, asla bir zayıflama yöntemi değildir. Sadece vücut hatlarının lokalize olarak düzeltilmesinde faydalıdır. 10-15 kilo ve daha fazla kilosu olan kişilerin, öncelikle beslenme uzmanı gözetiminde zayıflama diyeti yapması, bu diyetle birlikte yine uzman önerisiyle sağlığını riske atmadan uygun bir spor programı uygulaması önemlidir. Tüm bunlar yapıldıktan sonra vücut hatlarında dışarıdan bakıldığında bazı fazlalıklar varsa, alınacak yağ miktarı sağlığınızı riske atmayacaksa bu işlem yapılmalıdır.

-İlaçlar ve sigaraya dikkat: Eğer sigara içiyorsanız, her gün düzenli olarak aspirin gibi kanı sulandırıcı ilaçlar kullanıyorsanız ameliyattan önce mutlaka bırakmanız gerekiyor. Zira sigara hem doku iyileşmesini zorlaştırır, hem de ameliyatın başarısını olumsuz etkiler. Aspirin de kanamaya yol açtığından sağlığınızı riske sokabilir.

-Estetik ameliyathane şartlarında yapılmalıdır: Estetik operasyonların ameliyathane koşullarında yapılması çok önemlidir. Liposuction için de bu geçerlidir. Muayenehane koşullarında gerçekleştirilmesi doğru değildir, sağlık açısından risk yaratabilir.

-İyi düşünün, sakin olun, iyice emin olun: Gittiğiniz hekimin estetik konusunda sizi aceleye getirmesine izin vermeyin. Zaman isteyin, düşünün, gerçekten emin olmadan ve hekiminize iyice güvenmeden de ameliyat olmayın. Çünkü alışverişe çıkıp kendinize bir kıyafet seçmeden önce bile uzun araştırmalar yapıyorsunuz, farklı mağazalara gidip kendinize en uygun olanını bulmaya çalışıyorsunuz. Sağlığınızla ilgili konuları da aceleye getirmeyin.

Özet
Yazı başlığı
Estetik öncesi dikkat etmeniz gerekenler nelerdir?
Açıklama
Estetik Öncesi Dikkat Etmeniz Gerekenler Nelerdir? Hangi Seçim Sizin İçin Nasıl Sonuçlar verir Buradan Öğrenebilirsiniz.
Yazar
nurisoysal.com