Estetik ameliyatlarda ilk 3

Estetik ameliyatlarda ilk 3

Estetik Ameliyatlarda Popüler Seçimler

Ülkemizde en fazla yapılan estetik ameliyatlar sıralamasında birinciliği burun ameliyatları, ikinciliği meme estetikleri ve üçüncülüğü de liposuction alıyor.

Estetik bazıları için olmazsa olmaz, bazıları için ise zamanı gelince yaptırılması düşünülen bir girişimler bütünü. Herkesin konuya yaklaşımı farklı. Bazı insanlar bedenlerinde herhangi bir dış müdahaleye olumsuz yaklaşırken, bazı insanlar da beğenmedikleri ya da sonradan güzelliği bozulan bölgelerini estetik girişimlerle güzelleştirmenin gerekliliğine inanıyor. Geçmişe oranla artık daha fazla insan tarafından tercih edilen estetik ameliyatlar ve girişimlerde, bazıları diğerlerine göre daha çok talep görüyor. Örneğin ülkemizde en fazla yapılan estetik ameliyatlar sıralamasında birinciliği burun ameliyatları alırken, ikinciliği meme estetikleri ve üçüncülüğü de fazla yağların alınması olarak bildiğimiz liposuction alıyor.

burun_estetigi_19012015_1

Şüphesiz burun estetiklerinin daha fazla yapılmasının nedenleri arasında ülkemizin farklı coğrafi bölgelerden oluşması, burun yapılarının coğrafi çeşitliliğe göre farklılık göstermesi, burnun yüzümüzün tam ortasında olması nedeniyle; yüzümüzün en fazla dikkat çeken organı olması yer alıyor. Kişinin alnının dar olması, gözlerinin küçük ya da büyük olması, burundaki eğrilik, büyüklük, kemerli yapı kadar dikkatimizi çekmiyor. Çok güzel bir cilt yapısına, yüz yapısına sahip olan bir genç kız ya da genç erkek, yüzüne göre çok büyük olan, eğri, kemerli ya da ucu düşük bir burnu ömür boyu taşımak istemiyor. Daha gençlikte çocukluktan, ergenlikten beri alay konusu haline gelen büyük burun yapısından, estetik ameliyatla kurtularak daha güzel, daha etkileyici görünmek istiyor. Günümüzde burun ameliyatları orta yaşları beklemeden daha genç yaşlarda yaptırılıyor. Ancak bu ameliyatlar için 18 yaşın tamamlanmış olması gerekiyor. Çok genç insanların estetik ameliyatın sonuçları ne kadar güzel olursa olsun, bir ameliyat geçirecek olma düşüncesini iyice benimsemesi, çok iyi araştırması önem taşıyor. Geçmişten günümüze cerrahi tekniklerin gelişmesiyle birlikte estetik ameliyatlarda da bazı gelişmeler oldu. Bu gelişmeler sayesinde ameliyatlarda daha başarılı sonuçlar elde edilmesiyle birlikte, ameliyatların daha fazla insan tarafından talep edilmesi gibi de bir sonuç ortaya çıktı. Örneğin bilgisayar teknolojisindeki gelişmeler sayesinde, üç boyutlu sistemlerin devreye girmesiyle birlikte ameliyat öncesinde kişinin fotoğrafları çekilerek burun ameliyatı sırasında yapmak istenilenlerin milimetrik hesaplarla ortaya çıkarılması mümkün oldu. Yıllar önce yapılan burun estetiği ameliyatlarında burun üstü kemiği herhangi bir cihaz kullanılmadan tamamen cerrahın el maharetiyle, tecrübesi ışığında törpülenirken, artık özel cihazlar yardımıyla çok daha kontrollü ve dokuların korunmasıyla yapılabiliyor.

Aynı şekilde ülkemizde en sık yapılan ikinci ameliyat sıralamasında yer alan meme ameliyatlarında, sadece silikon protezlerde değil ameliyattan önce yapılan planmalarda da bazı gelişmeler meydana geldi. Eskiden meme büyütme ameliyatlarında kullanılan ve şeklini tam da istediğimiz gibi koruyamayan protezler kullanılıyordu. Günümüzde ise şeklini daha uzun zaman koruyan, memeye yerleştirildiğinde ve dışarıdan bakıldığında daha doğal bir görünüme sahip meme protezleri kullanılır hale geldi. Sadece protezlerde değil, ameliyat öncesi yapılan planlamalardaki gelişmelere de değindik. Bu konudaki yaklaşımların değişmesi, tecrübelerin artmasıyla birlikte, kişinin meme dokusuyla birlikte göğüs kafesi dokusu, yapısı, ölçüsü de dikkate alınarak daha ayrıntılı hesaplamalar yapılır oldu. Artık bu hesaplamalar da özellikli cihazlar kullanılarak gerçekleştiriliyor. Tüm bunların yapılması sayesinde ameliyat bölgesindeki düzensizlikler, dokulardaki sarkmalar en aza indirilebiliyor. Meme ameliyatıyla yerleştirilen protezlerdeki hesap hataları, sonradan hastaların şikayet etmesine yol açtığından dolayı ameliyat öncesi hesaplama ve planların en doğru şekilde yapılması hasta memnuniyetinin sağlanması açısından çok büyük önem taşıyor.

burun_estetigi_19012015_2Botoks yaşlılık izlerine karşı da kullanılıyor

Günümüzde en fazla uygulanan yöntemlerin başında yağ aldırma ve botoks geliyor. Estetik konusunda ameliyatlı yöntemleri tercih edenler olduğu gibi, ameliyattan kaçınıp girişimsel yöntemleri isteyenler de oluyor. Ameliyat dışı yöntemler arasında liposuction ile yağ alma işlemini sayabiliriz. Bu yöntemi çok fazla kilosu olan kişilerin değil, birkaç kilo fazlası olan, bu fazlalığın da belli bölgelerde toplandığı kişilerde uygulanmasını daha doğru, bilimsel ve sağlıklı buluyoruz. Her zaman vurguladığımız için yağ alma yöntemleri, asla zayıflama yöntemleri değildir. Düzenli spor yapan, sağlıklı beslenen, buna rağmen, basenlerinde, kol içlerinde ve dışında, bacak içlerinde toplanmış inatçı yağlardan kurtulamayanların tercih etmesi gereken bir yöntemdir. Botoks da liposuction kadar çok tercih edilen yöntemlerin arasında yer alıyor. Artık botoks için kimse yaşlanmayı, yüzünde derin çizgiler oluşmasını beklemek istemiyor. Botoksu ilk çizgilenmeler oluştuğunda yaptırmayı, bu sayede yaşlılık etkilerini geciktirmeyi hedefliyorlar. Ancak burada vurgulamamız gereken önemli bir konu yaşlanmayı durdurmanın mümkün olamayacağıdır. Yaşlanma hepimizin yaşadığı bir süreçtir, sadece daha sağlıklı yaşlanmak diye bir kavram vardır. Sağlıklı beslenerek, düzenli yürüyüş ya da spor yaparak, uzun yıllar sağlıklı kilolarda kalmayı başararak daha konforlu bir yaşlanma süreci mümkündür. Botoks ve dolgu gibi estetik işlemler, cildin durdurulamayan yaşlanma sürecini daha yavaşlatır, erkenden önlem alınırsa daha derin kırışıklıklar, lekelenmeler oluşmaz. Güneş koruyucuları yaz kış kullanmak, cildi beslemek, faydalı besinler tüketmek, sigara, alkol kullanmamak, her yıl mutlaka en az 10 gün tatil yapıp büyük şehrin stresinden uzaklaşabilmek, daha sağlıklı yaşlanma yolunda atılacak önemli adımlar olacaktır.

Özet
Estetik Ameliyatlarda Popüler Seçimler
Yazı başlığı
Estetik Ameliyatlarda Popüler Seçimler
Açıklama
Estetik Ameliyatlarda İlk 3 Tercih Hangileri? Yazımıza Göz atın!
Yazar
Nurisoysal.com