Güneşten korunma çok önemli

Güneşten korunma çok önemli

Güneşten Korunma Neden Çok Önemli?

 

Beyaz ırkta hemen hemen herkeste var olabilen benler, güneşin zararlı etkileriyle sayıca artabiliyor, şekil değiştirebiliyor. Bu nedenle benlerin düzenli olarak takip edilmesi büyük önem taşıyor.
Son 20 yılda güneşin zararlı etkileri daha fazla hissediliyor. Bu zararların artışı nedeniyle güneşten korunma konusunda dikkatli olunması gerekiyor. Daha çocukluk çağımızda vücudumuzda bulunan benlerle tanışıyoruz. Ama güneşin etkilerine maruz kaldıkça, çocukluk benlerimize yeni benler ekleniyor. Benlerimizin sayısı arttıkça da acaba kanserleşir mi endişesi ortaya çıkıyor.

cilt_benleri_25112013_1

Ülkemiz güneşi bolca alan bir yer. Bahar aylarından başlayarak yaz mevsimi ve sonbahar mevsiminde bile güneşin etkilerini hissediyoruz. Yazın bu etkiler daha fazla olurken, bahar ve kış aylarında biraz daha azalıyor. Ancak bizim benlerimizi düzenli takip ederek işi şansa bırakmamamız gerekiyor. Çünkü bazı benler kanserleşiyor. Benlerin izlenmesinde izleyeceğimiz başlıca iki yol var:

Biri aynanın karşısına geçerek tüm vücudumuzda bildiklerimizin dışında sayıca bir artış var mı yok mu bakmak. Aynı zamanda şüpheli durumlar olduğunda hemen hekime başvurmak. Bu şüpheli durumlar nedir diye sorulduğunda şunları söylememiz mümkün: Benlerimizin sayısı artmışsa, şekillerinde bazı bozukluklar varsa, örneğin daha önce çevresi düzgün olan bir benin alt ve üst yarısı birbirinden farklı büyüklükteyse, önceden koyu kahverengiyken açık kahverengi, beyaz, kırmızı bir renk aldıysa, son birkaç ayda çapı normalin iki-üç katına çıktıysa, kenarlarında bazı çıkıntılar varsa hemen bir hekime başvurmak gerekiyor. Benlerde sadece sayıca artış meydana gelmesi, çapında değişiklik olmasının yanı sıra, kanama ortaya çıkması da izlenmesi gereken bir durumdur. Çünkü bazı benlerin kanserleşme riski vardır. Bu risk nedeniyle de hekime başvurulması şarttır. Erken ve düzenli ben takibiyle erken kanser taraması yapılabilir. Doğumsal benlerimiz ilk iki yaş içinde vücudumuzda oluşurken, sonradan edinilen benler 20-30 yaşlarımızda en yüksek sayılarına ulaşıyor. Bu nedenle ben takibi yaparken annelerin çocuklarının vücudunu iyi izlemeleri, ergenlik döneminde de bu takibi kendilerinin yapmasını öğretmeleri gerekiyor. Beyaz ırkta hemen hemen herkeste var olabilen benler, güneşin zararlı etkileriyle sayıca artabiliyor, şekil değiştirebiliyor. Bu nedenle benlerin çocuklukta, ergenlikte ve yetişkinlikte düzenli olarak takip edilmesi büyük önem taşıyor. Hekim muayenesi sonucunda bazı benlerin çıkarılmasına karar verebiliyor. Eğer benler yaklaşık 1-1,5 cm çapındaysa lokal anestezi uygulanarak alınabiliyor. Ben çıkarıldıktan sonra dikiş atılıp kapatılıyor. Bir hafta veya 15 gün içinde de bu dikişler alınıyor. Dikişlerin kapanıp yaranın iyileşmesinden sonra özel bir önlem almaya gerek yok. Ancak güneşten etkili bir şekilde korunmaya ihtiyaç var. Ben ameliyatlarından sonra hastalar iz kalacak mı diye çok sık soruyor. Bu izlerin oluşmasını önlemek amacıyla bazı kremler kullanılabiliyor. Düzenli olarak kullanıldığında, pansumanı iyi yapıldığında, benin çıkarıldığı yer travmatize edilmediğinde bu kremler etkili olabiliyor.

cilt_benleri_25112013_2BENLERİN BAZILARI KANSERLEŞİYOR

Vücudunda çok sayıda ben olan kişilerin en büyük endişesi tüm benlerde kanser riski bulunup bulunmadığı yönünde oluyor. Cilt benlerinin hepsinin alınması gerekmiyor, bazı benlerin tehlike oluşturması nedeniyle alınması gerekiyor. Örneğin günlük yaşantımızda daha fazla travma gördüğünü bildiğimiz avuç içi, ayak tabanı ve saçlı deri başta olmak üzere genital bölgede çıkan benlerin de çıkarılmasında fayda var. Benler kanserleşirken görüntülerinde bazı değişiklikler oluyor, bu değişiklikleri uzmanlar erken seviyede fark edebiliyor, bu benlerin bazıları alınabiliyor. Patolojik incelemesi yapılmış bir benin tehlike yaratması sözkonusu değildir. Patolojik inceleme mutlaka yapılmalıdır, patolog benin tümüyle alınıp alınmadığı konusunda bilgi verir. Kalan kanser hücrelerinin de çıkarılması amacıyla yeni bir ameliyat yapılabilir, hasta her zaman kendi başına emin olamayabilir, gebelik lekeleri, çiller bazen benlerle karışabilir. O yüzden ben olduğundan şüphe edilen bir şey varsa mutlaka bu konuda uzman bir hekime başvurmak gereklidir. Hekimler benlerin hücre yapısını daha iyi izleyebilirler ve tehlikeli ben olup olmadığını ayırt edebilirler.

AÇIK TENLİ VE KIZIL SAÇLILAR DAHA ÇOK DİKKAT ETMELİ

Hastalar ben ameliyatlarından sonra da önce de benlerin oluşmaması için neler yapılması gerektiğini sorarlar. Benlerden tamamıyla kurtulmak mümkün değildir. Ama bazı küçük önlemler alınabilir. Açık tenli, açık renk gözlü, sarı kızıl saçlı kişiler güneşten özellikle korunmalıdır. Kişinin çok fazla güneş maruz kalması benlerin sayısını değiştirdiği gibi özelliklerini de değiştiriyor. Çok beni olan kişilerin her 6 ayda bir ya da yılda bir ben kontrolünden geçmesi gerekiyor. Eğer kişinin ailesinde cilt kanseri varsa doktora gitmesi şart. Aynı şekilde çocukken çok güneşte kalanlar orta yaşa geldiklerinde bu risk artıyor. Gebelik döneminde benlerin sayısı artabiliyor, karakteri değişebiliyor, gebelik dönemi sona erdikten sonra oluşan benlerin takibi için mutlaka hekime gitmekte yarar görüyoruz. Benler tek başına tehlikeli oluşumlar değildir ancak bazı bölgelere özel önem vermek gerekiyor. Daha önce de vurguladığımız gibi bu özel bölgelerin arasında avuc içi, ayak tabanı, saçlı deri, genital organlardaki benler geliyor. Avuç içi, ayak tabanı ve saçlı tabakadaki büyük benler kanserleşmeden alınabilir. Benlerin düzenli takibi yapıldığında endişe etmeye gerek yoktur. Ancak bu endişelerden kurtulmanın en önemli yolu da kişilerin kendilerini benlerin durumu yönünden çok iyi takip etmeleridir.

Özet
Güneşten korunma çok önemli
Yazı başlığı
Güneşten korunma çok önemli
Açıklama
Güneşten Korunma Neden Çok Önemli? Hangi Seçim Sizin İçin Nasıl Sonuçlar verir Buradan Öğrenebilirsiniz.
Yazar
nurisoysal.com