Her tipe ayrı liposuction

Her tipe ayrı liposuction

Her Vücut Tipine Ayrı Liposuction

 

Bu cümle küçükken oynadığımız masum bir oyunda geçerdi: “Elma dersem çık, armut dersem çıkma” diye. Şimdilerde ise kadınların vücutlarındaki bir yağlanma türünü ifade için kullanıyoruz. Elma tipindeki kadınları tarif ederken, yağların sırt ve karın-mide bölgesinde toplandığı, basenlerde olmadığı; armut tipindeki kadınları tarif ederken ise basenler, bacaklara daha fazla, karın bölgesine daha az yağ birikmesini anlatıyoruz. Belli bölgelere toplanmış yağlar rahatsızlık verdiği için de, diyet ve sporla kilo verildikten sonra dışarıdan bakıldığında silüeti kötü gösteren daha küçük miktardaki yağları liposuction ile almak faydalı oluyor.

liposuction_17032014_1

Ancak liposucition’ı ısrarla vurguladığımız üzere, bir kilo verme yöntemi olarak görmemek gerekiyor. Zira yıllar boyu alınmış, vücuda oturmuş, adeta taşlaşmış kilolarca yağı, liposuction ile tamamen üstelik de tek seansta yok etmek imkansızdır. Bu yöntem birkaç kilo fazlası olan, spor yapan, beslenmesine dikkat eden, ancak örneğin belinin kenarlarında, karın, mide bölgesinde yağ toplanan kişilerde kullanıldığında dışarıdan bakıldığında daha orantılı bir görüntü elde edilmesini sağlıyor. Örneğin incecik, uzun boylu bir kadını düşünelim. Genetik olarak sadece belinin kenarlarında yağ birikiyor. Bu da genel olarak silüeti düzgün olan bir insanda hoş olmayan çıkıntılar yarattığından ötürü rahatsızlık veriyor. Liposuction ile müdahale edildiği zaman bu fazlalıklar alınıyor, silüet düzeltilmiş oluyor. Ya da vücudun dış görüntüsü çok orantılı ancak göbek bölgesinde bir tümsek oluşuyor, diyet de yapılsa, karın mekiği çekilse de lokalize bir yağ fazlalığı orada duruyor. Karın bölgesinde olunca da kadınlar kıyafetlerinden belli olduğunu söyleyip rahatsız oluyor. Eğer karında sarkma, gevşeme, bollaşma varsa, yağ miktarı daha fazlaysa önce diyet ve spor öneriliyor. Ardından karın germe ameliyatı yapılıyor.

Elma tipi mi daha az yağlanıyor armut tipi mi?

Asıl konumuza dönecek olursak, kadınların elma tipi mi armut tipi mi olduğuna göre liposuction nasıl yapılıyor sorusunun cevabını vermemizde fayda var. Elma tipindeki kadınlar mı daha şanslı armut tipindekiler mi tartışması uzun yıllardır sürüp gidiyor. Burada vücut tipine özel bir şanstan söz etmek yerine, yağlanmanın sağlık açısından yaratacağı tehlikelere odaklanmakta fayda var. Yağlanmayla birlikte hipertansiyon, diyabet, kalp, insülin direnci gibi birçok hastalık gündeme geliyor. Daha da ilerlediğinde obezite gündeme geliyor, tiroid bezi yetersiz çalışıyor, fazla çalışıyor, kısacası şişmanlıktan ve yağlanmadan tüm vücut etkileniyor. Bu nedenle kilo vermeden önce mutlaka genel bir sağlık kontrolünden geçilmeli, hekimlerin istediği testler mutlaka yaptırılması, kilo yönetimi konusunda hekim ve beslenme uzmanı desteğiyle çaba harcanmalıdır. Hele de yapılan testlerin sonucunda yukarıda saydığımız hastalıklardan biri veya birkaç tanesi tespit edilmişse, mutlaka hekim kontrolünde sağlığımızı yönetmemizde fayda var. Gerekli sağlık koşulları sağlandıktan sonra devreye plastik cerrahi yöntemlerin girmesi daha doğrudur.

Elma tipinde liposuction: Liposuction, elma tipi kadınlarda, daha çok alt karın ve mide dediğimiz karın ve göğüs altındaki bölgeye uygulanmalıdır. Elma tipi kadınlarda genellikle basenlerde yağ birikimi çok azdır ya da hiç yoktur. Buna karşılık sırt, bel kenarları, göbek ve göğüs altındaki geniş bölge yağlanır. Bu da oturunca ve karşıdan bakıldığında 2-3 yağ katmanından oluşan bir görüntü yaratır. Elma tipi vücut bölgesine özel liposuction yapılacaksa, kadınlar daha çok mide bölgelerinde yağlardan yakındıklarından dolayı buraya özel çalışma yapılmalıdır.

Armut tipinde liposuction: Armut tipindeki kadınlarda ise, durum daha farklıdır. Basenler daha geniştir, karın nisbeten elma tipi kadınlara göre daha az yağlı, mide bölgesinde yine daha az yağlıdır. Ancak bacak işleri ve basenlerde yağ biriktiğinden ötürü, alt beden daha geniş görünür. Üst beden ve alt beden arasında 2-4 beden fark edebilir. Bir de yapılan doğumların etkisiyle basenlerdeki yağ birikimi daha da rahatsız edici olabilir. Bu durumda bacak içlerinden, basen bölgesinden yağ azaltımına gidilmesiyle bu kişiler görüntülerinden daha memnun olurlar. İşlemden sonra diyetlerine ve sporlarına dikkat etmeleri halinde, bir daha aynı sorunu yaşamazlar. Yeter ki, nasılsa yağlarımı aldırdım istediğim gibi kebapları, tatlıları yemeye devam edebilirim diye düşünmesinler. Emeksiz zayıflamanın mümkün olmadığını unutmasınlar.

liposuction_17032014_2Yağlanma ilk ne zaman başlıyor?

Klinik gözlemlerimize göre erkekler de kadınlar da 30’larına gelince yağlanmaya başlıyor. Elbette bu yağlanma gün boyu ofiste çalışmak, spor yapmamak ya da yapamamak, fast-food tarzı yiyeceklerle beslenmek, yakabileceğinden fazla kalori yüklenmek nedeniyle oluyor. Trafikte baktığımızda herkesin arabası var. Kimse de arabasını uzağa parketmek istemiyor. En yakına parkediyor, hiç yürümüyor. Sinemaya arabayla gidiyor, çocuğunu arabayla bırakıyor. Ofise gidince 8-10 saat oturuyor, akşam evine yine arabayla dönüyor. Akşamda yemek ye, televizyon seyret, duş al derken gecenin bir vakti oluyor, günün yorgunluğu çöküyor, sonra uyku vakti geliyor. Bu kısır döngü uzun yıllar devam ettiği için de kilo ciddi bir sorun olarak karşımıza çıkıyor. Kadınları düzgün bir fiziğe sahipken bol yağlı bir elma ve armut tipine dönüştüren de işte bu hareketsiz yaşam oluyor. Erkekler de bu süreçten sırtları, kolları, gıdaları yağlanmış bir şekilde etkileniyor. Ancak erkekler kadınlardan daha şanslı. Yeyip içtiklerine biraz dikkat ettiklerinde, düzenli beslendiklerinde, biraz da spor yaptıklarında kısa sürede eğer insülin direnci gibi bir dertleri yoksa fazla kilolarından kurtuluyor. Kadınlar ise uzun ve zahmetli diyetler uygulamak, her gün spor yapmak zorunda kalıyor. Üstelik çoğu zaman bunlar yapılsa da verilmek istenilen kilolar konusunda çok da hedeflenen rakamlara ulaşılamıyor. Kadınların kilo ve yağlardan kurtulma mücadelesinin bir evresinde ister istemez yağ alma ve cerrahi yöntemlerle yapılan tedaviler gündeme geliyor.

Liposuction işleminin iyi hastane şartlarında, hastanın genel sağlık kontrolü yapıldıktan sonra uygulanmasında fayda var. Yağ alma işleminden sonra, yağların alındığı bölgede yine aynı şekilde yağ birikmesi, eskiye göre daha az oluyor. Bu birikimin olmaması için kişilerin genel sağlıklarına dikkat etmeleri, spor yapmaya özen göstermeleri, yağlı yiyeceklerden uzak durmaları gerekiyor. Bacak içleri, bel kenarlarındaki simite benzer yapılar, derinin esnekliğinin uygun olması halinde sırt bölgesinde, karında, göğüs ve karın arasındaki bölgede, kol içlerinde ve dışlarında da yağ alma yönteminin uygulanması mümkün.

Özet
Her tipe ayrı liposuction
Yazı başlığı
Her tipe ayrı liposuction
Açıklama
Her Vücut Tipine Ayrı Liposuction. Estetik Yaptırmadan Önce Mutlaka Göz Atın!
Yazar
nurisoysal.com