Liposuction nedir?

Liposuction nedir?

Liposuction nedir?

Liposuction’ın sağlıklı beslenme ve spora rağmen gitmeyen yağların uzaklaştırılmasında kullanılan bir yöntem olarak görülmesi gerekiyor.

Günümüzde şişmanlık çocukluktan yaşlılığa kadar olan dönemde dünyada çok sayıda insanı etkileyen bir sağlık sorunu. Ancak bu sağlık sorununda insanların merak ettikleri noktaların başında, vücudun toplam ağırlığının mı, yoksa vücuttaki toplam yağın mı tehlikeli olduğu geliyor. Uzun yıllardır ideal kiloyu bulmak için Beden Kitle İndeksi (BKİ) kullanıldı. Hala bilimsel olarak en güvenilir ideal kiloyu hesaplama formülü olarak BKİ ölçümü gösteriliyor. BKİ, kilonun boyun karesine bölünmesiyle elde ediliyor.

liposuction_26012015_1

Liposuction gibi günümüzde hem erkeklerden, hem de kadınlardan çok fazla talep gören yağ aldırma işlemlerinden önce kilo alma mekanizması, ideal kilo, alt ve üst kilo sınırları gibi kavramların bilinmesi önem taşıyor. Çünkü yağ aldırma yöntemlerinden önce genel sağlık kontrolünden geçmek, hekim ve beslenme uzmanının desteğiyle ideal kiloya inecek yaklaşımları benimseyip kalıcı yaşam değişikliklerini yapmak gerekiyor.

Liposuction, ideal kilosuna yakın, lokal fazlalıkları olan, yani vücudundaki yağların diyet ve spora rağmen sadece belli yerlerde odaklandığı kişilerde daha etkili sonuçlar veriyor.

İnsan vücudu matematik kurallarına göre çalışıyor. Günlük hayatta fazladan aldığımız ve harcanmayan her kalorinin belirli bir süre sonra bize şişmanlık ve yağlanma olarak karşımıza çıkıyor. Ancak burada dikkat edilmesi gereken konu, her yaş grubu ve cinsiyete göre ideal kilonun farklı oluşu. Bu değerlerin en alt ve üst sınırlarını bilmek de şüphesiz fayda sağlıyor. Bu sayede kilo alırsanız tehlikenin boyutlara hakkında matematiksel olarak da bir fikir sahibi olabiliyorsunuz. Yaşa ve beden kitle ölçüsüne göre ideal kilo tablosunun yanı sıra, yaş gruplarına göre beden-kitle ölçüsünün ne olması gerektiğine dair bilgileri aşağıda tabloda bulabilirsiniz.

BEDEN KİTLE ÖLÇÜSÜNE GÖRE İDEAL KİLO TABLOSU:

BKİ Sınıflandırma
20.0-24.9 İdeal
25.0-29.9 Hafif şişman
30.0-34.9 Şişman
35.0-44.9 Sağlık açısından önemli
45.0-49.9 Aşırı şişman
50 ve üstü Süper şişman

Yaş BKİ
19-24 19-24
25-34 20-25
35-44 21-26
45-54 22-27
55-65 23-28
65+ 24-29

Günlük hayatta beslenme uzmanları ve spor hekimliği uzmanları, harcadığınız enerjiyle, besinlerden aldığınız enerjinin aynı olması halinde vücudunuzun ideal kilosunda kalabileceğini belirtiyor. Eğer harcayabileceğinizden fazla enerji alıyorsanız bu fazladan enerji size yağlanma olarak geri dönüyor. Vücut hareket etmediği sürece, fazladan aldığı enerjiyi yakabilmesi sözkonusu olmuyor. Eğer gün içinde fazla enerji aldıysanız vücut bunu hemen depolamıyor, ancak 48 saat içinde enerji alımınızı dengelemezseniz vücudunuz bunu yağ olarak depolamaya başlıyor. Elbette yağların hangi bölgede toplandığı da önem taşıyor. Karın bölgesindeki yağlar sağlığı olumsuz yönde etkileyen yağlanmalardır. Uzun süredir diyette olan birisi için alışık olduğu eski kilolardan birine geldiğinde vücudun hafızası o kiloyu hatırlayıp o kilolarda biraz zorlanabilir. Yani bazı kilolar gerçekten inatçı olabilir. Herkesin vücudundaki yağlanma farklıdır. Yağ hücrelerinin bulunduğu bölgeler nereler ise kilo alırken de o bölgeler daha fazla yağlanır. Bu da kişilerin vücut tipidir. Hiçbir gıda veya diyet türü yağların nereden gideceğini belirleyemez. En son alınan kilolar nerelere depolandı ise kilo verirken de ilk o bölgelerde ki yağları kaybedersiniz. Kadınlarda oluşan yağlanma daha çok armut tipi yağlanmadır. Basenlerde biriken yağlar daha çok armut tipinde yağlanmanın oluşmasına neden olur. Elma tipi yağlanma daha çok erkeklerde görülmekle beraber, metabolik sendromu olan kadınlarda da elma tipi yağlanma görülür. Karın çevresinde yağlanmanın artması elma tipi yağlanmadır. Bu bölgede yağlanmanın olması sadece deri altı yağ dokusunun artması değil aynı zamanda iç organların etrafının ve içinin de yağlanması anlamına gelir. Ayrıca yağ kitlesi hormonların da depolandığı dokular oldukları için yağ kitlesinin artması metabolizmayı direkt etkileyen bir değişikliktir.

liposuction_26012015_2LİPOSUCTİON’DAN ÖNCE NELER YAPMALISINIZ?

Artık modern hayatta kilolarından yakınmayan insan sayısı o kadar az ki. Bu da sağlıklı beslenmeye, spora ilgiyi artırıyor. Ancak sadece ilgi duymak yetmiyor, gerek sağlıklı beslenme alışkanlıklarının gerekse düzenli sporun hayatın sürekliliği içinde sadece kısa dönemli zayıflamalar için ömür boyu uygulanması kalıcı başarıyı getiriyor. Bu nedenle de liposuction yöntemini bir sihirli değnek olarak değil, sağlıklı beslenme ve spora rağmen gitmeyen, belli yerlerde toplanmış yağların uzaklaştırılmasında kullanılan bir yöntem olarak görülmesi gerekiyor. Kilo verirken kaybedilen ağırlığın nereden kaybedildiği en önemli konudur. Yağ ağırlığını azaltabilmek için diyet ve egzersiz ile planlanmış bir kilo verme programı en başarılı olanıdır. Harcanan enerjiden daha az enerji içeren bir beslenme programına ek olarak günde 30 dakikalık kardiyo ağırlıklı bir egzersiz beraber yapıldığında verilen kiloların önemli bir kısmı yağ kitlesinden azalır. Egzersiz kas kitlesinin azalmasına engel olur. Metabolizmanın yavaşlamasına izin vermez. Bu nedenle tekrar tekrar vurguladığımız gibi önce iç hastalıkları veya metabolizma hastalıkları uzmanı kontrolünden geçtikten sonra, hekimin kontrolü altında, beslenme uzmanından da destek alarak kişinin kendisi için en sağlıklı kiloya geldikten sonra yağ aldırma yönteminden beklenti içinde olmasında fayda vardır.

Özet
Liposuction Nedir?
Yazı başlığı
Liposuction Nedir?
Açıklama
Liposuction (Yağ Aldırma) hakkında bilmek istediğiniz herşey burada.
Yazar
Nurisoysal.com