Protez Takıldıktan Sonra İz Kalır Mı?

Protez Takıldıktan Sonra İz Kalır Mı?

Tüm ameliyatlardan sonra kesilen her bölgede iz kalır, ama biz cerrahların görevi, ustalığı biraz da oluşacak izleri iyi saklayabilmekten ileri gelir. Meme protezi takacağımız zaman, üç ayrı yerden girerek protezi yerleştirebiliriz.

Meme başı etrafından, koltuk altından, meme kıvrımından yapılabilir. Biz meme başı etrafından yarım ay şeklinde kesiyle protezi yerleştiriyoruz.

Meme başı yeterli büyüklükteyse proteze izin veriyorsa bu yöntemle ameliyatı yaparız, memenin hemen altından 3-4 cm’lik kesiden yerleştiririz. Koltuk altı kesisini hiç tercih etmiyoruz, aslında kolay oluyor, iz olmuyor, ama memenin lenfatik drenajı bozuluyor. Eğer meme kanseri gelişimi olursa hasta zarar görebiliyor.

Meme başı etrafında kesi yapılan bölgede hafif bir kırmızılık kalır, zamanla solar, birkaç hafta sonra belirsiz hale gelir, bu izlerin silikleşmesi altı ayı bulur.

Bazı hastalar bu bölgelerde kabarıklık oluştuğunu söyler. Bu durumda hastada yara iyileşmesinde sorun olduğu anlaşılır, buna karşı çeşitli önlemler alırız, örneğin lazer yöntemiyle kabarıklığı gidermeye çalışırız ya da ilaçları kullanırız.