Tuz gözaltı torbası yapar

Tuz gözaltı torbası yapar

Tuz Göz Altı Torbası Yapıyor

 

Çok fazla tuzlu yiyenlerde vücutta tuza bağlı sıvı birikimi oluşuyor ve birtakım hastalıkların belirtisi olarak gözaltı torbaları ortaya çıkabiliyor.

Günlük hayatta genellikle yüzde en fazla bakılan bölgeler, alın, gözler, burun, yanaklar ve dudaklardır. Bu bölgelerde herhangi bir sorun oluştuğu zaman insanlar rahatsızlık duymaya başlarlar. Bu sorunlar arasında en sık karşılaşılanlardan biri de “gözaltı torbaları”dır. Gözaltı torbaları bazen oluşup kendiliğinden geçer. Gözaltı torbaları, genetik ve çevresel faktörlerin dışında bazı hastalıklar sebebiyle de oluşabiliyor. Bazen bu durum beslenme biçiminden de kaynaklanabiliyor, çok fazla tuzlu yiyenlerde vücutta tuza bağlı sıvı birikimi oluşuyor ve böbrekler yorulacağından birtakım hastalıkların belirtisi olarak gözaltı torbaları ortaya çıkabiliyor. Alerjik faktörler kaşıntıya yol açıp gözaltını tahriş edebiliyor. Bu kaşıntılar nedeniyle de ödem oluşabiliyor. Böbrek hastalıkları nedeniyle göz çevresindeki ödem oluşumu artıyor.

gozalti_torbalari_15092014_1

Gözaltı torbaları, göz altındaki yağ bezelerinin fıtıklaşmasıyla ortaya çıkıyor. Ardından bu fıtıklar torbalanma şeklinde görülüyor. Normal koşullarda göz çevresinde yer alan yağ bezeleri, burada bulunan birçok kas yapısının arasında tampon görevi görürken, zaman içinde bağ dokusu ve deri yapısı gevşeyince kaslar da uzun süre kasılı kalıyor ve fıtıklaşma ortaya çıkıyor. Bunun dışında yine stresli olmak, kaslardaki kasılmayı artırıyor, keseciklere basınç yaparak fıtıklaşmasını tetikliyor.

GÖZALTI TORBALARINDAN NASIL KURTULURSUNUZ?

Uzun yıllar boyunca gözaltı torbalarıyla yaşayan insanlar, bu yapılardan estetik operasyonla kurtuldukları zaman birdenbire 5-10 yaş gençleşiyor. Eğer kişinin gözaltı torbaları varsa, yüzünde de bazı estetik işlemler yaptırdıysa bu gençlik ifadesi daha da belirgin hale geliyor. Gözaltı torbalarının hangi aşamada olduğu, bu genç görüntünün derecesine de etki ediyor. Gözaltı torbaları henüz başlangıç evresindeyse neden oluştuğunu tespit etmeye çalışmak önemlidir. Bazı kişiler çok yoğun, doğru dürüst haftalık tatil bile yapamayarak, çok fazla seyahat ederek, sıkça uykusuz kalarak, düzgün beslenemeyerek yorucu bir tempoda çalışmak zorunda kalabiliyor. Yoğun tempodan kaynaklanan bir sorun olduğunu düşünüyorsak şayet, hastamızın uykusuz kalmamaya özen göstermesini, bulduğu tüm fırsatları dinlenerek geçirmesini isteriz. Bazı gözaltında etkili dinlendirici dermo kozmetik ürünleri hekim önerisiyle kullanmak, gözaltı bağ dokusunu sıkılaştırıcı ürünler kullanmak yeterli ve faydalı olabilir. Genetik faktörler ve yaşlanmaya bağlı olarak ilerlemiş torbaların basit yöntemlerle giderilmesi mümkün değildir, plastik cerrahi uzmanına başvurmakta fayda vardır. Operasyonla bu fıtıklaşan bölüm çıkarılarak o bölgenin daha gergin ve genç görünmesi sağlanabilir. Ancak alanında uzman bir hekimin bu operasyonu titizlikle yapması gerekir. Çünkü gözlerin ifadesinde bir farklılığa da yol açmamak önem taşıyor.

gozalti_torbalari_15092014_2

GÖZALTI TORBASINA KARŞI ALINACAK 6 ÖNLEM

1-Uykuya dikkat: Günlük yaşamınızda dinlenmeye özen gösterin. Uyku saatlerinize dikkat edin. Eğer mümkünse her gün aynı saatte yatıp uyumaya gayret edin, bu sağlıklı ve kesintisiz bir uyku için gereklidir. Gözaltı şişliklerinden en başta sebebi yorgunluk ve düzensiz uyumadır. Günlük koşturmaca içinde düzenli ve sağlıklı uyumak her zaman mümkün olamayabilir. Önerimiz üst üste iki gün uykusuz kaldıysanız, üçüncü gün mutlaka her zamanki saatinizde yatıp uyumanızdır.

2-Düzenli beslenin: Aynı şekilde düzensiz beslenmekten kaçınmalı, ana öğünleri mutlaka zamanında yemeye çalışarak, günlük temponuzda üç defa da ara öğün yapmaya çalışmalısınız. Bu sizi hem zinde tutar, hem de vitamin, mineral ihtiyacınızı karşılamanıza yardımcı olarak halsizlikle, yorgunlukla baş etmenizi sağlar.

3-Bol su için: Sıvı tüketimine özen göstermek, yeterli miktarda su içmek de önemlidir. Su cildin nemlenmesini sağlayan en birincil kaynaktır.

gozalti_torbalari_15092014_34-Çok tuz ödem yapar: Çok tuzlu yiyeceklerden kaçınmalısınız. Çünkü tuz vücuttaki ödemi artıran bir nedendir. Özellikle de dışarıda yemek yiyorsanız, zaten gereğinden fazla tuz alacağınız için, evinizde yediğiniz yemeğe ekstra tuz atmamaya özen göstermelisiniz.

5-Doktora sorup da kozmetik kullanın: Kozmetik ürünler kullanıyorsanız mutlaka bir dermatoloji uzmanına danışmalısınız. Çünkü cilt yapınıza uymayan, aşırı yağlı bazı yüz kremlerini kullanmak da gözaltında şişliklere neden olabilir. Mecbur değilseniz suda erimeyen makyaj malzemelerinden de uzak durmalısınız. Bu maddeleri yüzünüzden ya da gözlerinizden çıkarabilmek için yine yağlı temizleyiciler gerekebilir. Bunlar da gözaltında tahrişe neden olabilir. Alerjik bünyeniz olduğunu biliyorsanız sizde alerjiye neden olduğunu bildiğiniz, yiyeceklerden, kozmetiklerden uzak durmanızda yarar vardır. Gözaltı şişmelerine karşı bazı dermo kozmetik ürünler vardır. Bu ürünler yağlı olmayan, suda eriyen, jel bazındadır. Ama hekim önerisiyle kullanılmalıdır. Bunlar arasında güneş koruma faktörü içerenleri tercih etmekte fayda vardır. Sözkonusu dermo kozmetik ürünlerin içeriğinde gözaltı bağ dokusunu güçlendiren C vitamini içerikleri vardır. C vitamini de ödem toplanmasını önler.

6-Sırt üstü uyumak iyi gelir: Sırt üstü yatmak size çok kolay gelmeyebilir. Zira herkesin alıştığı bir uyuma şekli vardır. Gözaltı torbaları olanlara sırt üstü yatmalarını öneriyoruz. Bu sayede cildin daha gergin kalması, kırışmaması sağlanmış oluyor. Sırt üstü yatmak yeterli miktarda su da içiyorsanız, cildin gergin kalmasına yardım ediyor.

Özet
Çok Tuzlu Yemek Gözaltı Torbası Yapıyor
Yazı başlığı
Çok Tuzlu Yemek Gözaltı Torbası Yapıyor
Açıklama
Çok Tuzlu Yemek Gözaltı Torbası Yapıyor. Estetik ve Sağlık hakkındaki bu tavsiyeleri mutlaka okuyun!
Yazar
nurisoysal.com