Yaşlanmanın 7 belirtisi

Yaşlanmanın 7 belirtisi

Yaşlanmanın 7 Belirtisi

 

Bizi ne yaşlandırıyor diye sorduğumuzda hepimizin vereceği ilk cevap yaşımızın ilerlemesi olur. Mevcut tıbbi bilgilerimizin ışığında henüz yaşlanmayı durduran bir yöntem keşfedilmedi.

Mevcut tıbbi bilgilerimizin ışığında henüz yaşlanmayı durduran bir yöntem keşfedilmedi. Sinema filmlerindeki kahramanların, ütopik ülkelerdeki gizemli dağlarda aradıkları ölümsüzlük otları, iksirleri gibi mucizevi bileşimler şimdilik birer hayalden ibaret. Ancak günümüzde tıbbın geliştirdiği yöntemler ve kendi kendimize de alacağımız bazı önlemler yardımıyla yaşlanmanın hızını azaltabilmemiz mümkün olabilir.

yaslanma_01022014_1

Bizi ne yaşlandırıyor diye sorduğumuzda hepimizin vereceği ilk cevap yaşımızın ilerlemesi olur. Ama bu cevabı verdiğimizde de yetersiz bir açıklama yapmış oluruz. Çünkü bizi yaşlandıran sadece yaşımızın ilerlemesi değildir. Her yaş alan da yaşlanmaz. Her yıl yeni yaşımızla birlikte bizde meydana gelen, yıllar geçtikçe de katlanarak artan değişimlerin altında çevresel faktörler vardır. Bu çevresel faktörlerin arasında gün içinde ne kadar güneş ışınlarına maruz kaldığımız, kullandığımız kozmetik ürünler, beslenme şeklimiz, alkol ve sigara kullanıp kullanmadığımız, duygusal stres faktörlerimiz etkilidir. Tüm bu etkenlerin elele tutuşmasıyla da yaşlanmaya başlarız. Biz kendimizde hangi belirtileri görürsek yaşlandığımızı anlayabiliriz sorusunun cevabını vermek istersek, başlıca şu 7 belirtiyi gördüğümüzde ‘tamam ben yaşlanıyorum artık’ diyebilmemiz mümkün olur.

  • – Cildimizin esnekliğini kaybetmesi.
  • – Yüzümüzdeki çizgi ve kırışıklıklarda artış meydana gelmesi.
  • – Cildimizdeki gevşemeye bağlı olarak cilt altı yağ dokumuzun azalması.
  • – Yüzümüzün iskelet yapısındaki orta ve alt kısımların giderek canlı, diri görüntüsünü kaybetmesi.
  • – Yüzün genişliğinde hafif bir artma oluşması.
  • – Çene ucunun belirginleşmesi.
  • -Elmacık kemiklerinin derinin elastikiyetini yitirmesiyle birlikte daha fazla ortaya çıkması, görünür olması.

Yaşlanmanın ilk belirtileri 30’lu yaşlarda, kendilerini göstermeye başlar. Göz çevreleri ilk değişikliklerin izlendiği bölgelerdir. Üst göz kapağı cildinde bollaşma ve gözlerin dış kesimlerinde kaz ayağı olarak adlandırılan çizgilerde belirginleşme olur. 40’lı yaşlarda, burun kenarlarından dudaklara uzanan çukurlukta artış, alın çizgilerinde belirginleşme ve kaşlar arasındaki çizgilerde derinleşme olur. 50’li yaşlarda, boyunda kırışıklıklar ortaya çıkar, çene çizgileri daha belirgin bir hal alır, gıdı oluşur ve burun ucu daha sarkık bir hal alır. İlerleyen yıllarda cilt ve cilt altı dokulardaki sarkma kendisini daha çok hissettirir.

Yaşlanmayı Azaltan Yöntemler Kullanılıyor

Yüzdeki yaşlanmanın etkilerini azaltmak için tek bir yöntem yoktur. Hangi tıbbi müdahaleye başvurulacağına karar vermeden önce, kişinin mevcut durumu ve hekimin yapabilecekleri bir arada değerlendirilip, en uygun yöntem seçilmelidir. Günümüzde en yaygın kullanılan yöntemler şunlardır:

Botoks: Yüzde ilk belirginleşen çizgiler daha çok mimik kaslarının kullanılması ile ortaya çıkan dinamik yüz çizgileridir. Kişiler uyuduklarında veya yüz kaslarını gevşettiklerinde bu çizgilerin derinliği önemli ölçüde azalır. Bu guruptaki çizgiler için “botoks” en fazla uygulanan yöntemdir. Botoksun etkisi ilk uygulamada kısa sürse de tekrarlayan uygulamalarda hem bu süre uzar, hem de hem çizgilerinin kalıcı hale dönüşme süreci önemli ölçüde ertelenmiş olur. Botoks özellikle de kızgınlık ve olumsuzluk ifadelerinin belli edilmesi için kaşların çatılması, güneşin etkisiyle gözlerin ışınlardan korunması amacıyla alnın kırıştırılmasıyla oluşan hem yatay alın çizgilenmelerinde, hem de iki kaşın arasında oluşan dikey çizgilenmelerde etkilidir. Ancak bu yöntemin kişinin anatomisi, deri yapısı, derisinin esneklik derecesi ve çizgilenmenin boyutu göz önünde bulundurularak, genel yüz ifadesini bozmayacak şekilde uygulanması gerekir. Bu nedenle de ehil ellerde uygulanmasında fayda vardır.

yaslanma_01022014_2Dolgu Madde Enjeksiyonu: Yüzde ilk belirginleşen çizgilerin derinleşmesinin yanı sıra oluşan sarkma ve doku kaybı; hacim kaybının oluşmasına yol açar. Bunların giderilmesi ise dolgu maddelerinin enjeksiyonu ile sağlanabilir. Dolgu maddeleri ile kalıcı çizgilerin altı doldurulmakta, yüzün hacim kaybı olan yerlerine yeniden hacim kazandırılarak, daha genç bir görünüm sağlanabilir. Dolgu maddelerinin enjeksiyonu, yaygın olarak botoks uygulamaları ile birlikte uygulanmaktadır. Hazır dolgu maddeleri için günümüzde etkili ve güvenle kullanılabilen hyalüronik asittir. Normalde bu madde vücutta da doğal olarak bulunur, ancak yaşlanmayla birlikte oranı azalabilir. Hyalüronik asidin dışarıdan dolgu maddesi olarak enjekte edilmesiyle cilde gençlik kazandırılmış olur.

Peeling: Güneş ışığı gibi dış etkenlerin ciltte yarattığı değişiklerin ve ufak cilt kırışıklarının giderilmesi ve gevşeyen cildin yeniden canlandırılıp sıkılığının artırılması için cildin üst tabakalarının soyulması anlamına gelen “peeling” uygulamaları yapılabilir. Bu yöntemde cilt mekanik olarak soyulabileceği gibi, kimyasal maddeler uygulanarak da soyulabilir. Ayrıca cilde kontrollü enerji verilmesini sağlayan “lazer” de cilt soyma amacıyla kullanılabilir.

Cerrahi Müdahale: Daha ileri yaşlanma bulguları geliştiğinde ise düzelme sağlamak için artık cerrahi işlemler ile sarkan cildin gerginleştirilmesi ve fazla cildin alınması gereklidir. Bu yöntemde aşağıya doğru yer değiştiren yüzdeki yağ dokularının, kaşların ve boynun eski konumlarına getirilmesi için asma işlemlerinin yapılması gerekir. Göz kapaklarındaki değişiklerin giderilmesi için göz kapağı ameliyatlarının bu işlemle birlikte uygulanabilir.

Tüm bu işlemler neticesinde yaşlanma sürecinde ortaya çıkan değişiklikler düzeltilebilir, ancak yaşlanma durdurulamaz. Bir başka deyişle bu işlemler sonrasında sağlanan düzelme ile 10 yıl önceki görünümünü kazanan kişinin, 10 yıl sonra ameliyat olduğu zamanki görünümüne dönmesi kaçınılmazdır.

Özet
Yaşlanmanın 7 belirtisi
Yazı başlığı
Yaşlanmanın 7 belirtisi
Açıklama
Yaşlanmanın 7 Belirtisi. Sağlıklı ve Güzel Bir Görünüm İçin Bilmek Istediğiniz Her Şey Nurisoysal.com'da Sizi Bekliyor.
Yazar
nurisoysal.com