Hokka Burun Ameliyatı

Hokka Burun Ameliyatı

Hokka Burun Ameliyatı

 

Hepimizin genetik özellikleri ne kadar birbirinden farklıysa, burun estetiği ameliyatlarından sonra ortaya çıkacak burunlar da birbirinden farklı olacaktır.

Araştırmalara göre ülkemizde en fazla yapılan estetik ameliyatların başında burun ameliyatları geliyor. Bu ameliyatların önemli bir nedeni de sağlıklı nefes alıp verememekten kaynaklanıyor. Nefes alıp vermekle ilgili sorunlarından kurtulmak isteyenlerin ikinci isteği, burunlarındaki şekilsel bozukluklarından giderilmesi yönünde oluyor. Burun tam yüzün ortasında ve çok hassas bir organ olduğundan dolayı, ameliyattan sonra mutlaka uyulması gereken kurallar bulunuyor. Örneğin burun estetiği yaptıran kişilerin en az 3 ay gözlük kullanmaması, burun üzerinde baskı oluşturmaması gerekiyor.

hokka_burun_18082014_1

Estetik ameliyatlar öncesinde her zaman söylediğimiz bir şey vardır. O da yüksek beklentilerle hekime gitmemektir. Çünkü cerrahın kişinin burun yapısına, o burunla ilgili sorunlara bakarak ne yapabileceğini söylemesi, hastanın yüksek beklentiler içinde olmasındansa daha gerçekçi bir şekilde soruna yaklaşması önemlidir. Hastaların tutumlarınının yanısıra da, hekimler de hastalarına yüksek bir beklentileri yokken, çıtayı çok yüksekte tutup, gerçekte olamayacak bir burun yaratacaklarını söylememesi gerekmektedir.

Estetik operasyon yaptıran kişinin sonuçtan memnun olması, hem rahat nefes alıp vermesiyle, hem de şekilsel bozuklukların dışarıdan bakıldığında rahatsız etmeyecek bir boyuta getirilmesiyle sağlanabilir. Tüm bunların ışığında, burun estetiğinde sonra uyulması gereken bazı kurallar hakkında da hastaların gerektiği şekilde bilgilendirilmesi gerekir. Bunların başında operasyondan sonra hastanın burun bölgesine buz uygulamasının, oluşacak şişliklerin önlenmesine olan mutlak faydasını sayarak başlayabiliriz. En önemlisi de günlük yaşamda kişinin burnunu korumasıdır. Gece uyurken başını mümkün olduğunca yüksekte tutacak ölçüde bir yastık kullanması, yüz üstü yatmak yerine hafifçe yan dönerek yatması, burnun korunması, şişliklerin oluşmaması açısından önemlidir. Operasyondan sonra burun bölgesi çok hassas olacağından burnu çarpmamak, darbe almasını önlemek de gereklidir. En az 3 ay boyunca gözlük kullanmaktan kaçınmalıdır. Ameliyattan sonra burun alçıya alındığından dolayı ilk 7 gün hasta yüzünü yıkamamalı, sadece silmekle yetinmelidir. Burun estetiği ameliyatından ancak 7 gün zaman geçtikten sonra hasta rahatça yüzünü yıkayabilir, hatta denize ve havuza da girebilir. Ancak darbe yaratacağı ve basınç oluşturacağı için denize balıklama ya da çivileme atlamak sakıncalıdır.

hokka_burun_18082014_2İYİ BİLGİLENDİRME HAYAL KIRIKLIĞINI ÖNLER

Hepimizin genetik özellikleri ne kadar birbirinden farklıysa, burun estetiği ameliyatlarından sonra ortaya çıkacak burunlar da birbirinden farklı olacaktır. Ameliyat öncesi bilgilendirmenin gerçekçi ve net bir şekilde yapılması önem taşır. Zira çok etli, kalın bir yapıdaki burundan, küçücük, adeta hokka gibi görünen bir burun oluşturacak bir estetik işlem mümkün değildir. Bu yapıdaki bir burnu cerrahi olarak küçültmek mümkündür ama hastanın istediği kadar küçük bir burun yapılması mümkün değildir. Çok küçültüldüğü takdirde nefes alıp vermeyi de etkileyecektir. Sadece bilgilendirmek de yeterli değildir, burun estetiği yaptırmak isteyen kişinin verilen bilgileri iyice anlayıp anlayamadığına da bakılmalı, anlayamadığı noktaları sorması konusunda teşvik edilerek, en iyi anlayabileceği şekilde bilgilendirme eksiksiz yapılmalıdır. Bazı kişiler soru sormaya çekinirler, hekimin sorduğu soruyu beğenmeyeceğinden, mantıksız geleceğinden dolayı korkabilirler. Soru sormak, sonradan kişinin beğenmeyeceği bir sonuçla karşılaşmasını önleyecektir.

Burun ameliyatlarından sonra hastalar burunlarının tam anlamıyla ne kadar bir sürede iyileşebileceğini sorarlar. Burundaki dokuların iyileşmesinin tamamlanabilmesi için hastadan hastaya değişmekle birlikte yaklaşık 6 ay bir yıl gibi bir zamana ihtiyaç vardır. Ameliyatın ardından burun alçıya alınır, bu alçı da yaklaşık bir hafta sonra çıkarılır. Alçının çıkmasından sonraki anlar hastalar için de hekimler için de çok kıymetlidir. Zira hasta operasyon sonrası burnunun nasıl bir şekil aldığını ilk defa aynada görecektir. Cerrahın da hastanın da beklentisi; yeni burun görüntüsüne bakarak hayal kırıklığına uğramamak, rahatlıkla nefes alıp vermeyi sağlıyor mu kontrol edebilmektir.

Özet
Hokka Burun Ameliyatı
Yazı başlığı
Hokka Burun Ameliyatı
Açıklama
Büyük Bir Burundan Hokka Burun Çıkmaz Dikkat Etmeniz Gerekenler ve Cerrahi Tavsiyeler İçin Nurisoysal.com'u Ziyaret Edin.
Yazar
nurisoysal.com