Göz Estetiği

Göz estetiği, göz çevresinde oluşan bütün deformatik çözümlere uygulanan cerrahi yöntemdir. Göz kapağı düşüklüğü, kaz ayakları, kaş düşüklüğü, gözaltı torbaları, yanakla gözaltı arasında çökme gibi durumlarda uygulanır.

 

GÖZ KAPAĞI ESTETİĞİ

Yaşın ilerlemesi ve yer çekiminin de etkisiyle birlikte kaşlarda alt ve üst göz kapaklarında deride sarkma gevşeme ya da fazlalığı gözlenebilmektedir. Bununla birlikte alt göz kapaklarında yağ dokularının öne doğru birikmesi sonucunda da gözaltı torbaları oluşabilmektedir. Bununla birlikte göz kenarlarında kazayağı da yaşla birlikte oluşabilmektedir. Bu durum görsel açıdan bir bozukluğa neden olmasıyla birlikte yeni göz kapağı estetiği yöntemlerinin de gelişmesiyle çözümü olan bir durumdur. 

Tıpta blefaroplasty olarak adlandırılan göz kapağı estetiği 30-35 yaş üstü hastalara uygulanmakla birlikte operasyon öncesigoz kapagi estetigi 01 hastanın taleplerini iyice anlamak açısında bir ön görüşme operasyonun başarılı ve hastanın da operasyon sonrası memnun ayrılması için anahtar bir kilit konumundadır. Kişinin isteğine göre sadece alt veya üst ya da her iki göz kapağı için de işlem yapılabilir.

Göz kapağı düşmesinin yanında kaş düşüklüğü de hastada bulunuyorsa kaş kaldırma ameliyatı da hastanın mutlaka düşünmesi konulardan birisidir. Kaş düşmesi sorununun giderilmeden yapılan bu ameliyatlardan sonra kaş düşüklüğü giderek artacağından estetik görünüm açısından kötü bir görüntü oluşturacaktır. Bu ameliyat kişide daha genç görünüm sağlamaktadır.

Göz kapağı estetiği kişinin alt ve üst kapaklarındaki kümelenmiş yağların gevşemiş ve sarkmış fazla derinin alınmasını kapsayan cerrahi bir işlem olmakla birlikte hastada göz kapakları çevresindeki kırışıklıkların giderilmesinde en etkili yöntemlerden birisidir. Ameliyat lokal anestezi ile gerçekleştirilmektedir. Ameliyat sonrası göz kapağı ve çevresi birkaç gün şiş kalabilir. Ancak bu şişlikler 4 – 5 gün sonra geçmeye başlar. Ameliyat sonrası enfeksiyon oluşma riskine karşı antibiyotik ve ağrı kesici ilaçlar verilir. Genellikle birkaç gün sonra dikişler alınır ve hasta bir hasta on gün gibi bir süreden sonra normal iş hayatına dönebilir.

 

GÖZ ALTI TORBASI AMELİYATI

Genetik yapının dışında çok uzun süre bilgisayar başında çalışmak, TV izlemek, yorgunluk, uykusuzluk gibi çevresel etkenler nedeniyle gözaltı torbaları oluşabiliyor. Peki gözaltı torbalarından nasıl kurtulabilirsiniz?

goz alti torbasi ameliyati 01 nuri soysalGenetik tüm vücudumuzdaki kodları belirleyen bir yapı. Birinci derece yakınlarımızda yani annemizde, teyzemizde, anneanne ve babaannemizde olan özellikler bizde de bulunabiliyor. Örneğin ailenizdeki kadınlarda gözaltı torbaları varsa, sizde de daha 20’li yaşlarda gözaltı torbaları oluşabilir. Ancak genetik yapının dışında çok uzun süre bilgisayar başında çalışmak, TV izlemek, yorgunluk, uykusuzluk gibi çevresel etkenler nedeniyle de gözaltı torbaları oluşabiliyor.

Günlük hayatta genellikle yüzde en fazla bakılan bölgeler, alın, gözler, burun, yanaklar ve dudaklardır. Bu bölgelerde herhangi bir sorun oluştuğu zaman insanlar rahatsızlık duymaya başlarlar. Bu sorunlardan kurtulmanın çaresini ararlar. Gözaltı torbaları bazen oluşup kendiliğinden geçer. Çok yorgun, stresli, uykusuz günler geçirdiyseniz, dinlenince, sağlıklı bir şekilde uyuyunca gözaltı torbalarından da kurtulursunuz.

Yaşam şeklinizde sağlığınıza katkıda bulunacak yatırımlar yapmanıza rağmen bir düzelme olmuyorsa, düzeltmek istediğiniz sorunlar aynen devam ediyorsa o zaman çözüm arama vakti gelmiş demektir.

 

GÖZ ALTI TORBALARI NASIL TEDAVİ EDİLİR?

Uzun yıllar boyunca gözaltı torbalarıyla yaşayan insanlar, bu yapılardan estetik operasyonla kurtuldukları zaman birdenbire 5-10 yaş gençleşiyor. Eğer kişinin gözaltı torbaları varsa, yüzünde de bazı estetik işlemler yaptırdıysa bu gençlik ifadesi daha da belirgin hale geliyor.

Gözaltı torbalarının hangi aşamada olduğu, bu genç görüntünün derecesine de etki ediyor. Gözaltı torbaları henüz başlangıç evresindeyse neden oluştuğunu tespit etmeye çalışmak önemlidir. Bazı kişiler çok yoğun, doğru dürüst haftalık tatil bile yapamayarak, çok fazla seyahat ederek, sıkça uykusuz kalarak, düzgün beslenemeyerek yorucu bir tempoda çalışmak zorunda kalabiliyor.

Yoğun tempodan kaynaklanan bir sorun olduğunu düşünüyorsak şayet, hastamızın uykusuz kalmamaya özen göstermesini, bulduğu tüm fırsatları dinlenerek geçirmesini isteriz. Bazı gözaltında etkili dinlendirici dermo kozmetik ürünleri hekim önerisiyle kullanmak, gözaltı bağ dokusunu sıkılaştırıcı ürünler kullanmak yeterli ve faydalı olabilir.

Genetik faktörler ve yaşlanmaya bağlı olarak ilerlemiş torbaların basit yöntemlerle giderilmesi mümkün değildir, plastik cerrahi uzmanına başvurmakta fayda vardır. Göz altı torbası ameliyatı ile bu fıtıklaşan bölüm çıkarılarak o bölgenin daha gergin ve genç görünmesi sağlanabilir. Ancak alanında uzman bir hekimin bu operasyonu titizlikle yapması gerekir. Çünkü gözlerin ifadesinde bir farklılığa da yol açmamak önem taşıyor.

Yüz estetiği ameliyatlarından biri olan göz altı torbası ameliyatı hakkında detaylı bilgi almak için form doldurabilir, Op. Dr. Nuri Soysal’dan göz altı torbası ameliyatı için randevu alabilirsiniz.

Adres
Valikonağı Caddesi Gündoğdu Apt. No: 43 Daire: 1
Nişantaşı / İstanbul

Telefon
+90 (212) 234-5492  / +90 (212) 234-5428

Faks
+90 (212) 291-8014

Yasal Uyarı

Web sitemizde aktarılan bilgiler genel bilgilendirme ve bilinçlendirme amacıyla düzenlenmiş olup, kesinlikle teşhis ve tedavi yerine geçmez veya bunları tamamlayıcı uygulamalar olarak öngörülemez. Hasta gereksinmeleri ve sorunları mutlaka muayene ve konsültasyonlar sonucunda hastayla mutabık kalınarak oluşturulur.