Göz Altı Torbası Oluşmaması İçin Alınabilecek Önlemler

yazilarim goz alti torbasi olusmamasi icin alinacak onlemler nuri soysal 01

  • Günlük yaşamınızda dinlenmeye özen gösterin. Uyku saatlerinize dikkat edin. Eğer mümkünse her gün aynı saatte yatıp uyumaya gayret edin, bu sağlıklı ve kesintisiz bir uyku için gereklidir.
  • Aynı şekilde düzensiz beslenmekten kaçınmalı, ana öğünleri mutlaka zamanında yemeye çalışarak, günlük temponuzda üç defa da ara öğün yapmaya çalışmalısınız. Bu sizi hem zinde tutar, hem de vitamin, mineral ihtiyacınızı karşılamanıza yardımcı olarak halsizlikle, yorgunlukla baş etmenizi sağlar.
  • Sıvı tüketimine özen göstermek, yeterli miktarda su içmek de önemlidir. Su cildin nemlenmesini sağlayan en birincil kaynaktır.
  • Çok tuzlu yiyeceklerden kaçınmalısınız. Çünkü tuz vücuttaki ödemi artıran bir nedendir. Özellikle de dışarıda yemek yiyorsanız, zaten gereğinden fazla tuz alacağınız için, evinizde yediğiniz yemeğe ekstra tuz atmamaya özen göstermelisiniz.
  • Kozmetik ürünler kullanıyorsanız mutlaka bir dermatoloji uzmanına danışmalısınız. Çünkü cilt yapınıza uymayan, aşırı yağlı bazı yüz kremlerini kullanmak da gözaltında şişliklere neden olabilir.
  • Mecbur değilseniz suda erimeyen makyaj malzemelerinden de uzak durmalısınız. Bu maddeleri yüzünüzden ya da gözlerinizden çıkarabilmek için yine yağlı temizleyiciler gerekebilir. Bunlar da gözaltında tahrişe neden olabilir.
  • Alerjik bünyeniz olduğunu biliyorsanız sizde alerjiye neden olduğunu bildiğiniz, yiyeceklerden, kozmetiklerden uzak durmanızda yarar vardır.
  • Gözaltı şişmelerine karşı bazı dermo kozmetik ürünler vardır. Bu ürünler yağlı olmayan, suda eriyen, jel bazındadır. Ama hekim önerisiyle kullanılmalıdır. Bunlar arasında güneş koruma faktörü içerenleri tercih etmekte fayda vardır. Sözkonusu dermo kozmetik ürünlerin içeriğinde gözaltı bağ dokusunu güçlendiren C vitamini içerikleri vardır. C vitamini de ödem toplanmasını önler.
  • Gözaltı şişliklerinden en başta sebebi yorgunluk ve düzensiz uyumadır. Günlük koşturmaca içinde düzenli ve sağlıklı uyumak her zaman mümkün olamayabilir. Önerimiz üst üste iki gün uykusuz kaldıysanız, üçüncü gün mutlaka her zamanki saatinizde yatıp uyumanızdır.
  • Sırt üstü yatmak size çok kolay gelmeyebilir. Zira herkesin alıştığı bir uyuma şekli vardır. Gözaltı torbaları olanlara sırt üstü yatmalarını öneriyoruz. Bu sayede cildin daha gergin kalması, kırışmaması sağlanmış oluyor. Sırt üstü yatmak yeterli miktarda su da içiyorsanız, cildin gergin kalmasına yardım ediyor.

Adres
Valikonağı Caddesi Gündoğdu Apt. No: 43 Daire: 1
Nişantaşı / İstanbul

Telefon
+90 (212) 234-5492  / +90 (212) 234-5428

Faks
+90 (212) 291-8014

Neredeyiz?

Yasal Uyarı

Web sitemizde aktarılan bilgiler genel bilgilendirme ve bilinçlendirme amacıyla düzenlenmiş olup, kesinlikle teşhis ve tedavi yerine geçmez veya bunları tamamlayıcı uygulamalar olarak öngörülemez. Hasta gereksinmeleri ve sorunları mutlaka muayene ve konsültasyonlar sonucunda hastayla mutabık kalınarak oluşturulur.