Karın Germe (Abdominoplasti)

karin germe abdominoplasti 01

 

Karın germe ameliyatı diyetten, spordan sonuç alamayan, karın bölgesindeki jöle gibi görüntüden rahatsızlık duyanlar için çözüm olabilir.

Kadınların günlük yaşamlarında hayat boyu beslenmelerine dikkat etmeleri, yağlı, şekerli gıdalardan uzak durmaları; ideal kilolarında kalmalarına yardımcı oluyor. Ama önemli olan bunu bir yaşam tarzı haline getirip, uygulayabilmekte yatıyor.

Kış boyunca öğlenleri geçiştirip bütün kaloriyi akşam yemeğinde almak, her hafta sonu dışarıda yemek yemek, buna karşılık hareketten kaçınmak kasları zayıflatıp vücudu yağlandırdığı gibi, siluetin de bozulmasına yol açıyor. Bu durumda beslenme ilkelerine uymak, spor yapmak sağlığı korumada önemli rol oynuyor. Ancak bazı nedenler var ki, tüm bu önlemler alınsa da, diyetle beraber spor yapılsa da, karında gevşeyip sarkmalara yol açıyor. Karın adeta bir tabak jöle gibi yumuşuyor, sallanıyor. Karın germe ameliyatı diyetten, spordan sonuç alamayan, karın bölgesindeki jöle gibi görüntüden rahatsızlık duyanlar için çözüm olabilir.

 

KARIN GERME AMELİYATI NASIL YAPILIR?

Karın germe ameliyatı ile karın bölgesinde gevşeme ve sarkma sorunu yaşayan kadınlara, tam karın germe ameliyatı yapılıyor. İz biraz daha uzun oluyor. Karında esnekliğini kaybetmiş, çatlamış deri, fazla yağ dokusu ve sarkmış dokuların oluşturduğu fazlalık kesilip atılıyor.

Gevşemiş olan karın ön duvarının kas yapısı tamir ediliyor. Bu karın germe sonucunda göbek olduğu yerde kalıyor. Ama yeni göbek deliğiyle, mevcut göbeği monte edecek bir işlem yapılıyor.

Karındaki sezaryen izinin kenarlarından, leğen kemiğinin bulunduğu bölgeye kadar iz oluyor. Bütün karın ön duvarındaki gevşemiş kasların sağlamlığı takviye dikişlerle sağlanıyor. Ameliyat yaklaşık üç saat sürüyor.

 

KARIN GERME AMELİYATI ÖNCESİ

Karın germe ameliyatı genel anestezi altında uygulandığından dolayı, ameliyattan önce bazı testler yapılıyor, aylar öncesinden sağlıkla ilgili birtakım değişiklikler yapılması önem taşıyor. Ameliyat olmadan önce yapılmasını önerdiklerimizi şöyle sıralayabiliriz:

  • Ameliyattan 3-5 hafta önce sigaranın bırakılması lazım. Sigara bu ameliyatlarda başlı başına bir risk taşıyor. Yara iyileşme problemine neden oluyor.
  • Düzenli aspirin ve kan sulandırıcı ilaç kullanılmaması lazım. Eğer alınıyorsa da bırakılması gerekiyor.
  • Hastaya genel ve kapsamlı bir check-up uygulayıp kan, akciğer, kalp ve diğer sistemleri gözden geçirmek çok önemlidir.
  • Varisleri olan hastalar için, bu rahatsızlıklarına yönelik birtakım önlemlerin alınması ve ameliyat sırasında risk oluşturmayacak hale getirilmesi gerekiyor.
  • Ayrıca karın daraltılacağı için, hastalarda akciğer sorunlarının olmaması açısından bu konuda da gerekli önlemleri almakta fayda var.
  • Bel rahatsızlığı olanların ameliyattan sonra yaklaşık 10 gün kadar hafif öne eğilerek dolaşmaları gerekeceğini hastalar bilmesi gerekiyor.

 

KARIN GERME AMELİYATI SONRASI

Hastaların karın germe ameliyatından sonra en çok merak ettikleri konu, tam iyileşmenin ne kadar bir sürede gerçekleşeceğine ilişkindir. Bu konuda söyleyeceğimiz gerçek, tam iyileşme halinin 2-4 hafta arasında süreceği yönündedir. Ameliyat nedeniyle dren kullanılıyor ve ameliyattan sonraki 3-5’inci günde dren çıkarılıyor. Karın germe yapılan ameliyat bölgesindeki bandajlar çıkarıldıktan sonra hastalar bu ameliyata özel korse kullanıyor. Bu korsenin de yaklaşık 6 hafta kadar kullanılmasını istiyoruz.

Ameliyatı takiben hastaların hastanede 2-3 gün yatması lazım. Karın germe ameliyatı yapılan bir hastanın işine dönmesi yaklaşık 10 günü buluyor. Bu tamamen iyi olduğu anlamına gelmiyor. Ameliyattan sonra ağrı pompası uygulanıyor. Hastalara 3-4 gün ağrı kesici veriliyor. Oluşan ameliyat izleri çamaşır içinde kalıyor. Bu izlerin daha iyi iyileşmesi için ameliyattan sonra kremler ve silikon bant öneriyoruz. İzler 6 ayda azalıyor, daha az belirgin hale geliyor.

Adres
Valikonağı Caddesi Gündoğdu Apt. No: 43 Daire: 1
Nişantaşı / İstanbul

Telefon
+90 (212) 234-5492  / +90 (212) 234-5428

Faks
+90 (212) 291-8014

Yasal Uyarı

Web sitemizde aktarılan bilgiler genel bilgilendirme ve bilinçlendirme amacıyla düzenlenmiş olup, kesinlikle teşhis ve tedavi yerine geçmez veya bunları tamamlayıcı uygulamalar olarak öngörülemez. Hasta gereksinmeleri ve sorunları mutlaka muayene ve konsültasyonlar sonucunda hastayla mutabık kalınarak oluşturulur.