2 sorun 4 çözüm

6 Ağustos 2012 - Hürriyet Gazetesi

Yaz mevsiminde çoğu kadın aşırı terlemekten ve cildindeki siyah noktaların artmasından yakınır. Oysa sık görülen bu 2 sorunun üstesinden gelmek, 4 basit yöntemle mümkündür.

 

1- AŞIRI TERLEME

Yazın kadınları rahatsız eden sorunların başında aşırı terleme geliyor. Ter kokusu günde kaç defa duş alırsanız alın yakayı bırakmıyor. Ekstra önlem almayı gerektiriyor.

-Birinci önerim: Deodorant kullanmak, yazın da kışın da vazgeçilmez bir gereklilik. Yazın günde birkaç kez duş alındığını düşünecek olursak, her defasında deodorantı yenilemek gerekiyor. Ancak işin püf noktası, deodorantı temiz cilde uygulamak.

Tüm vücut terliyorken sadece koltuk altına deodorant sıkmak çözüm mü diyecek olursanız kısmi bir çözüm olduğunu söyleyebiliriz. Klimalı ortamlarda terleme daha az olduğundan deodorant yeterli olur. Dışarıda çok dolaşır, çok da terlerseniz, tüm vücut terlediğinden yine de rahatsız olabilirsiniz. Koltuk altında kullanılan, antiperspirant olarak adlandırılan ve içinde alüminyum tuzları olan deodorantlar terlemeyi engelleyebiliyor.

Deodorant koltuk altındaki ter kokusunu gidermeye yarıyor. Ter kokusunun oluşmasını engellemek amacıyla günde iki defa kullanılması uygundur diyebiliriz. Özellikle de banyo yaptıktan hemen sonra kullanırsanız, terin ciltten dışarı atılmasını önlemiş olursunuz.

-İkinci önerim: Terlemeyi önlemek için daha etkili yöntemlere ihtiyaç duyuyorsanız, bazı enjeksiyon ve özel ilaçlar yardımıyla koltuk altındaki ter bezlerinin salgı yapmasını geçici olarak durdurabilirsiniz. Bu sayede koltuk altı terlemesi 4-7 ay boyunca durdurulabiliyor.

Koltuk altına uygulanan bu enjeksiyonlar özellikle de bahar aylarında yapılınca tüm yazı rahat geçirmek mümkün olabiliyor.

 

2- SİYAH NOKTALAR

Güneş ışınları, siyah noktaların artmasına neden oluyor. O yüzden özellikle yaz aylarında yağlı ciltleri iyi temizlemek gerekiyor. Yağsız jel niteliğindeki ürünlerle cildin düzenli olarak temizlenmesi, ardından da güneş koruyucu kullanılması öneriliyor.

-Üçüncü önerim: Yağlı cilde sahip olanlar her ürünü kullanamıyor. Çünkü yağlı ürünler, ciltte parlamaya, yağlanmaya, akne sorununun tetiklenmesine yol açıyor. Bu nedenle yağlı cilde sahip kişilerin yağsız güneş koruyucular kullanmasında yarar var.

-Dördüncü önerim: Güneş ışınları deriyi kalınlaştırıyor, bu yüzden gözenekler tıkanıyor, siyah noktalar ve sivilceler artıyor. Güneş koruyucu kullanılması bu sorunu bir nebze hafifletiyor. Bazı güzellik salonlarında buhar kullanılarak bu siyah noktaların sıkıldığını biliyoruz ama bu yöntemi önermiyorum. Çünkü bu durumda hem ciltte izler oluşuyor hem de gözenekler büyüyor. Onun yerine siyah noktaları yok etmeye yönelik kremler kullanılabilir. Siyah noktalar çok büyükse ve ciltte yoğunlaşmışsa, cilt uzmanına başvurmakta da yarar var.

Siz Sorun Nuri Soysal Cevaplasın

Adres
Valikonağı Caddesi Gündoğdu Apt. No: 43 Daire: 1
Nişantaşı / İstanbul

Telefon
+90 (212) 234-5492  / +90 (212) 234-5428

Faks
+90 (212) 291-8014

Yasal Uyarı

Web sitemizde aktarılan bilgiler genel bilgilendirme ve bilinçlendirme amacıyla düzenlenmiş olup, kesinlikle teşhis ve tedavi yerine geçmez veya bunları tamamlayıcı uygulamalar olarak öngörülemez. Hasta gereksinmeleri ve sorunları mutlaka muayene ve konsültasyonlar sonucunda hastayla mutabık kalınarak oluşturulur.