Estetikten sonra 4 koruma önerisi

18 Kasım 2013 - Hürriyet Gazetesi

Estetik operasyonları yaptırdıktan sonra hayal ettiğiniz yüze, güzel bacaklara, yağsız bir karın ve bele, küçültülmüş, toparlanıp dikleştirilmiş memelere kavuşabilirsiniz.

Ancak estetik operasyonlar ne kadar başarılı olursa olsun, elde edilen sonucun korunması ve bu güzelliğin devamının sağlanması için de çabalamak gerekiyor.

Estetiği korumada yapılacaklar listesinin başında fazla kilo alıp vermenin önüne geçmek ve hamilelik düşünülüyorsa bu dönemi önerilen kilolarla tamamlamak gerekiyor. Vücuttaki görüntü bozukluklarını ortaya çıkaran eğer kiloysa, diyet ve hareketli bir yaşam sürdürülmesi önem taşıyor.

Özellikle de kısa aralıklarla, sık sık kilo alıp veren kadınlarda metabolizma hızı da yavaşladığından, diyet ve spora rağmen istenilen sonuca erişmek mümkün olmayabiliyor. Aynı şekilde kadınların hamileliğe ideal kilolarının çok üzerinde kilolarla başlamaları, hamilelikte de fazla kilo almaları, hamilelik dönemi bittikten sonra da kilonun çözülemeyen bir sorun olarak kalmasına yol açıyor.

 

1-Deri yapısı da estetiğin başarısını etkiler

Estetik ameliyatların başarısı ve sonrasında da korunması, bunun başarılı olması deri yapısıyla da oldukça ilgilidir. Çünkü herkesin deri yapısı farklıdır. İnce, kalın, koyu, açık, yağlı, yağsız gibi. Hepsinin kendine göre avantajları ve dezavantajları vardır. Yaş ilerledikçe bu avantajlar şekil değiştirebilir.

Gençken çok ince, kuru, güzel bir deri yapısı olan hastaların daha sonraki yıllarda güneşte kalmalarıyla birlikte, derilerinde ince çizgiler ve deformasyonlar daha çabuk ortaya çıkar. Bu kişiler bununla ilgili bir cerrahi işlem geçirseler de geçirmeseler de bu süreç içerisinde derilerini korumalı, uygun şekilde nemlendirmeleri ve güneşte uzun saatler kalmadan, kendilerini korumaları gerekiyor. Sigara sanıldığının çok daha ötesinde deri beslenmesini bozuyor. Cildin kurumasına, daha çok kırışmasına ve cildin damar yapısının bozulmasına neden oluyor. Kullanılan makyaj malzemeleri de cilt uygun şekilde temizlenmezse derinin hava almasını engelleyebiliyor. Bu nedenle cilt yapısına uygun ürünlerin seçilerek kullanılmasında fayda var.

 

2-Liposuction yaptırdım, bir daha sorun olmaz demeyin

Kadınların en sık yaptırdıkları estetik işlemler arasında yer alan liposuction sonrasında, vücut güzelliğinin korunması büyük önem taşıyor. Liposuction işleminin başarılı olmasında cildin elastikiyetinin büyük önemi vardır. Bazı kadınlar 50’li yaşlarında bile olsalar, ciltlerinin elastikiyeti uygun olduğundan liposuction işleminden büyük yarar görebilirler. Ama 30 yaşında olmasına rağmen, cilt elastikiyeti iyi olmayan bir kadında liposuction, 30 yaşında olup da daha elastik bir cilt yapısına sahip kadına uygulanan liposuction kadar başarılı olmayabilir. Bu nedenle liposuction genç deri yapısına sahip olan kişilere yapılır. Derinin çok gevşek olmaması gerekir. Liposuction yapıldıktan sonra sağlam deri kendini toparlar, düzgün bir çatı oluşur. Ameliyattan sonra iyileşmesi birkaç hafta sürer. 3-4 hafta korse giyilir ve 6. haftadan sonra her şey normale döner. İşlemden sonra vücudun kavuştuğu yeni yapıyı koruyabilmek amacıyla spor yapmak, kilo almamak lazım. Çünkü sık sık kilo alıp vermek cilt elastikiyetinin düşmanıdır. Vücut dokusunda sarkmalar oluştuğu kadar, ciltte çatlaklar da ortaya çıkar.

Kadınların en çok sorduğu soruların başında liposuction işleminden sonra aynı bölgede yağlanma olup olmayacağıdır. Liposuction yapılan bölgede yağ birikim şansı daha azdır. Kilo aldığınız zaman yağ bir yerde birikecektir; fakat liposuction yapılmış bölgede birikme şansı azalır. Fazla kilo alındığında ise liposuction yapılan bölgede düzensizlikler olabilir.

Genel olarak kilo almayı engelleyici önlemler alınması gerekir. Bu nedenle liposuction yaptıran kişilerin bir beslenme uzmanından destek alarak doğru, sağlıklarını koruyan ve alışkanlık haline getirebilecekleri beslenme kurallarını öğrenmeleri gerekiyor. Aynı şekilde sporu bir eziyet gibi görmeden günlük yaşamlarının bir parçası haline getirmeleri büyük önem taşıyor.

Liposuction işleminden sonra çukurlukların oluşmasının birkaç nedeni vardır. Deri yapısı bozuk gevşek derili bir kişiye liposuction yaparsanız yine böyle bir durum oluşabilir. Düzgün de yapsanız derinin gevşek olması düzensizliklerin ortaya çıkmasına neden olabilir. Eğer bütün bunlar yoksa hasta çok kilo aldığı zaman, liposuction yapılan yerde yağ birikimi olur. Bu da düzensizliklere yol açabilir.

 

3-Yüz estetiğinden sonra güneşten çok iyi korunun

Yüzdeki sarkmalar, gevşemeler ve yaşlanma belirtilerinin ortadan kaldırılarak genç bir görünüm elde edilmesi amacıyla da estetik operasyonlar yapıyoruz. Yaşlanmaya bağlı olarak yanaklar, alın ve çene bölgeleri ile orta yüz bölgesinde belirginleşen sarkmaları ve yağ dokusu eksikliklerini endoskopik yüz cerrahisiyle düzeltiyoruz.

Bu işlem sırasında yüzün değişik bölümleri arasında yağ doku transferleri yapılıyor. İşlem sonrasında yüz yapısı gençlik dönemlerindeki oval ve diri yapısına kavuşuyor. En az 10 yıl gençleşme sağlıyoruz. Yapılacak işlemin niteliğine göre 2-4 saat arası sürebiliyor. İşlem çoğunlukla genel anestezi altında gerçekleştiriliyor. Endoskopik yüz cerrahisinde, yüzün problemli bölümlerine en yakın olan ve gizlenmesi en mümkün olabilecek kulak önündeki kıvrım ve alnın saç çizgisi gibi yerlerinden girilerek müdahale ediliyor. Buralardan küçük kesiler açılıyor ve endoskop yardımıyla eksik bölgelere yağ doku transferi yapılıyor. Zaten dünya genelinde en minimal invaziv uygulama olarak öne çıkan endoskopik yüz cerrahisi sonrasında belirgin bir iz kalmıyor. Bu nedenle herhangi bir risk söz konusu değil.

Yüzde yapılan işlemlerden sonra da hekim önerisiyle güneş koruyucu ve nemlendiricileri önerilen dozlarda kullanmanın yanı sıra, güneşin etkili olduğu özellikle de yaz mevsiminde çok iyi korunulmasını öneriyoruz. Sık sık kilo alıp vermek de yüz dokusunu değiştirdiğinden kiloya dikkat edilmesi de yapılan işlemin başarısını daha uzun süre devam ettirebiliyor.

Burun estetiğinden sonra darbe almayın

Ülkemizde en fazla yaptırılan estetik ameliyatların başında burun ameliyatları geliyor. Burun yüzün tam ortasında bulunduğundan günlük yaşamda darbelerden, küçük demeden en zararsız gibi görülen çarpmalardan dahi korunmak önem taşıyor. Burun estetiklerinden sonra en önemli şey 4-6 hafta kadar burnu travmalardan korumaktır.

Bir otobüste insanların hafifçe çarpmasıyla normal birine bir şey olmaz ama yeni ameliyatlı bir burun bundan etkilenebilir. Bu iyileşme sürecinde güneşe direk çıkmamak gerekiyor; çünkü güneş ödemi artırıyor. Burun ameliyatından sonra kişilerin gözlük takmasını istemiyoruz, ameliyatın ardından burunda ödemli bir deri yapısı oluşur. Gözlüğün iz yapmasını engellemek için de kullanılmamasında fayda görüyoruz.

Siz Sorun Nuri Soysal Cevaplasın

Adres
Valikonağı Caddesi Gündoğdu Apt. No: 43 Daire: 1
Nişantaşı / İstanbul

Telefon
+90 (212) 234-5492  / +90 (212) 234-5428

Faks
+90 (212) 291-8014

Yasal Uyarı

Web sitemizde aktarılan bilgiler genel bilgilendirme ve bilinçlendirme amacıyla düzenlenmiş olup, kesinlikle teşhis ve tedavi yerine geçmez veya bunları tamamlayıcı uygulamalar olarak öngörülemez. Hasta gereksinmeleri ve sorunları mutlaka muayene ve konsültasyonlar sonucunda hastayla mutabık kalınarak oluşturulur.