Karın gerdirecekseniz asla sigara içmeyin!

18 Ocak 2010 - Hürriyet Gazetesi

Karın bölgesi, çok doğum yapmak, hareketsiz yaşam gibi nedenlerle 30’lu yaşlardan itibaren ciddi estetik kaygılara yol açıyor.

Bu kaygılardan estetik müdahale ile kurtulmak mümkün...

Karın dokusu; deri, deri altındaki yağ dokusu, karın ön duvarını oluşturan kas yapısı ve bunu çevreleyen zarlardan oluşur. Tüm yapıların durumu, derinin ne kadar elastik olduğu, ciltte oluşan çatlakların miktarı, dokunun ne kadar bozulduğu, sarktığı, uygulanacak estetiğin yöntemini de etkiler.

Karın germe gibi büyük cerrahi işlemler öncesi ve sonrasında sigara kullanımı, yara iyileşmesini çok zorlaştırdığından büyük dezavantaj yaratır. Dolayısıyla ameliyattan en az üç hafta önce sigara bırakılmalıdır.

 

YAĞLANMANIN ÇARESİ LIPOSUCTION

Genç insanlarda bazen yapısal, bazen hareketsizliğin meydana getirdiği bir sonuç olarak karın bölgesinde yağ birikebilir. Bu daha çok erkek tipi yağlanma olarak adlandırılır. Yağlar karın ve bele doğru uzanır. Daha çok erkeklerde görülen bu yağlanma tipine, genetik yapıları nedeniyle bazen genç kadınlarda da rastlanır.

Erkek tipi yağlanma durumunda en iyi tedavi biçimi, kilo vermekle geçmeyen bu bölgesel yağları liposuction ile almaktır. Bu bölgelere ya klasik liposuction uygularız ya da ultrasonik aletlerle uyguladığımız liposuction yöntemini tercih ederiz.

Ultrasonik (UAL) yöntemde çoğu zaman genel anestezi kullanırız. Bu bölgeye, yağ alınmasını kolaylaştırmak ve ameliyat sonrası ağrı oluşmasını azaltmak amacıyla sıvı verilir. Yağlar birkaç küçük delikten girilerek dışarı alınır. ışlemden sonra bölgeye özel bandaj ya da korse uygulanır.

 

BİRA GÖBEĞİNE ESTETİK ETKİLİ OLMAZ

Son yıllarda 30-50 yaş arasındaki erkekler, karın bölgesindeki yağlanma nedeniyle liposuction talebinde bulunuyor.

Ancak bu yöntemi “biracı göbeği” denilen şişmiş karın sendromu olanlara uygulayamıyoruz. Çünkü bu tür göbeklenmelerde, yağın birikme bölgesi deri altından çok karın iç organlarının etrafında oluyor. Hamile kadınların karnının büyümesi gibi bir mantıkla karnı içerden dışarı doğru büyüten bu fazlalıklara cerrahi olarak müdahale şansımız yok.

Bu sorunla karşı karşıya kalan kişilerde en önemli tedavi biçimi, alkolü kesip ciddi diyet yaparak ve yağ yakıcı egzersizlerle yağların azaltılması yönünde olmalı.

 

LIPOSUCTION YETERSİZSE KARIN GERME YAPIYORUZ

Yağ birikimi ile beraber derinin sarkmış, bozulmuş olması durumunda, liposuction yeterli olmaz. Bu durum bizi, deforme olmuş deri ve deri altı dokusunun alınıp karnın gerilmesine yönlendirir.

Karın germesi dediğimiz bu ameliyatta gevşemiş deri ve deri altı dokusu, altındaki yağ dokusuyla birlikte uzaklaştırılır. Kalan deri ve deri altı bölümünün aşağı doğru gerdirilmesi biçimindeki “abdominoplasti” ameliyatı, özellikle sık doğum yapmış kadınlarda başarı sağlar. Genel anestezi ile uygulanan “abdominoplasti” yönteminde, yeni bir göbek deliğinin de yapılması gerekir. Ameliyat sırasında karın iç ön duvarındaki “rektus diastazı” adlı dokusal zayıflamalar da düzeltilmelidir.

Ameliyatta içeride yaptığımız tamir işlemleri yeterli değilse, karın bölgesine yeni takviye edici dokular yardımıyla sağlamlığı artırıcı işlemler uygulanabilir.

İçeri karın bölgesini boydan boya kaplayan gizli dikişlerin alınmasına gerek yoktur.

Çok önemli bir vücut şekillendirme yöntemi olan abdominoplasti’de herhangi bir yaş sınırı yoktur, ama estetik yapacağımız kişinin sağlıklı olması, sigara ve Aspirin kullanmaması gereklidir.

 

İZLER ÇAMAŞIR İÇİNDE KALIYOR

Ameliyat sonrasında karın bölgesine dren dediğimiz çok ince borular koyarız. Bu drenler içerdeki kötü kan birikintilerini, sıvıları dışarı atar. Ameliyattan sonra korse uygulanır ve hastanın bu korseyi 6 hafta kullanması istenir.

Hastanın ilk iki hafta öne doğru eğilerek yürümesini isteriz. Sonra yavaş yavaş normal hareketlerini yapabilir. Yara bölgesindeki izlerin azaltılabilmesi amacıyla ikinci haftadan itibaren hastaya özel kremler uygulaması gerektiğini söyleriz ve bazı ilaçlar veririz.

Karın germe ameliyatlarından sonraki izler kalıcıdır, ancak zaman geçtikçe daha az dikkat çeker hale gelir. Zaten çamaşır içinde kalır.

Deformasyonun daha çok göbek altında olduğu, ileri derecede karın kas gevşemesinin olmadığı hastalarda daha kolay ve az iz bırakan, kısa sürede iyileşen küçük karın germe dediğimiz “mini abdominoplasti” yöntemini uygularız. Göbek yeri değişmez, göbekte iz olmaz. ıyileşme süreci çok daha azdır.

Siz Sorun Nuri Soysal Cevaplasın

Adres
Valikonağı Caddesi Gündoğdu Apt. No: 43 Daire: 1
Nişantaşı / İstanbul

Telefon
+90 (212) 234-5492  / +90 (212) 234-5428

Faks
+90 (212) 291-8014

Yasal Uyarı

Web sitemizde aktarılan bilgiler genel bilgilendirme ve bilinçlendirme amacıyla düzenlenmiş olup, kesinlikle teşhis ve tedavi yerine geçmez veya bunları tamamlayıcı uygulamalar olarak öngörülemez. Hasta gereksinmeleri ve sorunları mutlaka muayene ve konsültasyonlar sonucunda hastayla mutabık kalınarak oluşturulur.