Esnek cilde endoskopi 10 yaş gençleştiriyor

27 Ağustos 2012 - Hürriyet Gazetesi

Cerrahi operasyon gerektirmemesi nedeniyle, yüz gençleştirmede botoks ve dolgu maddeleri daha çok tercih ediliyor.

Ancak son yıllarda endoskopik yönteme de ilgi arttı. Bu yöntemle, tek bir uygulamayla 5-10 yıllık bir gençleşme sağlanabiliyor. Elbette tüm işlerde olduğu gibi bunda da cilt yapısının esneklik oranı, başarı yüzdesini etkiliyor.

Amerika ve Avrupa’da iz bırakmaması nedeniyle en çok tercih edilen yöntemlerden biri sayılan endoskopiyle güzellik, son yıllarda Türkiye’de de ilgi görmeye başladı. Bu yöntemle sarkıp yer değiştiren yumuşak doku aslında olması gereken orijinal yerine taşınmaya çalışılıyor ve endoskopi de yumuşak dokuların tespit edilmesini sağlıyor.

Sarkan bölgeler taşındıktan sonra, yüzde istenilen esnekliğin ve dolgunluğun sağlanması amacıyla vücudun çeşitli bölgelerinden alınan ve özel işlemlerden geçirilen yağ dokusu, hekimin gerekli gördüğü yerlere enjekte edilebiliyor. Bu işlem sayesinde yüz, gençlik dönemlerindeki oval ve diri yapısına kavuşuyor.

 

ÇOK SICAK HAVADA UYGULAMAMAK GEREK

Kadınların tüm estetik işlemlerde olduğu gibi endoskopik gençleştirmeyle ilgili soruları da aynı: Kaç yıl gençleşiriz?

Bu soruya şöyle cevap vermemiz mümkün: Tekniğine uygun olarak yapılmış bu tip bir operasyondan sonra kişilerin yüz bölgelerinde yaklaşık 10 yaş kadar bir gençleşme elde edilebilir. Sağlıklı beslenme, spor ve düzenli bir yaşam ile bu operasyonun etkileri uzun süre de korunabilir. Etkisini yitirdiğinde ise işlem tekrar edilebilir, bunda herhangi bir sakınca yoktur.

Endoskopi işleminin bir mevsiminin olup olmadığına gelince... Aslında her dönem ve mevsim endoskopik işlemler için uygundur. Ancak, diğer estetik uygulamalarda olduğu gibi bu uygulamada da havaların çok sıcak olmadığı dönemlerin seçilmesi daha faydalıdır. Ameliyat sonrası konforuna önem veren kişiler için yaz dışındaki mevsimler idealdir.

 

VÜCUT HATLARI DA DÜZELTİLEBİLİYOR

Kadınlar genellikle yeni teknikler söz konusu olduğunda, işlemin ardından tatile çıkıp çıkamayacaklarını merak ediyor.

Operasyonu gerçekleştiren estetik cerrahın uygun göreceği bir dinlenme döneminin ardından denize girme ve güneşlenme ile endoskopik cerrahi yapılan bölgelerde herhangi bir deformasyon veya eski haline dönme olasılığı yoktur. Ancak, uzun süre güneşte kalmaktan kaçınmak veya bu gibi durumlarda yüksek faktörlü güneş koruyucu kremlerden faydalanmak uygun olur.

Endoskopik cerrahi tekniğinden zaman zaman vücut hatlarının düzeltilmesinde de yararlanılabilir. Özellikle meme ve kalça büyütme operasyonlarında protez yerleştirmek için hazırlanan boşlukların daha az kesiden girilerek görüntülenmesinde yardımcıdır. Böylelikle operasyon sonrası kişiler daha kısa sürede evlerine dönerken, güzelleşmeye dair iz kalma olasılığı da minimuma iner.

Siz Sorun Nuri Soysal Cevaplasın

Adres
Valikonağı Caddesi Gündoğdu Apt. No: 43 Daire: 1
Nişantaşı / İstanbul

Telefon
+90 (212) 234-5492  / +90 (212) 234-5428

Faks
+90 (212) 291-8014

Yasal Uyarı

Web sitemizde aktarılan bilgiler genel bilgilendirme ve bilinçlendirme amacıyla düzenlenmiş olup, kesinlikle teşhis ve tedavi yerine geçmez veya bunları tamamlayıcı uygulamalar olarak öngörülemez. Hasta gereksinmeleri ve sorunları mutlaka muayene ve konsültasyonlar sonucunda hastayla mutabık kalınarak oluşturulur.