İnatçı yağlardan kurtulmanın yolu liposuction

24 Aralık 2012 - Hürriyet Gazetesi

Bölgesel yağlar “inatçıysa”, ne özel diyet programları ne de düzenli spor işe yarıyor. İşte böyle zamanlarda devreye “liposuction” yöntemi giriyor.

Hem hareketsiz bir yaşam sürmek, hem de düzensiz beslenmek ve yüksek kalori içeren besinler tüketmek, 30’lu yaşlardan itibaren vücut hatlarını deforme ediyor.

Erkeklerde genelde sırt, karın ve bel çevresi yağlanırken, kadınlarda bel, karın, sırt, bacak içleri, kollar olmak üzere tüm vücutta genel bir yağlanma görülüyor.

Bazı kadınlarda ise bacaklar ince kalırken, yağlar daha çok karın ve bel çevresinde depolanıyor.

Çoğu kişi, lokalize yani belli bölgelerde toplanan ve vücut hatlarının çirkin görünmesine yol açan fazlalıklarından kurtulmak istiyor. Bu amaçla da genelde diyetisyenlerin, spor salonlarının kapısını aşındırıyorlar.

Ancak söz konusu bölgesel yağlar “inatçıysa”, ne özel diyet programları ne de düzenli spor işe yarıyor. İşte böyle zamanlarda devreye “liposuction” yöntemi giriyor.

 

Sonuçlar yüz güldürüyor

Liposuction yönteminde; sırt ve beldeki yağları, çamaşır içinde kalacak küçük deliklerden girerek vücuttan uzaklaştırıyoruz. Karın bölgesindeki yağ fazlalıklarını azaltmak için ise operasyonu göbek içinden girerek gerçekleştiriyoruz.

Bu ameliyatlar genellikle yüz güldürücü sonuçlar elde etmemizi sağlıyor.

Ameliyattan sonra söz konusu bölgeye bandajlar uyguluyoruz ve bandajın üzerine üç hafta boyunca korse takılmasını öneriyoruz.

Liposuction sayesinde kişinin bel oyuğu yeniden ortaya çıkıyor, karnın alt bölgesindeki çıkıntılar da ortadan kalkıyor.

 

Sağlık için hareket şart

Beldeki yağlanmayı ortadan kaldırmak için uyguladığımız liposuction işlemiyle amacımız, hem kişinin bu rahatsız edici görüntüden kurtulmasını sağlamak, hem de istediği her kıyafeti özgürce giyebilmesine olanak sağlamak.

Ayrıca bel çevresindeki yağlanma kalp, krizi riskinin arttığının da bir göstergesi. Liposuction bu riski azaltmasa da, şekil olarak bir iyileşme sağlayacaktır. Ancak liposuction’a güvenerek hareketsiz yaşama devam etmek yanlış olur. Haftanın belirli günlerinde spor yapmak büyük önem taşıyor.

Beslenmeye de ayrıca dikkat etmek gerekiyor. Bu amaçla bir beslenme uzmanından destek alarak, yanlış alışkanlıkların değiştirilmesi önemli.

 

Ne kadar sürüyor?

Bacak içlerindeki yağların alınması amacıyla yapılan liposuction, yaklaşık 15-20 dakika sürer. İşlem bele yapılıyorsa, 1 veya 1,5 saat zaman alabilir.

 

Aynı bölge daha az yağlanıyor

Vücudundaki fazla yağlardan kurtulmak için liposuction yaptırmak isteyenlerin en çok sordukları soruların başında, bu bölgede tekrar yağlanma olup olmadığı geliyor. Liposuction yapılan bölgelerde yağ birikimi, eskiye oranla daha az oluyor. Ayrıca buralarda yağ birikme oranı, diğer bölgelere göre daha azalıyor.

Siz Sorun Nuri Soysal Cevaplasın

Adres
Valikonağı Caddesi Gündoğdu Apt. No: 43 Daire: 1
Nişantaşı / İstanbul

Telefon
+90 (212) 234-5492  / +90 (212) 234-5428

Faks
+90 (212) 291-8014

Yasal Uyarı

Web sitemizde aktarılan bilgiler genel bilgilendirme ve bilinçlendirme amacıyla düzenlenmiş olup, kesinlikle teşhis ve tedavi yerine geçmez veya bunları tamamlayıcı uygulamalar olarak öngörülemez. Hasta gereksinmeleri ve sorunları mutlaka muayene ve konsültasyonlar sonucunda hastayla mutabık kalınarak oluşturulur.