Diyet ve spor yoksa selülit savaşını kaybedersiniz

19 Nisan 2010 - Hürriyet Gazetesi

Yaz yaklaşırken, neredeyse tüm kadınları selülitlerinden kurtulma telaşı sarıyor.

Üstelik bunun için başvurdukları yöntemlere ciddi paralar harcıyorlar. Hazır mevsimi gelmişken bir uyarıda bulunalım: Selüliti gideren bir ilaç hâlihazırda mevcut değil!

Selülit tedavisinde kullanılan mezoterapi, LPG ve benzeri aletler ile kremler, sorunu yüzde 100 gidermeye yetmez. Bilimsel olarak selüliti giderdiği kanıtlanmış bir tedavi yöntemi henüz bulunmuyor. Bu nedenle kadınların hareketi ve sporu yaşamlarından çıkarmamaları, yediklerine hayat boyu dikkat etmeleri şart. Çünkü doğru beslenme ve spor desteği olmadan selülit savaşının kazanılması mümkün değil.

 

KAHVE VE SİGARA SELÜLİTİ TETİKLER

Selülit, ciltte portakal kabuğu görünümüyle kendini belli eder. Tıbbi ifadesi ise “deri altı yağ dokusunun iltihabı”dır. Ama burada mikrobik bir iltihap söz konusu değildir, sözü edilen derinin altındaki yağ hücrelerinin şişmesidir. Kişi kilo aldığında bu hücreler şişer ve derinin dış görüntüsü bozulur.

Derisi ince olan kadınlar bu konuda daha da şanssızdır çünkü sorun daha belirgin olur. Derinin inceliği, aşırı sigara ve kahve tüketimi, günlük tuz tüketiminin fazlalığı ile birleşince selülitli doku iyice ortaya çıkar.

Selülit en çok bacaklarda, basen bölgesinde, nadiren de kol ve sırt bölgesinde görülür.

 

LIPOSUCTION BÖLGESEL SELÜLİTİ AZALTIYOR

Liposuction, selüliti gidermede birinci derecede etkili bir yöntem değil. Bu tip durumlarda müdahale yapmıyoruz, ancak ileri derecede yağ birikmesi olan hastalarda bu bölgeye yapacağımız normal liposuction veya ultrasonik liposuction yöntemleriyle yağ miktarını azaltıyoruz.

LPG dediğimiz negatif basınç yönlü lenf drenajları ise dokudaki bağ sisteminin daha düzgün oluşmasını, selülit görünümünün azalmasını sağlayabiliyor. Tabii LPG’nin ehil ellerde yapılması çok önemli. Ayrıca vücudun lenf sistemini takviye edecek şekilde yapılması gerek. Biz bu yöntemi liposuction sonrası da bazı hastalara önerebiliyoruz. Derisi gevşek hastalara ise LPG önermeyiz.

Bunun dışında; selülitleri gidermede kremlerin ya da uygun olmayan enjeksiyonların çok önemli etkisi yoktur. Spor yapmak, bu görüntülerin azalmasına ciddi oranda yardımcı olabilmektedir. Özellikle düzenli yapılan yürüyüş ve yüzme sayesinde bölgesel yağlar azalır, deri daha düzgün görünür. Özellikle yüzme, tüm kas sistemini çalıştırdığı ve bir anlamda deriye masaj yaptığı için çok etkilidir.

Siz Sorun Nuri Soysal Cevaplasın

Adres
Valikonağı Caddesi Gündoğdu Apt. No: 43 Daire: 1
Nişantaşı / İstanbul

Telefon
+90 (212) 234-5492  / +90 (212) 234-5428

Faks
+90 (212) 291-8014

Yasal Uyarı

Web sitemizde aktarılan bilgiler genel bilgilendirme ve bilinçlendirme amacıyla düzenlenmiş olup, kesinlikle teşhis ve tedavi yerine geçmez veya bunları tamamlayıcı uygulamalar olarak öngörülemez. Hasta gereksinmeleri ve sorunları mutlaka muayene ve konsültasyonlar sonucunda hastayla mutabık kalınarak oluşturulur.