Burun estetiğinde doğal görünümden uzaklaşmayın

17 Kasım 2008 - Hürriyet Gazetesi

Burun, yüzümüzün tam ortasında yer alıyor. Bu nedenle şekil bozukluğu söz konusuysa, gözler ilk önce buruna çevriliyor. Dolayısıyla, burunda yapılan estetik operasyonların doğal görünmesi, estetikmiş gibi durmaması büyük önem taşıyor.

Ülkemizdeki coğrafi bölgelerin çeşitliliği, aslında burunların da çeşitliliği anlamına geliyor. Çünkü bizim burunlarımız, Avrupalılar’ın burnu gibi küçük ve kalkık değil. Daha iri, kemerli burunlara sahibiz.

Bizim hocalarımızın bir sözü vardır: "Türkiye’de güzel burun ameliyatı yapan hekimin aç kalma şansı yoktur." Gerçekten de ülkemizde yüzdeki estetik uygulamalar anlamında en fazla yapılan ameliyatların başında burun estetiği geliyor.

 

TÜRK İNSANI BURNUNDAN MUTSUZ MU?

Üstelik burun estetiği isteyenler, her yaştan oluyor. Ama özellikle ergenlik döneminden itibaren, burnundan mutlu olmayan gençler plastik cerrahi uzmanlarının kapısını aşındırıyor. Kızlarda burun gelişimi erkeklere oranla daha erken tamamlandığından, onlar erkeklerden daha erken yaşlarda doktora başvuruyor. Bir an önce ameliyat olalım, burnumuz güzel olsun, arkadaşlarımız bizimle alay etmesin diye düşünüyorlar.

 

ARKADAŞ ELEŞTİRİSİ GENÇLERİ ESTETİĞE İTİYOR

"Gençler neden estetik yaptırmak istiyor?" sorusunun cevabı biraz karmaşık... Sosyal çevrelerinde alay konusu olan, arkadaşlarının sürekli "Burnun ne kadar büyük, ne kadar çirkin" sözleriyle karşılaşan gençler, soluğu doktorların yanında alıyor. Bazı gençlerde ise artık burunlarından duydukları hoşnutsuzluk bir takıntıya dönüşüyor.

 

ESTETİKTE DOKTOR NEYE ÖNEM VERİYOR

Ben bir plastik cerrahi uzmanı olarak, genç birine burun estetiği yaparken birçok noktayı göz önünde bulunduruyorum.

İlk önce gencin burun gelişiminin tamamlanması gerekiyor. Sosyal yapısını, aile yapısını, çevresiyle iletişiminde sergilediği davranışları ve çevresinin tepkisine karşı tutumlarını da izliyorum. Burunla ilgili sorun, artık bir psikolojik takıntı halini almışsa, bir psikologdan destek alınmasını önerebiliyorum.

Burnun iç ve dış yapısını çok iyi inceliyorum. Yani deri, kıkırdak ve kemik yapısını ayrıntılı bir şekilde değerlendiriyorum. Çünkü her bir unsurun, farklı bir sonuca yol açabilecek katkısı olabilir.

 

BİLGİSAYAR ÇIKTISINDAN MODEL GÖSTERMEK YETERSİZ

Estetik yaptırmak isteyenlere (hangi yaş grubundan olurlarsa olsunlar), tüm incelemelerimizi tamamladıktan sonra özel bir program kullanarak, estetik operasyon sonrası için bilgiyarda tahmini bir görüntü oluşturuyoruz. Ancak sadece bu yeterli değil. Hastaya yapabileceğimize en yakını göstermemiz gerekiyor, bunun üstünde beklentiye girmesine neden olmak doğru bir yaklaşım olmaz.

Estetik operasyon yaparken burnu, alnın ve çenenin burunla olan orantısını çok iyi değerlendirmek lazım. Biz buna "profilasti" diyoruz. Böylece yüzü tüm elemanlarıyla değerlendiriyoruz. Neler yapacağımızı hastayla da tartışıyor, bu arada tabii ki onun isteklerini de dinliyoruz.

 

BİRDEN FAZLA BURUN ESTETİĞİ GEÇİREN HASTA SAYISI AZALDI

Üst üste burun estetiği geçirenler eskiden daha çoktu. Ancak Türkiye estetik cerrahide çok iyi bir yere geldi. Estetiğin birçok branşında iyiyiz, ama burun estetiğinde daha da iyi durumdayız. Özellikle yöresel özellik taşıyan burunlar açısından çok başarılı ameliyatlar yapılıyor. Türk insanının deri yapısı kalın olduğundan ameliyatı da zordur. Avrupalılar daha ince derili ve deri yapıları daha yağsız olduğundan ameliyatları daha kolaydır.

Bizim burun estetiğinde en büyük amacımız, bakıldığında estetikmiş gibi durmayan ve hastanın rahat nefes alabilmesi sağlayan bir burun yapısı sağlamaktır. Eğer burunda fazlalıkları alıyorsak, ama eksik yapılar varsa ve tamamlamıyorsak, burun iyileşirken şekil değiştirebilir. Halkın "burun düşmesi" diye tarif ettiği bu değişikliği önlemek amacıyla eksik yapıları da ameliyat sırasında mutlaka tamamlıyoruz.

Acıbadem Bursa Hastanesi Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Dr. Ayhan Okumuş

Saçınızın yüzde 50’si döküldüyse saç ekimi başarısız olabilir

Saçlarımız görsel kimliğimizin çok önemli bir parçasıdır. Bu nedenle saçlarımızdaki kayıp da dış görüntümüzle ilgili kaygılarımızı artıran bir unsurdur. Günümüzde saç ekiminde çeşitli cerrahi teknikler ve farklı tedavi yöntemleri bulunmaktadır.

Saç ekimi konusunda erkeklerin en çok merak ettikleri konuları şöyle sıralayabiliriz:

-Kellik belirli bir yerle sınırlıysa, ama deri saç ekimi için uygun değilse, sağlıklı saçlı derinin genişletilmesi, saçlı deriden çeşitli kaydırmalar yapılması, parça çıkarılması gibi yöntemler kullanılabilir. Ancak saçlı deri sağlıklı ise saç ekimi ilk seçilecek alternatiftir.

-Saç ekiminde, başın arka tarafındaki saçın sık olduğu bölgeden saç telleri kökleriyle beraber sökülerek, saç olmayan yerlerde hazırlanan çukurlara dikilir. Bu dikim esnasında yine fide dikiminde olduğu gibi tutmayan yani yaşamayan saç telleri olacaktır.

-Saçlarımızın hepsi aynı anda uzamazlar. Günde yaklaşık 80 adet saç telinin dökülmesi normaldir.

-Başınıza ekilen 1000 adet saç telinin hepsi bir anda büyümeye başlamaz. Hepsinin görünür hale gelmesi için 3-6 ay gibi bir süreye ihtiyaç vardır. Bu yüzden ikinci bir ekim seansı yapılacaksa, arasının en az 6 ay olması gerekir.

-Bir seansta 1000-1500 saç teli ekilebilir. Kelliğin derecesine göre ekim birkaç seansa bölünebilir.

-Saçsız alanın miktarı ve derecesi saç ekiminin başarısında önem taşır. Eğer yüzde 50’den fazla tam saçsız alan varsa, saç ekimi ile iyi bir sonuç alınamayabilir.

Diyetteki kaçamaklarınıza "kriz yönetimi" uygulayın

Kilo verme amaçlı zayıflama programı uygulamak, kişilerin moral ve diyet yapma gücünün sürekli korunmasını gerektiriyor. Ancak diyet yaparken yiyecek kaçamaklarını herkes mutlaka yapıyor. Bu nedenle gerek diyet yaparken, gerekse verilen kiloların geri alınmaması için koruma programı uygularken, kriz yönetimini iyi yapmak gerekiyor.

İşte bazı püf noktaları

-Kurabiye yerine dondurmayı seçin: Eğer dondurma yiyerek kaçamak yaptıysanız, dondurmanın glisemik indeksi 60 olduğu için ve içinde süt bulunduğundan büyük bir sorun yok. Ama porsiyona dikkat etmek lazım. Yapay tatlandırıcılı dondurma sevmeyenler, normal dondurmadan bir top yerse sorun olmaz.

-Diyet kurabiyenin masumiyeti aldatmasın: Pudra şekeri, esmer un ve zeytinyağı ile hazırlanan diyet kurabiyenin kalorisi 250 civarında... Bu nedenle hiç yememek daha doğru.

-Kaçamak yapmak moralinizi bozmasın: Eğer kaçamak bir besin tükettiyseniz, o günkü programınızın kalanını aynen uygulamaya çalışın. Çünkü gıdayı eksiltmek, programın dengesini bozabilir.

-Erkekler rakı ve mangala dayanamıyor: Erkekler daha çok rakı ve mangalda et kaçamağı yaparken, kadınlar pasta, kek ve kurabiyeye dayanamıyor.

-Kadının diyete sabrı çok, erkeğin az: Kadınlar adet döneminde tatlıya düşkün oluyor. Kas kitlesi az olduğundan, erkeklere göre de daha zor kilo veriyorlar. Ama erkekler de kadınlara göre daha çabuk sıkılıp diyeti bırakıyorlar. Bu açıdan kadınlar daha sabırlı diyebiliriz.

-Adet şişkinliğini maydanoz ile indirin: Adet döneminde tatlıya düşkünlüğün yanı sıra kandaki magnezyum oranının azalmasıyla birlikte aşırı sinirlilik ve ödem oluşuyor. Ödemi çözmek için maydanoz ve ıhlamur faydalı olabiliyor. Ceviz ve fındık da magnezyumu takviye etmeye yardımcı...

Acıbadem Sağlık Grubu Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Ferhan Öz

Ses teline karın yağından "gençlik"

Günümüzde uygulanan tedavi yöntemleriyle, ses felci geçirip ses teli zarar gören hastalar eski sesine kavuşuyor. Ayrıca 80 yaşında, sesi ince ve zayıf çıkan bir hastanın, 60 yaşındaki sesiyle konuşması sağlanabiliyor.

Bazı hastalarımız seslerinin ses sanatçıları gibi güzel olmasını istiyor. Ses cerrahisi operasyonlarıyla bambaşka bir seslerinin olacağını düşünüyorlar. Bu doğru değil. Biz sadece sesi gençleştirip, daha güçlü çıkmasına yardımcı oluyoruz.

Ses cerrahisinde, yağ enjeksiyonu ve silikon blok yerleştirme işlemleri yapılıyor. Karın bölgesinden alınan yağ, bazı özel yıkama ve süzme işlemlerinden geçiriliyor. Alınan bu yağ, hastanın ses teline değil, telin yan kısmına enjekte ediliyor. Yaklaşık 8 ay sonra bu yağ ortadan kalkabiliyor. Ses aynı kalabiliyor. Eski güçsüz, ince haline dönerse de yağ enjeksiyonu işlemini tekrarlamak gerekiyor.

Yağ enjeksiyonu ile ses teli orta hatta getiriliyor. Böylece sesin güçlü çıkması sağlanıyor. Yaşlı ve zayıf bir hale gelen ses gençleşiyor. Sesleri güçsüz ve ince çıktığı için konuşmakta zorlanan, sosyal açıdan sorun yaşayan hastalar, operasyon sonrasında eski seslerine kavuşabiliyorlar.

Siz Sorun Nuri Soysal Cevaplasın

Adres
Valikonağı Caddesi Gündoğdu Apt. No: 43 Daire: 1
Nişantaşı / İstanbul

Telefon
+90 (212) 234-5492  / +90 (212) 234-5428

Faks
+90 (212) 291-8014

Yasal Uyarı

Web sitemizde aktarılan bilgiler genel bilgilendirme ve bilinçlendirme amacıyla düzenlenmiş olup, kesinlikle teşhis ve tedavi yerine geçmez veya bunları tamamlayıcı uygulamalar olarak öngörülemez. Hasta gereksinmeleri ve sorunları mutlaka muayene ve konsültasyonlar sonucunda hastayla mutabık kalınarak oluşturulur.