Parantez bacak

1 Nisan 2013 - Hürriyet Gazetesi

Bacakların ayrık yapıda olması, bacak içlerinin yeterince dolgun olmaması, kötü bir görüntüye neden oluyor. “O” harfine benzeyen bu açıklığı bacak içlerine yapılan yağ enjeksiyonlarıyla gidermek mümkün.

Günümüzde kadınlar sadece meme, burun ve yüz estetiği için değil, güzel bacaklara sahip olmak için de estetik cerrahlarına başvuruyor. Bacak estetiği, aynı zamanda ayak estetiğini de kapsıyor. Ayak parmaklarında fazla parmak bulunması, yaşın ilerlemesi ve kilo alıp vermekle bacaklarda ortaya çıkan sarkmalar, bacaktaki belli bölgelerde aşırı yağ birikmesi, bacak içlerinde olması gereken yağ dokusunun çok az bulunması nedeniyle görülen şekil bozuklukları, bacak estetiği kapsamında müdahale edilen sorunlar arasında sayılabilir.

 

ÇÖZÜMÜ YAĞ ENJEKSİYONU

Bu alanda en çok şikayet edilen konulardan biri, bacakların ayrık yapıda olması. Halk arasında “parantez bacak” olarak adlandırılan, biz hekimlerin ise “O harfi şekline sahip bacak tipi” olarak tarif ettiğimiz bu sorun nedeniyle kadınlar sadece etek değil, pantolon giymeye de çekiniyor. Zaten kadınların bacaklarına estetik yaptırmak istemelerinin ilk nedeni de istedikleri kıyafeti özgürce giyememeleri.

Bacak içlerinin yeterince dolgun olmamasından kaynaklanan bu sorunun en etkili tedavisi, yağ enjeksiyonu. Vücudun farklı bölgelerinden alınan ve özel işlemlerden geçirilen yağ dokusu, bacak içlerine enjekte ediliyor. Ancak enjekte edilen yağ dokusunun üçte biri ya da yüzde 40’ı kalıcı oluyor, bu nedenle bir yıl sonra aynı işlemi tekrarlamak gerekebiliyor.

Diğer bacak estetiği operasyonlarını şöyle sıralayabiliriz:

SİLÜETİ BOZAN YAĞ ÇIKINTILARI: Tüm bacak sisteminde ilgilendiğimiz sorunlardan biri de şekil bozukluğu yaratan yağ çıkıntılarıdır. Bunu ortadan kaldırmakta en çok “liposuction” yöntemini kullanıyoruz. Yağ fazlalıklarını alarak bu düzensiz çıkıntıları azaltıyoruz. Bacağın şeklinin çok kalın görünmesine neden olan yağ fazlalıkları da aynı şekilde alınıyor. Ancak kas yapısının artmasıyla oluşan deformitelere birşey yapma şansımız yok.

BALDIRLARA ‘PANTOLON’ ESTETİĞİ: İleri derecede kilo alıp vermiş insanlarda bu durum görülüyor. Sık sık kilo alıp vermek bu bölgedeki derinin bollaşmasına, dolayısıyla da sarkmasına yol açıyor. Bu durumda bacakta oluşan ve deri fazlalığı olan bölgelerin, adeta pantolon çeker gibi estetik operasyonla yukarı çekilmesi sözkonusu oluyor. Bu sorun bacağın iç kısmında ve arka bölümlerinde de görülebiliyor.

Daha da ileri durumlarda örneğin 40-50 kilo veren kişilerde eldiven gibi bacağın tüm üst bölümünün yukarı çekilmesi şeklinde bir ameliyat yapılması gerekiyor ki, oldukça zor bir ameliyat. Bu konuda hastalara belli bir süre hareketsizlik öneriyoruz. Buradaki izlerin özellikle kasık içindeki izlerin yerçekimiyle genişleyip aşağı doğru sarkabileceğinin hastaya anlatılması gerekiyor.

Bir de bacaklardaki deri ve deri altındaki yağ tabakasının zamanla sarkması sorunu var. Eğer böyle bir sorun varsa fazla olan sarkmayı şiddetlendirecek yoğun bir deri altı yağ dokusu varsa, yapılacak hassas ve özenli bir liposuction işlemiyle bu bölgedeki sarkmayı kuvvetlendiren bir kütlenin azaltılması söz konusu oluyor. Hem deri altı yağ dokusu azalmış oluyor, hem de bu bölgede ameliyat sonrası oluşmuş fibrotik yapının sarkma şansını da azaltmış oluyoruz.

ÇOK İNCE BİLEKLERE TAKVİYE YAPILIYOR: Bacak içlerine yapılan yağ enjeksiyonları, çok ince görünen ayak bileği için de yapılabiliyor. Kas ve oradaki tendon kalınlığının dışındaki özellikle yağ fazlalığının artmasıyla oluşmuş kalınlaşmayı liposuction ile azaltabiliyoruz. O bölgedeki deformiteleri de aldığımız yağ dokusuyla doldurabiliyoruz.

İNCE BALDIRLARA İMPLANT: Bazı durumlarda baldır bölgesinin zayıflığı, birtakım doğumsal sorunlarla görülebilen daha sonradan ortaya çıkmış çok ince bir kas yapısının gelişmemesi şeklinde olan sorun var ki bunda yağ enjeksiyonları çok yeterli olmuyor. Bu durumda o bölgeye baldır implantı yerleştiriyoruz. Bunlar memedeki kadar sorunsuz değil, oldukça titiz takip edilmesi gereken implant çeşitleri. Bacak bacak üstüne attığınızda rahatsız edici olabiliyorsa da, baldır genişliği yaratmak istediğimizde uygulayabileceğimiz yöntemlerden biri.

 

FAZLA PARMAKLAR ALINIYOR

Doğuştan birtakım parmakların fazlalığı ve eksikliği olabilir, bunlar genellikle küçük yaşta alınabiliyor. Ayaklarda parmak fazlası olabildiği gibi elde de altı parmak bulunabiliyor. Ayağın çapı geniş olduğundan daraltılması ve ayağın inceltilmesi şeklinde estetik ameliyatlar yapılabiliyor.

Siz Sorun Nuri Soysal Cevaplasın

Adres
Valikonağı Caddesi Gündoğdu Apt. No: 43 Daire: 1
Nişantaşı / İstanbul

Telefon
+90 (212) 234-5492  / +90 (212) 234-5428

Faks
+90 (212) 291-8014

Yasal Uyarı

Web sitemizde aktarılan bilgiler genel bilgilendirme ve bilinçlendirme amacıyla düzenlenmiş olup, kesinlikle teşhis ve tedavi yerine geçmez veya bunları tamamlayıcı uygulamalar olarak öngörülemez. Hasta gereksinmeleri ve sorunları mutlaka muayene ve konsültasyonlar sonucunda hastayla mutabık kalınarak oluşturulur.