Yaza hazırlık: Kol estetiği

10 Mayıs 2010 - Hürriyet Gazetesi

Sık sık kilo alıp vermek kollara zarar verir. Kısa kollu kıyafetlerin ortaya çıktığı bahar aylarında bu hasar iyice göze batar, sarkmış kollar nedeniyle keyifler kaçar. Bu durumda acil önlem paketi olarak estetik müdahale devreye girer.

Kollarındaki sarkmadan muzdarip kişileri iki grupta değerlendirebilmemiz mümkün:

Birinci grup kadınlarda, deri elastikiyeti iyidir. Buna karşılık kollarda yağ biriktiğinden, yerçekiminin de etkisiyle sarkmalar oluşur. Kişi kollarını iki yana açtığında, hareket ettiğinde, kolundaki yağlar da sallanır ve ortaya estetik olmayan bir görüntü çıkar.

Bu sorun, özellikle genç yaştaki kadınlarda ciddi sıkıntı yaratır.

Neyse ki genç yaşlarda deri elastikiyeti gayet iyi olduğundan, endişe etmeye gerek yoktur. Çünkü bu bölgedeki yağların alınmasının ardından, deri kendini kısa sürede toparlar. Yağlar koldan liposuction yöntemiyle uzaklaştırıldığı için de kötü görüntü ortadan kalkmış olur. Liposuction genç hastalarda koldaki yağların alınmasında etkili bir yöntemdir. Sonrasında bu bölge için özel hazırlanmış eldiven gibi korseler takılır. Yaklaşık 2-3 hafta bu korseleri kullanmak yeterlidir. Korseler sweatshirt’lerin altından belli olmaz. ışlem lokal ya da genel anestezi ile gerçekleştirilir. ışlemden sonra kişinin beslenmesine dikkat etmesi, sporuna özen göstermesi gerekir. Ameliyat sonrası ciddi ağrılar oluşmaz.

 

DERİ ESNEK DEĞİLSE GERME OPERASYONU ŞART

Gelelim ikinci gruptaki kadınlara... Liposuction yönteminden fayda görmeyen bir hasta grubu vardır: Özellikle üst deri yapısı ve elastikiyeti bozulmuş kişiler, bu gruptadır.

Deri elastikiyeti iyi olmadığından sadece koldaki fazla yağları almak yeterli olmaz, sarkan derinin de çıkarılması gerekir. Bir başka deyişle burada germe işleminin de yapılması şarttır. Bu hastalarımızda Brachioplasti yöntemini uygularız. Yer yer çatlamış, sarkmış derideki fazlalıkları çıkararak germe işlemi yaparız.

Kol germe ameliyatı 1,5-2 saat süren, sonrasında aşırı kol hareketi yapılmamasını gereken bir operasyondur.

 

KOL GERME İZSİZ BİR YÖNTEM DEĞİL

Kol germe işlemini yapmak zorunda kalırsak, bunun izsiz bir yöntem olmadığını da hatırlatmamız gerekir. Çünkü fazla deri de çıkarıldığından, iz kalacaktır. Bu izin izin boyutunu ameliyatın başında kestirmek her zaman mümkün olmayabilir. Beklenildiğinden az iz kalabileceği gibi daha fazla iz kalması da olasılık dahilindedir. Koltuk altından dirseğe doğru uzanan ve kolun yarısını kapsayan bir iz olabileceği gibi, bazen de üçte ikisine kadar gelebilecek bir iz oluşacağını söyleyebiliriz.

Germe işleminde çok dikkat edilmesi gereken bir başka nokta, kesinlikle sigara içilmemesi gerektiğidir. Doku beslenmekte zorlanırken, bir de sigara içilmesi bu dokunun beslenmesini daha da zorlaştırır. iki riski bir arada taşımak gereksizdir.

Ameliyat sonrası yine kol korsesi kullanılması gerekir. Genel anestezinin tercih edildiği bu ameliyatlar sonrasında birkaç gün hafif ağrı kesicilerle geçen çok az ağrı olabilir. Genellikle ağrısız işlemlerdir.

Siz Sorun Nuri Soysal Cevaplasın

Adres
Valikonağı Caddesi Gündoğdu Apt. No: 43 Daire: 1
Nişantaşı / İstanbul

Telefon
+90 (212) 234-5492  / +90 (212) 234-5428

Faks
+90 (212) 291-8014

Yasal Uyarı

Web sitemizde aktarılan bilgiler genel bilgilendirme ve bilinçlendirme amacıyla düzenlenmiş olup, kesinlikle teşhis ve tedavi yerine geçmez veya bunları tamamlayıcı uygulamalar olarak öngörülemez. Hasta gereksinmeleri ve sorunları mutlaka muayene ve konsültasyonlar sonucunda hastayla mutabık kalınarak oluşturulur.