40’lı yaşların güzellik formülleri

20 Şubat 2012 - Hürriyet Gazetesi

40’lı yaşlar, birçok kadın için estetik yöntemlere başvurunun ciddi oranda arttığı dönemdir. En çok talep edilen estetik işlemler ise göz kapağı ve kaş kaldırma, doku enjeksiyonları, yüz gençleştirme amaçlı klasik yüz germe ve mini yüz germe operasyonlarıdır.

Kadınların estetik anlamda kendilerini en mutlu hissettikleri yaşlar, hiç şüphesiz ki 20’li ve 30’lu yaşlardır. Eğer kişinin genetik mirası iyiyse, cildinde çok ciddi sorunları yoksa, sık sık kilo alıp vermiyorsa, beslenmesine dikkat edip düzenli sporunu yapıyorsa, bu yaşlarda güzelliğini ekstra bir şey yaptırmasına gerek kalmadan koruması mümkündür.

Ancak 40’lı yaşlar, birçok kadın için estetik yöntemlere başvurunun ciddi oranda arttığı zamanlardır. Kadınlar 40’larında kariyerlerinde bir yerlere gelmenin, hedeflerine ulaşmanın, aile kurmanın, çocuklarıyla ilgili telaşlarını biraz da olsa azaltmanın rahatlığını yaşar. Hayattan zevk almaya çalışır. Artık daha çok kendini mutlu etmeyi düşünür.

Ama aynaya baktığında da yılların izlerini görmeye başlar. Ciltte kırışıklıklar, boyunda çizgilenmeler, gözaltı torbaları, alında derinleşen çizgiler, karın ve belde yağlanmalar, kolda sarkmalar, gevşeyen bir karın, gülümseme çizgilerinin derinleşmesi, cildin gevşeyip sarkması, rahatsızlık verir.

40’lı yaşlar bir anlamda, 50 ve 60’lı yıllara hazırlık sayılabilir. 40’larda yaptırılan estetik işlemler ise hiç şüphesiz gelecek 15-20 yılı daha güzel, bakımlı, daha genç, daha fit karşılamanın yolunu açar.

Burada unutulmaması gereken nokta, estetik işlemlerin sadece bir haritalama yapmaya yaradığıdır. Yaşam şeklindeki değişikliklerle birlikte bu işlemler kişinin yaşamına pozitif katkı sağlar. Yani nasılsa yüzümü gerdirdim deyip güneş kremi kullanmayı bırakmak, yağlı, asitli yiyecekler tüketmek, sigara alışkanlığından vazgeçmemek, sigara içilmiyorsa da içilen alanlarda bulunmak, alkol tüketimi gibi nedenler estetiğin ömrünü kısaltacaktır.

Estetik yaptırmak, kişinin ömür boyu hangi yaşta olursa olsun kendisine yatırım yapması anlamına gelir.

 

İLERLEYEN YAŞLARDA GÜZEL OLMAK İÇİN

Ortalama ömür süresinin giderek yükseldiği günümüzde, 40’lı yaşlar artık “orta genç yaş” olarak adlandırılıyor. Bu yaşlarda kadınların bizden en çok talep ettiği estetik işlemlere gelince: Göz kapağı ve kaş kaldırma estetikleri, doku enjeksiyonları, yüz gençleştirme amaçlı klasik yüz germe ve mini yüz germe operasyonları, bu listenin ilk sıralarında yer almaktadır.

* Göz kapağı kaldırma: Göz kapağı çok hassastır. Burada yapılacak 1 mm’lik bir kayma bile kişinin yüz ifadesinin bambaşka olmasına, kişinin kendisine yabancılaşmasına yol açar. Göz kapağı ameliyatı asla küçümsenmemesi gereken, önemli bir ameliyattır. Gevşeyen kapak toparlanırken, kişinin ifadesini bozmamaya özen gösterilmelidir. En önemlisi de iz bırakılmamalıdır.

* Kaş kaldırma: Göz kapağı estetiği gibi kaş kaldırma işlemi de ciddi bir özen ister. Botoks enjeksiyonunun ülkemizde ilk uygulandığı zamanlarda çok yaygın gördüğümüz bir tablo, çengel şeklini almış kaşlardı. Bir süre sonra bu durum kadınların kabusu oldu, botoks yaptırmaya korkar hale geldiler. Ancak zaman geçtikçe, doğru uygulamaların artmasıyla çengel kaş görüntüsünden uzaklaşıldı.

* Doku enjeksiyonu: Doku enjeksiyonları, kadınların en çok talep ettiği estetik işlemlerin başında yer alır. Günümüzde bu amaca hizmet eden alternatif materyaller vardır: Sentetik olan ya da kişinin kendi vücut yağından elde edilip özel işlemlerden geçirildikten sonra uygulananlar gibi... Bu işlemlerin ömürleri altı ay ile bir yıl arasında değişmektedir. Yani bir süre sonra tekrarlamak gerekir. Özellikle yanak bölgesinde, abartılı uygulamalar yapmaktan kaçınılmalıdır.

* Botoks: Her zaman vurguladığımız gibi, bu işlemde uygun yüze uygun dozu iyi ayarlamak, kişinin doğallıktan uzaklaşmasını önler. Alınabilecek en olumsuz sonuç, kişiyi şaşırmış bir yüz ifadesine büründürmektir. Oysa doğru yapılan bir botoks kişiyi gençleştirir, dinamik bir görüntü ve ışıldayan yeni bir imaj yaratır.

* Yüz Germe: Yüz germe operasyonlarının başarısında, cildin elastikiyet derecesi önemlidir. Burada önemli olan takvim yaşı değil, cildin yaşıdır. Yüz germenin başarılı olmasında, cerrahın deneyimi de önem taşımaktadır. Deneyimli cerrah, tüm estetik işlemlerde kişiye özel doz ayarlaması yapabilen kişidir. Çünkü kusursuz güzellik yoktur. Bir insanı kusursuz bir güzelliğe kavuşturmak yerine ona en çok yakışan, doğal görünen, insanların dışarıdan baktığında “Aaaa estetik mi yaptırdın?” diye sormayacakları müdahalelerde bulunulmalıdır. Kişi aynaya baktığında kendisini başka biri gibi görmemelidir. Bir kadında dolgun dudaklar çok çirkin, diğerinde gayet hoş durabilir.

Tüm bu verilerin ışığında bakacak olursak, 40’lı yaşlar kadınların en güzel yaşlarıdır. Ama en önemlisi doğalı bulabilmek, sağlıklı ve kaliteli bir yaşam sürdürebilmektir.

Hiç şüphesiz 40’larda yapılan estetik işlemler, kadınları 50’li, 60’lı yaşlarında çok daha genç, bakımlı göstermekte, estetik işlemlerin tekrarlayıcı dozlarına, girişimlerine daha az ihtiyaç duyulmaktadır.

Siz Sorun Nuri Soysal Cevaplasın

Adres
Valikonağı Caddesi Gündoğdu Apt. No: 43 Daire: 1
Nişantaşı / İstanbul

Telefon
+90 (212) 234-5492  / +90 (212) 234-5428

Faks
+90 (212) 291-8014

Yasal Uyarı

Web sitemizde aktarılan bilgiler genel bilgilendirme ve bilinçlendirme amacıyla düzenlenmiş olup, kesinlikle teşhis ve tedavi yerine geçmez veya bunları tamamlayıcı uygulamalar olarak öngörülemez. Hasta gereksinmeleri ve sorunları mutlaka muayene ve konsültasyonlar sonucunda hastayla mutabık kalınarak oluşturulur.