Lazerle 30 dakikada genclik

23 Kasım 2009 - Hürriyet Gazetesi

Yaşlanmayı durdurmak henüz mümkün değil.

Ancak günümüzde yaşlanmanın yarattığı etkileri azaltarak daha genç bir görünüme kavuşmak olası. Cildi gençleştirmek için en çok tercih edilen yöntemlerden biri de lazer...

Derinin gerginliğini sağlayan ve elastiki bir görünüme sahip olmasına imkan veren en temel madde, kolajendir. Genç yaşlarda oldukça kalın, sıkı ve elastik olan deri, zamanla kolajen sentezinin azalması ve elastik dokunun kaybı ile birlikte inceliyor, sarkıyor ve kırışıklıklar ortaya çıkıyor.

Bu yaşlanma sürecinde kişinin gerçek yaşı, güneş hasarı, yerçekimi, genetik yatkınlık, sigara içme alışkanlığı, hormonlardaki durum, beslenme alışkanlıkları ve stres gibi faktörler rol oynuyor. Deri yaşlanmasının en belirgin olduğu bölgeler ise yüz, boyun ve el üstleri.

 

YAŞLANMAYI NASIL GECİKTİREBİLİRİZ

Kaliteli yaşlanma sürecinde güneşin zararlı ışınlarından korunmak, düzenli ve dengeli beslenmek, düzenli egzersiz yapmak, sigara ve alkol kullanmamak gibi kendi çabamızla alacağımız önlemler yer alıyor.

Buna rağmen genç yaşta incecik çizgilenmeler, kırışıklıklar oluşursa, “genetiğin de etkisi var” diyoruz. Bu durumda ise tıbbi çözümlere başvuranlara çeşitli seçenekler sunuyoruz.

Cilt gençleştirmede son yıllarda lazer yöntemlerinin adından sıkça söz edilir oldu. Minimal invazif, non-invazif lazer veya diğer ışık sistemleriyle yüz gençleştirme tekniği son yıllarda sıklıkla uygulanıyor ve sürekli yeni teknikler geliştiriliyor. Bu amaçla fraksiyonel lazer, Nd:YAG, KTP, diode gibi lazer sistemleri, infraruj ışınları, radyofrekans ve IPL kullanılabiliyor.

 

LAZER YÜZ GERDİRMENİN ALTERNATİFİ DEĞİL

Bu lazer sistemleriyle yapılan uygulamalarda derinin en üst tabakası korunuyor, deri yenilenmesi ve kolajen sentezi uyarılıyor. Böylelikle ince kırışıklıklar giderilebiliyor, kızarıklıklar, güneş lekeleri, akne izleri, damar genişlemeleri ve damarsal benler tedavi edilebiliyor.

Sonuçta deri tonu ve rengi düzeliyor, deri tazelik ve gerginlik kazanıyor. Ayrıca akne izlerinde de gerilemeler sağlanıyor. ışlem sırasında olası kansere dönüşebilecek hücreler ve oluşumlar da ortadan kaldırılabiliyor.

Lazerle yapılan işlemler sayesinde ciltteki sarkmalarda toparlanma görülebiliyor, ancak lazer tekniklerinin yüzde uygulandığını düşündüğümüzde, lazerin yüz gerdirerek elde edilen gençleşmeye, gerginliğe ulaşmayı sağladığını söylememiz mümkün değil.

Lazerle yapılan yüz toparlama, kırışıklık giderme gibi gençleştirme işlemleri, yüz gerdirme işlemini daha ileri yaşlara erteleme avantajını sağlamaya yarar.

BOYUN, GÖĞÜS VE EL ÜSTÜNE UYGULANABİLİR

Lazerle cilt yenileme, en sık yüze yapılıyor. Ancak hasta isteğine göre boyun, göğüs ve el üstlerine de uygulanabiliyor. Cilt gençleştirme işlemini lazerle yaptırmak isteyenlerin en çok merak ettiği, acı verici bir yöntem olup olmadığı...

Lazerle cilt yenileme sırasında yanma, iğnelenme veya ağrı hissedilebiliyor, ancak tolerans kişiden kişiye değişiyor. Ağrı eşiği düşük olan hastalarda, seanslardan bir saat önce yüzeysel anestezik kremlerle cilt uyuşturulabiliyor ve böylece seans sırasında daha az ağrı hissedilmesi sağlanıyor.

Siz Sorun Nuri Soysal Cevaplasın

Adres
Valikonağı Caddesi Gündoğdu Apt. No: 43 Daire: 1
Nişantaşı / İstanbul

Telefon
+90 (212) 234-5492  / +90 (212) 234-5428

Faks
+90 (212) 291-8014

Yasal Uyarı

Web sitemizde aktarılan bilgiler genel bilgilendirme ve bilinçlendirme amacıyla düzenlenmiş olup, kesinlikle teşhis ve tedavi yerine geçmez veya bunları tamamlayıcı uygulamalar olarak öngörülemez. Hasta gereksinmeleri ve sorunları mutlaka muayene ve konsültasyonlar sonucunda hastayla mutabık kalınarak oluşturulur.