Sonbaharın vazgeçilmez estetiği: Botoks ve dolgu

22 Aralık 2009 - Hürriyet Gazetesi

Yazın sona ermesiyle birlikte, özellikle yüz bölgesindeki estetik işlemler ön plana çıkıyor.

Botoks, genç-yaşlı, kadın-erkek demeden ‘her yaşın estetiği’ olarak güncelliğini korumaya devam ediyor. Dolgu malzemeleriyle yaptığımız küçük onarımlar, göz kapağı estetikleri ve vücuttaki yağ birikimlerine yönelik liposuction da sonbaharın vazgeçilmezleri arasında yer alıyor.

Botoks işlemleri, her yaşta yapılabilir. Yaz yaklaşırken güneş göz çevresini etkiler, bu da günlük yaşamda gözlerin kısılmasına neden olur. Güneşin etkisiyle yanık tende oluşan çizgilenme ve güneş yanıkları da belirginleşir. Kişiler botoks uygulamasını genellikle sonbahar ve ilkbahar mevsiminde isterler. Bunun gerekçesi de, yazın güneşlenip bronzlaştıklarında göz etrafında ve alında çizgilenmelerin olmamasıdır.

Botoks uygulamaları bu anlamda hem koruyucu hem de tedavi edicidir. Botoks işlemlerini, uygulama tekniğine göre kişinin kendisinde arzu ettiği, olmak istediği bir plan çerçevesinde yaparız. Kimisi hiçbir çizgisi olmayan alın ve göz çevresi ister, kimisi daha doğala yakın, orta düzeyde etkili bir botoks uygulanmasını ister.

 

DOLGU MALZEMELERİ 5-6 AY DAYANIYOR

Kullandığımız dolgu malzemeleri, cerrahi gerektirmeden enjekte edilebilen hazır ürünlerdir. Kolajen ana yapısı olan hiyerulonik asit malzemeleridir. 5-6 ay kadar bulunduğu bölgede, derinin içinde kalabilir. Ciddi alerjik reaksiyon yapmaz ve kullanımı çok kolaydır. Yüze istenildiği kadar yaptırılabilir, bir sınırlama yoktur.

Uygulama yapıldıktan sonra altı aydan fazla kalıcılığı vardır.

Genellikle deri yapısına ve uygulanacak bölgeye göre farklı yoğunlukta ve özellikle hiyerulonik asitler kullanılır. Önemli olan, bu dolgu maddesinin bölgeye ve derinin yapısına uygun olarak seçilmesidir. Oluşmuş çizginin derinliğine göre farklı dolgu yoğunlukları tercih edilmelidir.

Her cilt tipine özel dolgu maddeleri vardır. Çok uzun kalıcılığı olan dolgu maddeleri olduğu gibi, sentetik orijinli dolgu maddeleri de bulunmaktadır. Ancak bunları yaparken çok dikkatli olmak gerekir. Çünkü sentetik dolgu maddelerinin silikon benzeri granülom dediğimiz reaktif doku yapma potansiyeli olduğundan, çıkarılması çok zor olan deformiteler, kitleler, topaklanmalar yapabilir. Temizlenmesi çok zor bir işlem olduğu için çok fazla tercih ettiğimiz bir dolgu maddesi değildir.

 

DERİ YAPISI BOZUKSA HER İŞLEM YAPILMAZ

Kol arkası ve altında oluşan yağlanmalar, özellikle vücut yapısı elma tipi olan kişilerde çok fazladır. Bu bölgelerde deride çok ciddi gevşeklik, sarkma yoksa liposuction ile güzel sonuçlar elde edilebilir. Bir-iki küçük noktadan girilerek uygulanır. Bir dirsekten, bir de kol arka çizgisinden girilir. Çok etkilidir.

Bel bölgesinde yağlanmalar da sonbaharda en çok yaptığımız estetik işlemlerden biridir. ‘Erkek tipi’ dediğimiz göbek etrafında ve bel bölgesindeki yağlanma, sadece liposuction ile giderilebilir. Bacak içleri, diz üstü ve diz içinde yağlar oluşunca, bazen bacağın alt yan bölgesinde biriken yağların tedavisinde tek tedavi yöntemi liposuction’dır.

Vücuttaki yağlanmaların görünümünü, deri kalitesi çok etkiler. Eğer deri sağlıklı, elastik ve canlıysa çukurluklar, düzensizliklerin oluşma riski azalır. Deri yapısının bozuk olduğu, elastikiyeti bozulmuş ve deri çatlaklarının oluştuğu bölgelerde liposuction yapılırsa, düzensizlikler ortaya çıkabilir. Bu nedenle deri yapısı bozuk kişilerde yapılacak işlemler sınırlı olacaktır.

 

GÖZ KAPAĞI ESTETİĞİ HER MEVSİM YAPILIYOR

Göz kapağı estetikleri, her mevsimde uygulanabilir. Üst göz kapağının gözün üstüne sarktığı durumlarda insan, aşırı güneşte kalma sonucu gözlerini çok kıstığı için görmede sorun yaşar. Burada yaptığımız estetik işlem, göz kapağı düşüklüğünde derinin ve kas yapısının, oluşan torbaların alınıp yeniden oluşturulmasıdır.

Bazen alt göz kapağında oluşan torbaları almak yerine derin çizgileri doldurarak o bölgenin daha iyi görünmesini sağlayabiliriz. Bu daha küçük bir işlem olduğundan tercih edilir.

Siz Sorun Nuri Soysal Cevaplasın

Adres
Valikonağı Caddesi Gündoğdu Apt. No: 43 Daire: 1
Nişantaşı / İstanbul

Telefon
+90 (212) 234-5492  / +90 (212) 234-5428

Faks
+90 (212) 291-8014

Yasal Uyarı

Web sitemizde aktarılan bilgiler genel bilgilendirme ve bilinçlendirme amacıyla düzenlenmiş olup, kesinlikle teşhis ve tedavi yerine geçmez veya bunları tamamlayıcı uygulamalar olarak öngörülemez. Hasta gereksinmeleri ve sorunları mutlaka muayene ve konsültasyonlar sonucunda hastayla mutabık kalınarak oluşturulur.