Belde biriken inatçı yağlara liposuction

29 Ağustos 2008 - Hürriyet Gazetesi

Gerek erkeklerde gerekse kadınlarda 30’lu yaşlardan itibaren hareketsiz yaşam, düzensiz ve yüksek kalori içeren besinler tüketmek nedeniyle vücut hatları bozuluyor.

Bu bozulma da yağlanmayla gerçekleşiyor. Erkeklerde sırt, karın ve bel çevresi daha çok yağlanırken kadınlarda bel, karın, sırt, bacak içleri, kollar olmak üzere tüm vücutta genel bir yağlanma ortaya çıkıyor. Bazı kadınlarda ise bacaklar ince kalırken, yağlar daha çok karın ve bel çevresinde depolanıyor.

Günümüzde erkekler de kadınlar da lokalize yani belli bölgelerde toplanan, vücut hatlarının çirkin görünmesine yol açan yağlardan kurtulmak istiyor. Uzmanların gözetiminde yapılan özel diyet programları ve düzenli spora rağmen, bu inatçı bölgesel yağlardan kurtulmak pek mümkün olamıyor. Özellikle belin etrafına kümelenen ve tıpkı bir can simidine benzeyen yağlanma "erkek tipi yağlanma" diye tanımlanıyor.

 

KADIN DA ERKEK DE BELİNDE YAĞ İSTEMİYOR

Son yıllarda fiziki görünümlerine en az kadınlar kadar dikkat eden erkeklere liposuction işlemini en çok can simidini andıran bu yağlanma üzerinde uyguluyoruz. Yağlar vücutta sadece belli bölgeleri seçip toplanıyorsa en iyi çözüm yolu "liposuction" oluyor.

Sırt ve beldeki yağları çamaşır içinde kalacak küçük deliklerden girerek, karın bölgesinde ise göbeğin altında kalan kısımdaki yağ fazlalıklarını azaltmak için göbek içinden girerek bu ameliyatları yapıyoruz. Bu ameliyatlar genellikle yüz güldürücü sonuçlar elde etmemizi sağlıyor. Ameliyattan sonra söz konusu bölgeye bandajlar uyguluyoruz ve bandajın üzerine 3 hafta kullanılacak bir korse takılmasını öneriyoruz. Liposuction sayesinde kişinin bel oyuğunu yeniden ortaya çıkararak, karın alt bölgesindeki çıkıntıları da böylece çözümlemiş oluyoruz.

Önemli olan deri elastikiyeti

Vücudundaki fazla yağlardan liposuction ile kurtulanların bize en çok sordukları soruların başında bu bölgede tekrar yağlanma olup olmadığı geliyor. Liposuction yapılan bölgelerde yağ birikimi eskiye oranla daha az oluyor. Buralarda yağ birikme oranı, diğer bölgelere göre daha azalıyor. Liposuction işlemi bel bölgesindeki yağlara yapılabildiği gibi hem kadınlarda hem de erkeklerde bacak içlerinde biriken fazla yağlara da rahatlıkla uygulanabiliyor.

Uyluğun altındaki oyuklardan ince kanüllerle girilir ve fazla yağlar çıkartılır. Ancak burada önemli olan çok ince yapıya sahip olan bacak içlerindeki derinin yeterli elastikiyete sahip olması çünkü bu işlemden sonra da kendisini rahatlıkla toparlayabilecek yapıda olması gerekiyor. Liposuction işlemi bacak içlerindeki yağların alınması amacıyla yaklaşık 15-20 dakika sürer. Belde yapılıyorsa yaklaşık bir veya bir buçuk saat bir zaman alır. Sırtta da yağ birikebiliyor. Bunun için de liposuction uygulanabiliyor. Sırta uygulanan liposuction işleminin de çok güzel sonuçları vardır. Yeter ki deri elastikiyeti yeterli ve uygun yapıda olsun.

Ayakkabı almadan önce bir saat gezin

Topuklu ayakkabılarda maruz kalınan basınç topuktan daha fazla ayağın önüne özellikle de tarak kemikleri üzerine gelen basınç artmaktadır, bu da ön ayak ağrısına neden olmaktadır.

Ayakkabı almadan kişi bir saat gezinmeli. Ayak şiştikten sonra ayakkabı alınmalı. Satıcı der ki "Bu size çok güzel oldu. Biraz giyince genişler". Tam tersi ayak, ayakkabının şeklini alır. Bir saat gezdikten sonra denediğiniz ayakkabıda ayağınız rahat ediyorsa, onu alacaksınız. Çünkü aldığınız ayakkabı ile zaten en az bir saat gezeceksiniz.

Dar ayakkabı ile gezerseniz o ayağınızı sıkar. Bütün olay ayağınıza göre ayakkabı seçmek. Ayakkabı ayaklarımızın büküldüğü yerden rahatça bükülebilmelidir. Ayakkabı seçimindeki bir diğer önemli konu ise ayakkabını nerede kullanılacağıdır.

Erkek hastalarda da aynı şey oluşuyor. Tarak sorunu onlarda da oluyor.

Acıbadem Kocaeli Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Doç. Dr. Yavuz Kocabey

 

Yürüyüş ve yüzme yağ harcatıyor

Beldeki yağlanmayı ortadan kaldırmak amacıyla yaptığımız liposuction işlemiyle amacımız hem kişinin bu rahatsız edici görüntüden kurtulmasını sağlamak, hem de özgürce istediği kıyafetleri giyebilmesine olanak sağlamak. Çünkü artık biliyoruz ki, bel çevresindeki yağlanma kalp krizi riskinin arttığının bir göstergesi.

Ancak buraya yapılacak liposuction bu riski azaltmasa da şekil olarak bir iyileşme sağlayacaktır. Ancak liposuction işlemine güvenerek aynı şekilde hareketsiz yaşama devam etmemek, mümkünse açık havada spor yapmak, yüzmek, elden geldiğinde hareket etmek önem taşıyor.

Siz Sorun Nuri Soysal Cevaplasın

Adres
Valikonağı Caddesi Gündoğdu Apt. No: 43 Daire: 1
Nişantaşı / İstanbul

Telefon
+90 (212) 234-5492  / +90 (212) 234-5428

Faks
+90 (212) 291-8014

Yasal Uyarı

Web sitemizde aktarılan bilgiler genel bilgilendirme ve bilinçlendirme amacıyla düzenlenmiş olup, kesinlikle teşhis ve tedavi yerine geçmez veya bunları tamamlayıcı uygulamalar olarak öngörülemez. Hasta gereksinmeleri ve sorunları mutlaka muayene ve konsültasyonlar sonucunda hastayla mutabık kalınarak oluşturulur.