Burun estetiğinde kadın ve erkeğin beklentisi farklı

6 Şubat 2012 - Hürriyet Gazetesi

Burun estetiğinde, kadınlar ve erkeklerin beklentisi farklı. Erkekler burunlarının daha çok boyu-tuyla ilgileniyor. Kadınlar ise boyuttan önce güzel ve doğal görünümlü bir burnu tercih ediyor.

Burun, kişinin yüz güzelliğini büyük ölçüde etkileyen bir organ... Burun estetikleri de bu anlamda önem taşıyor.

Burun estetiğinde, kadınlar ve erkekler farklı beklentiler içinde oluyor. Erkekler burunlarının daha çok boyutuyla ilgileniyor.

Kadınlar ise güzel görünümlü, doğal bir burnu tercih ediyor. Biz de hastalarımıza bu beklentileri dikkate alarak operasyon yapıyoruz. Burna yapılan estetik ameliyattan sonra yeni şeklin tam anlamıyla oturması altı ay ile bir yıl arasında zaman alıyor.

 

ÖNCE KENDİNİZE NE İSTEDİĞİNİZİ SORUN

Estetik operasyondan önce en önemli unsur, kişinin ne istediğinden emin olması, kararlılığıdır. Ben de bu nedenle hastaya önce ne istediğini soruyorum. Şeklinden tutun da fonksiyondan, nefes alıp verirken sıkıntı yaşayıp yaşamadığına kadar her detayı sorguluyorum. Ardından ayrıntılı bir muayene yapıyorum. Deviasyon var mı, müdahale gerekiyor mu, burnun dışarıdan kemeri var mı, yüze orantısı nasıl, eğrilik var mı inceliyorum.

Tüm bunların dışında burnun alın ve dudakla açısına, yüz kemikleriyle ilişkisine bakıyorum. Hastanın fotoğraflarını çekiyorum, bunları bilgisayara aktarıyorum. Sonra hastayla birlikte yeniden üzerinde konuşuyoruz.

Bunları yapmaz ve bizden ne istendiğini ameliyattan önce tam olarak anlayamazsak, hasta yapılan işin sonuçlarından memnun kalmayacaktır.

 

GENİŞ YÜZE KÜÇÜK BURUN UYMAZ

Geniş ve uzun bir yüze küçük burun olmaz. Aynı şekilde ucu çok kaldırılmış, kemeri çok oyulmuş burunlar da yapmayı tercih etmeyiz. Çünkü kalkık burunlar doğal olmayan bir görüntü yaratıyor. Güzel bir burun hem rahat nefes almayı sağlamalı hem de yüzle uyumlu doğal görüntüde olmalıdır.

Burunda yaptığımız işlemler arasında şunlar yer alıyor:

-Burun kemerini almak

-Burunla alın açısını oluşturmak

-Burun ucunda destek azalmışsa ve çökme varsa yukarı kaldırmak

-Burun kanatlarını küçültmek

-Dudak ve burun arasındaki açıyı düzeltmek

-Burun küçükse büyütmek

Bu arada burun içine yönelik girişimlerde artık endoskopiyi daha çok kullanıyoruz. Burnun içini görmek için kullandığımız cihazlar bize daha iyi görüş alanı sağlıyor. Sonuçta hiç ameliyat olmamış gibi bir görünüm doğuyor.

Operasyon sonrası nelere dikkat etmeli?

Hastalar ameliyattan bir gün sonra taburcu oluyor ama iki-üç gün kadar da evde dinlenmeleri gerekiyor.

İki-üç ay, burna darbe alınabilecek sporlardan uzak durmak gerekiyor.

İlk iki-üç hafta gözlük yerine lens takılması öneriliyor.

İlk hafta aşırı sıcak, nemli ortamlardan uzak duruluyor.

İlk iki hafta su çekerek burun yıkanabiliyor, burun sıkmadan silinebiliyor.

Hastalardan ameliyat öncesinde sigarayı bırakmalarını istiyoruz. Anesteziden dolayı uyanırken öksürük ve balgam olabilir. Ayrıca sigara kullanımı, yara iyileşme sürecini olumsuz etkiliyor. En azından ameliyat yaraları düzelinceye kadar, iki-üç hafta içmemelerini öneriyoruz.

Siz Sorun Nuri Soysal Cevaplasın

Adres
Valikonağı Caddesi Gündoğdu Apt. No: 43 Daire: 1
Nişantaşı / İstanbul

Telefon
+90 (212) 234-5492  / +90 (212) 234-5428

Faks
+90 (212) 291-8014

Yasal Uyarı

Web sitemizde aktarılan bilgiler genel bilgilendirme ve bilinçlendirme amacıyla düzenlenmiş olup, kesinlikle teşhis ve tedavi yerine geçmez veya bunları tamamlayıcı uygulamalar olarak öngörülemez. Hasta gereksinmeleri ve sorunları mutlaka muayene ve konsültasyonlar sonucunda hastayla mutabık kalınarak oluşturulur.