Erkeklere genç görünme önerileri

17 Haziran 2013 - Hürriyet Gazetesi

Erkekler 30-40’lı yaşlardan itibaren, iş hayatında ve sosyal yaşamlarında daha dinç, genç görünebilmek için estetik operasyon yaptırıyor.

Peki erkekler en çok hangi estetik işlemleri yaptırıyor?

Öncelikle kadınlar için vazgeçilmez bir estetik işlem olan botoksu, erkeklerin de sık yaptırdığını söyleyebiliriz. Hekim öncelikle erkeğin neden estetik yaptırmak istediğini öğrenmelidir. Kişinin yüzünde memnun olmadığı noktaların dışında, hekimin gördüğü ve değerlendirdiği bazı mimiklerin sık yapılmasından kaynaklanan sorunlar da giderilmelidir.

Erkeklerde dikkat edilmesi gereken bir nokta, kadınlara yapıldığı gibi kaşları kaldırmamaktır. Çok incelikle kaş kaldırma yapılmalı, erkeksi yüz hatları mutlaka korunmalıdır.

Doğuştan gelen kusurların giderilmesi amacıyla kişinin burnunda, kulaklarında, gözkapağı şekli bozukluklarında, kaş düşüklüğü, çene büyüklük ve küçüklüklerinde, alt ve üst çenenin yanlış kapanması halinde estetik yapılabiliyor. Bunların dışında yaşlanmayla birlikte derinleşen burun- yanak çizgisi, kaş çatma olukları, alın çizgilerini muayenehane şartlarında düzeltmek lazımdır. Sentetik bazı dolgu maddeleri de yapılabilir. Özellikle de yanakları çökmüş, sarkmış kişilere yağ enjeksiyonu yapılabilir. İsteyenlere yüz germe de yapılabilir.

Kapak düşüklükleri: Bazı erkeklerde üst göz kapağı düşüklüğü oluyor. Bu hem kişinin yaşlı görünmesine, hem de estetik olmayan bir görüntüye yol açıyor. Eğer kişinin anatomik yapısı uygunsa, üst göz kapağı ameliyatına ek olarak kaş kaldırma işlemi de yapılabilir. Bazı anatomik özellikler nedeniyle sadece kaşa dokunmak ve kaşları küçük bir cerrahi işlemle asmak bile, göz kapağı ameliyatına gerek bırakmayabiliyor.

Yüz germe: Erkekte yüz germe ameliyatı yapılacaksa, birkaç farklı yöntemden hangisinin uygulanmasının doğru olduğuna karar verilmesi gerekir. Bu ameliyatlar sedasyon ve lokal anesteziyle yapılabilir. Ancak bazı kişilerin tıbbi durumu ya da korkması nedeniyle genel anestezi de uygulanabilir. Bu ameliyatlar uygulanan yöntemin farklılığına göre yaklaşık 2,5-3 saat sürebilir. Erkeklerde damarsal yapı farklı olduğundan kadınların aksine, damarların çokluğu nedeniyle kanamaya meyil fazladır. Kadınlarda kulak arkasından açılan kesilerle yüz germe yapılırken, erkeklerde sakal hattının aşılmaması gerekiyor.

Kulak ameliyatı: Kepçe kulak ameliyatı kulak arkasından açılacak küçük bir kesiyle genel anesteziyle yapılabilir. Bu ameliyattan sonra 48 saat bandaj uygulanması gerekiyor. Bu sürenin bitmesinden sonra ise kulaklara bastıran bir sporcu bandıyla kulakların sabitlenmesi sağlanır.

 

ERKEKLERDE BURUN ESTETİĞİ

Burun estetiği kadınlar kadar sık olmasa da erkeklerin de tercih ettiği bir operasyondur. Ancak erkeklerin tercih nedeni dış görünüşün çirkinliğinden çok, rahat nefes alamamaktan kaynaklanan sorunlar, deviasyon sıkıntısıdır.

Erkeklerde çok küçük burun yapılması iyi olmaz, burun yüz anatomisine uygun olacak şekilde yeterli miktarda küçültülüp, burnun içinde rahat nefes alıp vermeyi sağlayan bazı işlemler yapılır.

Siz Sorun Nuri Soysal Cevaplasın

Adres
Valikonağı Caddesi Gündoğdu Apt. No: 43 Daire: 1
Nişantaşı / İstanbul

Telefon
+90 (212) 234-5492  / +90 (212) 234-5428

Faks
+90 (212) 291-8014

Yasal Uyarı

Web sitemizde aktarılan bilgiler genel bilgilendirme ve bilinçlendirme amacıyla düzenlenmiş olup, kesinlikle teşhis ve tedavi yerine geçmez veya bunları tamamlayıcı uygulamalar olarak öngörülemez. Hasta gereksinmeleri ve sorunları mutlaka muayene ve konsültasyonlar sonucunda hastayla mutabık kalınarak oluşturulur.