İlk kez estetik yaptıracaklara... 6 öneri

27 Şubat 2012 - Hürriyet Gazetesi

Estetik operasyonlar kimi zaman tıbbi zorunluluktan, kimi zaman da kişilerin isteğine bağlı olarak yapılan işlemlerdir. Ama ben ilk kez estetik yaptıracak olanlara, öncelikle bunu neden istediklerini düşünmelerini öneririm.

Estetik operasyonlar kimi zaman tıbbi zorunluluktan, kimi zaman da kişilerin isteğine bağlı olarak yapılan işlemlerdir. Doğumsal anomaliler dışında, çevresel koşullar ve alışkanlıklar da bedenimizin estetik anlamda bir haritasıdır. Sigara ve alkol kullanmak, kötü ve sağlıksız beslenmek, güneşin zararlı ışınlarına maruz kalmak, hareketsiz yaşam, olumsuz genetik miras gibi unsurlar, estetik operasyonlara daha erken yaşlarda ihtiyaç duymamıza yol açabilir.

Ama ben ilk kez estetik operasyon yaptıracak olanlara, öncelikle bunu neden istediklerini düşünmelerini öneririm. Çünkü bu operasyonlar kişiye özeldir, sorumluluğu da kişiye aittir. Bu nedenle eşin, erkek arkadaşın, başkalarının eleştirileriyle, olumsuz fikirleriyle değişikliğe gitmek, pişmanlığa neden olabilir.

İlk kez estetik yaptıracak olan kişilere şunları önerebilirim:

1- Bu operasyonu neden yaptırmak istiyorsunuz?: Öncelikle bu sorunun cevabını vermek önemlidir. Kişinin kulakları kepçe gibidir, çocukluğundan beri arkadaşlarından duyduğu sözlerden rahatsızdır, saçlarıyla bu görüntüyü kapatmaktan yorulmuştur. Vesikalık fotoğraflarında önce kulaklarının göze çarpmasından rahatsızdır. Yani probleminden dolayı ciddi rahatsızlık hissetmektedir. Bu, ameliyat olması için önemli bir gerekçedir.

Burun, göz kapağı, meme veya vücut şekillendirme ameliyatlarında ise kişinin gerçekten mevcut durumdan rahatsızlık duyması, bir plastik cerrahi hekimine başvurarak bilgilenmek istemesi yeterli nedendir. Çünkü kişinin mevcut durumundan rahatsız olması, bunun artık bir probleme dönüştüğünün göstergesidir.

2- Doktorunuzu iyi araştırın: Geçireceğiniz operasyon büyük da küçük olsun, hekiminizi iyi seçmeniz gerekiyor. Hasta-hekim ilişkisinde karşılıklı güven önemlidir. Enerjinizin uyuşması kadar cerrahın bu konuda deneyimli, hastasına gerçekçi çözümler sunabilen, büyük vaatlerde bulunmaktan çok hastasının beklentilerine kulak veren, açık konuşabilen biri olması da önem taşır.

Operasyona karar verdikten sonra, aklınıza takılan her şeyi sorun. Asla “Bu soru cahilce olur, sormayayım” demeyin. Size ne yapılacağını en ince ayrıntısına kadar öğrenmek hakkınızdır. Operasyondan önce ve sonra neler yapmanız gerektiğini de öğrenin, unuturum diye korkuyorsanız bunları not edin. Eğer mümkünse karar verdiğiniz doktorun önceki hastalarına ulaşın, konuşun. Onların ameliyat öncesi ve sonrası yaşadıkları duygular, size ışık tutacaktır. Unutmayın ki onlar sizden bir basamak önde olan tecrübeli birer hastadır.

3- Zararlı alışkanlıklardan uzak durun: Estetik operasyonlarda ister cerrahi girişim, ister ameliyatsız girişim olsun, sigara ve alkol, yapılan işin başarısına gölge düşürür. Özellikle sigara, dokuların iyileşmesini zorlaştırır. Operasyondan en az bir ay önce mutlaka sigarayı bırakın. Alkol kullanmayın. Sigara öksürük krizlerine de yol açtığından, dikişleri zorlayacak, kişinin acı çekmesine neden olacaktır. Estetik yaptırmak hem ruhsal hem de fiziksel hazırlık gerektirir, unutmayın.

4- Önce küçük girişimlerle başlayın: Görüntünüzle ilgili ciddi bir rahatsızlığınız yoksa, cilt yaşınız gençse, kırışıklıklarınız, çizgilenmeleriniz varsa, küçük girişimlerle başlamanız daha iyidir. Daha önce hiç estetik yaptırmamış, bu konuda yazılanlardan, duyduğu yanlış bilgilerden korkan bir kişinin botoks, dolgu gibi işlemleri yaptırmasını öneririm.

5- Cerrahi işlem öncesi korkularınızı yenin: Estetik operasyondan korkan, ama daha genç görünmek isteyenlere önerim, bu korkularını yenmeleridir. Bunu yenmek de iyi bilgilenmekle mümkün olur. Eğer kararlıysanız, operasyon hakkında tam ve doğru bilgi almak korkularınızı yenmenize yardımcı olacaktır.

Operasyon öncesinde anestezi uzmanınıza da sorular sorarak bu konuda rahatlayabilirsiniz. Örneğin burun, yüz germe, meme küçültme ve büyütme, karın germe gibi operasyonlar, genel anestezi altında yapılmaktadır, hastaların korkularından biri de anestezi işleminden kaynaklanmaktadır. Bunu yenmenin yolu da bilgilenmektir.

6- Tam teşekküllü hastanelerde estetik yaptırın: Cerrahi girişimler ciddiyet gerektirir ve tam teşekküllü ortamlarda yapılmalıdır. Bu şartlar da ancak yeterli olanaklara sahip hastanelerde bulunur. Kendinize verdiğiniz değeri, o hastanenin şartlarıyla kıyaslayarak değerlendirin. Korkup kaçmanızı engellemek amacıyla yapılacak cerrahi işlemi küçümseyerek size anlatmaya çalışan hekimlere temkinli yaklaşın. Unutmayın ki cerrahi problemlerin büyük çoğunluğu, hastaların kendilerine yapılan işlemin ciddiyetinden haberinin olmadığı durumlarda yaşanır.

Siz Sorun Nuri Soysal Cevaplasın

Adres
Valikonağı Caddesi Gündoğdu Apt. No: 43 Daire: 1
Nişantaşı / İstanbul

Telefon
+90 (212) 234-5492  / +90 (212) 234-5428

Faks
+90 (212) 291-8014

Yasal Uyarı

Web sitemizde aktarılan bilgiler genel bilgilendirme ve bilinçlendirme amacıyla düzenlenmiş olup, kesinlikle teşhis ve tedavi yerine geçmez veya bunları tamamlayıcı uygulamalar olarak öngörülemez. Hasta gereksinmeleri ve sorunları mutlaka muayene ve konsültasyonlar sonucunda hastayla mutabık kalınarak oluşturulur.