Beldeki yağ simidine liposuction tedavisi

11 Haziran 2008 - Hürriyet Gazetesi

Gerek erkeklerde gerekse kadınlarda 30’lu yaşlardan itibaren hareketsiz yaşam, düzensiz ve yüksek kalori içeren besinler tüketmek nedenleriyle vücut hatları bozuluyor.

Bu bozulma da yağlanmayla gerçekleşiyor. Erkeklerde sırt, karın ve bel çevresi daha çok yağlanırken kadınlarda bel, karın, sırt, bacak içleri, kollar olmak üzere tüm vücutta genel bir yağlanma ortaya çıkıyor. Bazı kadınlarda ise bacaklar ince kalırken, yağlar daha çok karın ve bel çevresinde depolanıyor.

Günümüzde erkekler de kadınlar da lokalize yani belli bölgelerde toplanan, vücut hatlarının çirkin görünmesine yol açan yağlardan kurtulmak istiyor. Uzmanların gözetiminde yapılan özel diyet programları ve düzenli spora rağmen, bu inatçı bölgesel yağlardan kurtulmak pek mümkün olamıyor. Özellikle belin etrafına kümelenen ve tıpkı bir can simidine benzeyen yağlanma "erkek tipi yağlanma" diye tanımlanıyor.

 

ERKEKLER YAĞLI BEL İSTEMİYOR

Son yıllarda fiziki görünümlerine en az kadınlar kadar dikkat eden erkeklere liposuction işlemini en çok can simidini andıran bu yağlanma üzerinde uyguluyoruz. Eğer yağlar vücutta sadece belli bölgeleri seçip toplanıyorsa en iyi çözüm yolu "liposuction" oluyor.

Sırt ve beldeki yağları çamaşır içinde kalacak küçük deliklerden girerek, karın bölgesinde ise göbeğin altında kalan kısımdaki yağ fazlalıklarını azaltmak için göbek içinden girerek bu ameliyatları yapıyoruz. Bu ameliyatlar genellikle yüz güldürücü sonuçlar elde etmemizi sağlıyor. Ameliyattan sonra sözkonusu bölgeye bandajlar uyguluyoruz ve bandajın üzerine 3 hafta kullanılacak bir korse takılmasını öneriyoruz. Liposuction sayesinde kişinin bel oyuğunu yeniden ortaya çıkararak, karın alt bölgesindeki çıkıntıları da böylece çözümlemiş oluyoruz.

 

SPOR VE DÜZENLİ BESLENME İHMAL EDİLMEMELİ

Beldeki yağlanmayı ortadan kaldırmak amacıyla yaptığımız liposuction işlemiyle amacımız hem kişinin bu rahatsız edici görüntüden kurtulmasını sağlamak, hem de özgürce istediği kıyafetleri giyebilmesine olanak sağlamak. Çünkü artık biliyoruz ki, bel çevresindeki yağlanma kalp krizi riskinin arttığının bir göstergesi. Ancak buraya yapılacak liposuction bu riski azaltmasa da şekil olarak bir iyileşme sağlayacaktır. Ancak liposuction işlemine güvenerek aynı şekilde hareketsiz yaşama devam etmemek, haftanın belirli günlerinde mümkünse açık havada spor yapmak, yüzmek, elden geldiğinde hareket etmek önem taşıyor. Yağlardan kurtulmanın güvencesiyle beslenmeye de dikkat etmek gerekiyor.

Bu amaçla bir beslenme uzmanından destek alarak, yanlış alışkanlıkların değiştirilmesi, sağlıklı bir yaşamın tüm kurallarıyla benimsenmesi de önemli.

 

AYNI BÖLGEDE DAHA AZ YAĞLANMA OLUYOR

Liposuction işlemini bel bölgesindeki fazlalıklara uygularken belirli bir kiloda yağ alacağız diye bir sınırlama getirmiyoruz. Yüksek dozlarda da uygulayabiliyoruz. Burada kişinin vücut yapısı, genel sağlık durumu, boyu ve kilosunun yanısıra vücudundaki yağ oranının da planlanarak fazla yağların alınması önem taşıyor.

Ayrıca liposuction işleminin iyi hastane şartlarında, hastayı baştan aşağı tüm sağlık koşullarıyla değerlendiren titiz bir planlama ve incelemeden sonra yapılması gerektiğini de vurgulamadan geçemeyeceğim. Vücudundaki fazla yağlardan liposuction ile kurtulanların bize en çok sordukları soruların başında bu bölgede tekrar yağlanma olup olmadığı geliyor. Liposuction yapılan bölgelerde yağ birikimi eskiye oranla daha az oluyor. Buralarda yağ birikme oranı, diğer bölgelere göre daha azalıyor. Liposuction işlemi bel bölgesindeki yağlara yapılabildiği gibi hem kadınlarda hem de erkeklerde bacak içlerinde biriken fazla yağlara da rahatlıkla uygulanabiliyor. Uyluğun altındaki oyuklardan ince kanüllerle girilir ve fazla yağlar çıkartılır.

Ancak burada önemli olan çok ince yapıya sahip olan bacak içlerindeki derinin yeterli elastikiyete sahip olması, bu işlemden sonra da kendisini rahatlıkla toparlayabilecek yapıda olması gerekiyor. Liposuction işlemi bacak içlerindeki yağların alınması amacıyla yaklaşık 15-20 dakika sürer. Belde yapılıyorsa yaklaşık bir veya bir buçuk saat bir zaman alır. Sırtta da yağ birikebiliyor. Bunun için de liposuction uygulanabiliyor.

Sırta uygulanan liposuction işleminin de çok güzel sonuçları vardır. Yeter ki deri elastikiyeti yeterli ve uygun yapıda olsun.

Akneyi neler çoğaltıyor?

Akneyi çoğaltan birçok etken bulunuyor. Bu etkenlerden bazıları:

-Güneş, bazı hastalarda akneyi azaltıyor gibi görünse de, terlemeyle birlikte komedonlar artıyor ve akne çoğalabiliyor.

-Adet dönemi öncesinde aknelerde alevlenme görülüyor.

-Madeni yağlarla temas edenlerde akne artıyor.

-Sigarayla ilgili yapılan az sayıda çalışmada, aknenin sigaradan olumsuz etkilendiği görülmüş

-Doğum kontrol hapları, kortizon ilaçları ağızdan alınsa da, krem olarak sürülse de akneyi artırıyor.

-Bazı kozmetik ürünler de, yağlı yapıları nedeniyle aknenin çoğalmasına neden oluyor

Acıbadem Kocaeli Hastanesi Dermatoloji Uzmanı Dr. Arda Eminzade

Lekelere "dondurma" tedavisi Kadınların minik kırışıklıkların dışında en çok yakındıkları sorunlar arasında yer alan güneş lekesi halk arasında gebelik lekesi olarak biliniyor. Aslında bu tanımlama doğru değil. Çünkü hamile olmayanlarda da bu lekeler güneşin etkisiyle görülüyor.

Lekelerinin tedavisinde, özel bazı ilaçlar öneriliyor. Lekenin rengini ilaçla açtıktan sonra tekrar etmemesi amacıyla bu ürünler kullanılıyor. Leke tedavisinde ayrıca meyve asitleriyle yüzeysel peeling ve derin peeling yapılıyor. Hastaların bir kısmı yalnızca ilaçlı kremlerle tedavi edilebilirken, tedavide ilaçlı krem ve peeling de kullanılıyor.

El ve yüzde görülen yaşlılık lekelerinin tedavisinde ise, kreoterapi (dondurma tedavisi) ve ilaçlı kremlerden yararlanılıyor. Deri tipi ve rengine göre tedaviye karar veriliyor. Ayrıca kimyasal peeling de kullanılıyor.

Acıbadem Bağdat Tıp Merkezi’nden Dermatoloji Uzmanı Doç. Dr. Yasemin Saray

Siz Sorun Nuri Soysal Cevaplasın

Adres
Valikonağı Caddesi Gündoğdu Apt. No: 43 Daire: 1
Nişantaşı / İstanbul

Telefon
+90 (212) 234-5492  / +90 (212) 234-5428

Faks
+90 (212) 291-8014

Yasal Uyarı

Web sitemizde aktarılan bilgiler genel bilgilendirme ve bilinçlendirme amacıyla düzenlenmiş olup, kesinlikle teşhis ve tedavi yerine geçmez veya bunları tamamlayıcı uygulamalar olarak öngörülemez. Hasta gereksinmeleri ve sorunları mutlaka muayene ve konsültasyonlar sonucunda hastayla mutabık kalınarak oluşturulur.