Doğum sonrası iyi bir vücudun formülü estetik ve spor

7 Mayıs 2012 - Hürriyet Gazetesi

Doğum yapan kadınların neredeyse hepsi, vücutlarında oluşan sarkmalardan ve yağ fazlalıklarından şikâyetçi.

Bu durumdan estetik operasyonla kurtulmak isteyenlerin en merak ettikleri konu ise ameliyatın ne zaman yapılması gerektiği. Bizim önerimiz, bu tür operasyonların emzirme dönemi bittikten sonra yapılması. Ancak estetik operasyon hiçbir zaman tek başına ele alınmamalıdır. Uygulanan yöntemlerin en büyük destekçisi, uzmanların gözetim ve tavsiyesiyle yapılan egzersizlerdir.

 

YENİDEN HAMİLE KALIRSA OPERASYON BOŞA GİDER

Hamilelik sırasında kadınlarda en sık ortaya çıkan sorunların başında memede sarkma, çatlak, küçülme veya büyüme ve dokuda gevşeme geliyor. Bu sorunlar operasyonla giderilmeden önce hastaya sorulması gereken en önemli konu, bir daha hamileliği planlayıp planlamadığıdır. Çünkü yeni bir hamilelikle birlikte estetik operasyonla giderilen tüm sorunlar yeniden geri gelir ve dolayısıyla yapılan işlemler de boşa gider.

 

KARINDA SARKMAYA ABDOMİNOPLASTİ

Doğumdan sonra zarar gören bölge sadece meme değildir, karın bölgesinde de benzer sıkıntılar ortaya çıkabilir. Karındaki başlıca sorunlar ise sarkma, yağ birikintileri ve gevşemedir.

Bu bölgedeki sarkma ve gevşeme sorununu önlemek amacıyla “abdominoplasti” olarak adlandırdığımız karın germe ameliyatını yapıyoruz. Bu ameliyat sırasında sarkan ve bollaşan derinin fazlasını çıkarıyoruz. Karın içindeki dokuları toparlıyoruz. Eğer gerek görüyorsak, bu bölgedeki fazla yağları da uzaklaştırıyoruz. Özellikle de liposuction, biriken fazla yağların vücuttan uzaklaştırılmasında başarılı sonuçlar aldığımız bir işlem.

 

TÜRK KADINLARINA KLASİK LIPOSUCTION

Hamilelik sonrası toparlayıcı estetik işlemlerde bazen ultrasonik lazer, klasik liposuction ve ultrason ile liposuction da yapabiliyoruz. Eğer estetik operasyon düşündüğümüz bölge büyükse, genel anestezi gerekebiliyor. Ama küçük bölgelerdeki yağ fazlalıklarını alacaksak, lokal anestezi yeterli olabiliyor. Hatırlatmak istediğim önemli bir nokta var. O da, ultrason ile uygulanan liposuction ve lazerle yapılan yağ uzaklaştırma işlemlerinin tek başına, büyük bölgesel fazlalıkların uzaklaştırılmasında etkili olmadığı. Türk kadınlarında fazla yağlar genellikle basen ve bel bölgesinde toplandığı için, klasik liposuction yapılması daha doğru.

 

LAZER KULLANILMASI CİDDİ SORUNLARA YOL AÇABİLİR

Yağların uzaklaştırılması için UAL (ultrasonik liposuction) yöntemi uygulanabilir. Bu, sorunlu bölgedeki fazla yağların lazer yardımıyla yakılarak alınması işlemidir. Ancak bu bölgelerde lazer ya da ultrasonik liposuction yetersiz kalabilir. Ciddi bir birikintinin kaybı hedefleniyorsa, klasik liposuction daha doğrudur.

Lazer kullanılması, hastalarda bazı problemlere neden olabilir. Örneğin aylarca süren yağ erimeleri ortaya çıkabilir. Aynı şekilde lazerin ciltte yanıklara yol açması da söz konusu olabilir.

Eğer ciddi bir vücut şekillendirme yapmak istiyorsanız, yanında klasik liposuction’ı da katmak zorundasınız.

Her ne kadar yukarıda saydığımız bu estetik cerrahi yöntemleri vücudun yeniden toparlanıp şekillendirilmesinde önemli bir yere sahip olsa da, kadınlar hekimlerinin öngöreceği bir zaman diliminde uzmanlardan destek alıp hafif sporlar yaparak estetik operasyonların gücünü artırabilir.

 

YÜZMENİN FAYDASI ÇOK

Annelere doğumdan sonraki üçüncü aydan itibaren hafif yürüyüşler yapmaları öneriliyor. Ayrıca evde yapılacak hafif türde egzersizler de bu sürece olumlu katkıda bulunuyor.

Eğer yapılabiliyorsa, yüzme çok faydalı bir spor. Eklemlere yük bindirmediği için özellikle de doğum sonrası egzersizlerinin olmazsa olması olarak değerlendiriliyor. Yüzmenin dışında uzmanlar yoga, kas güçlendirme, esneme hareketlerinin de çok faydalı olduğunu belirtiyor. Bilimsel araştırmalar, bazı kadınların doğum sonrası depresyonunu daha şiddetli yaşadığını gösteriyor. İşte doğum sonrası zorlu dönemi geride bırakmanın en iyi yolunun da spordan geçtiğini bir kez daha vurgulamakta yarar var. Bu dönemi iyi geçirmek adına güçlendirme hareketleri yapılarak anneler bedenlerini daha dayanıklı hale getirebilir.

Siz Sorun Nuri Soysal Cevaplasın

Adres
Valikonağı Caddesi Gündoğdu Apt. No: 43 Daire: 1
Nişantaşı / İstanbul

Telefon
+90 (212) 234-5492  / +90 (212) 234-5428

Faks
+90 (212) 291-8014

Yasal Uyarı

Web sitemizde aktarılan bilgiler genel bilgilendirme ve bilinçlendirme amacıyla düzenlenmiş olup, kesinlikle teşhis ve tedavi yerine geçmez veya bunları tamamlayıcı uygulamalar olarak öngörülemez. Hasta gereksinmeleri ve sorunları mutlaka muayene ve konsültasyonlar sonucunda hastayla mutabık kalınarak oluşturulur.