Kadınlar boyun ve dekolte güzelliğinden vazgeçemiyor

27 Mart 2008 - Hürriyet Gazetesi

Kadınlar artık yüz estetiğine verdikleri önemi ve gösterdikleri özeni, boyun ve dekolte estetiği için de gösteriyor.

Boynun estetik görünümünü olumsuz etkileyen faktörlerin başında yerçekiminin etkisiyle oluşan yumuşak doku sarkması, ileri derecede kilo alıp verme sonucunda deri altında yağ birikmesiyle oluşan gevşeklik geliyor. Bu bölgede sadece deri değil kas yapısında da deformasyon söz konusu oluyor.

 

BOYUN ESTETİĞİ

Kadınlarda 30’lu yaşlardan itibaren, bazen daha da genç yaşlarda boynun orta hattında bazı çizgilenmeler oluşuyor. Sarkma ve gevşeklikle birleşince, özellikle de açık kıyafetlerin giyildiği yaz mevsiminde estetik olmayan bir görüntü oluşuyor.

Boyun estetiğinde uygulanan başlıca yöntemleri şöyle sıralayabiliriz:

Boyun germe: Boyundaki fazla birikmiş yağ alınıyor ve sarkmış kas yapısı toparlanıyor. Deri altından germe işlemi yapılarak, bu bölgenin daha gergin olması sağlanıyor. Fazla deri çıkarılıyor. Germe işlemi daha ileri yaştaki hastalarda uygulanması gereken bir yöntem.

Yağ enjeksiyonu: Bu bölgede yan tarafa doğru uzanan çizgilere ince yağ ve kolajen enjeksiyonları yapılabiliyor.

Botoks: Aynı zamanda botoks uygulamalarıyla boyunda oluşan çizgilerin giderilmesi sağlanabiliyor. Ancak bu çeşit botoks ve enjeksiyon uygulamalarını daha genç yaştaki kadınlara uygulamak gerekiyor.

Bu işlemlerden sonra hastalar ne yapmalı, ne yapmamalı?

Tüm bu işlemlerden sonra hastanın boyun hareketlerini belli bir süre kısıtlıyoruz. Bazılarında ise boyunluk kullanıyoruz. Hastanın özellikle boynunu yan tarafa doğru çevirerek, boyunda gerginlik yaratan hareketlerden uzak durmasını istiyoruz.

İz ve ağrı oluyor mu?

Yapılacak işleme göre küçük izler olabilir ancak bunlar rahatsız edici değildir. Boyun germe ve alt yüz germe birlikte yapılıyorsa kulak arkasından, kulak içinden devam eden bir iz oluşabilir. Bu izin çok önemli bir belirginliği yoktur.

Boyun estetiğini erkekler de istiyor mu?

Boyun estetiği için kadınlardan daha çok talep geliyor. Erkekler kadınlara göre daha düşük oranda yüz estetiğine yönelik işlemler yaptırıyor bununla birlikte burun ve göz kapağı ameliyatlarını tercih ediyorlar.

 

DEKOLTE ESTETİĞİ

Kadınlarda boyun estetiği ne kadar önem taşıyorsa, dekoltelerinin güzelliği de aynı şekilde önemli. Dekolte bölgesinde bazı çizgilenmeler oluşuyor ve bu da rahatsız edici bir görüntü yaratıyor. Ayrıca dekolte bölgesinde yağ birikmesi de oluyor.

Peki dekolte estetiğinde neler yapıyoruz?

Kırışıklıklara dolgu: Dekolte estetiğini daha çok orta yaş grubu tercih ediyor. Bu bölgedeki deri elastikiyeti bozulduysa ince kırışıklıkları özel dolgu maddeleriyle dolduruyoruz.

Peeling ile canlandırma: Küçük peeling ajanları ile derinin canlılığını, elastikiyetini artıracak işlemler uyguluyoruz. İleri derecede artmış çizgilenme varsa yağ enjeksiyonları yapıyoruz.

Meme estetiği: Dekolte problemleri meme kaynaklıysa, her iki meme birbirine çok bitişikse bu dekoltenin görüntüsünü de bozuyor. Bu durumda iki memeyi birbirinden uzaklaştırıcı ameliyatlar yapılarak, dekoltenin güzel olmasına yardımcı olunuyor.

Botoks ve yağ enjeksiyonu: Bu bölgeye botoks ve yağ enjeksiyonu da uygulanıyor. Botoks dekoltenin daha gergin görünmesini sağlıyor, yağ enjeksiyonuyla da çizgiler yok ediliyor.

Ağrı ve iz oluyor mu?

Bu bölgeye uygulanan işlemler sırasında çok fazla ağrı olmuyor ve iz de kalmıyor.

Dekoltedeki güneş lekeleri nasıl gideriliyor

Dekoltede kadınların en çok şikayet ettiği konulardan biri de güneş lekeleri. Bu lekeler için dekolteye deriyi soyucu işlemler yapılıyor. Küçük peelingler yapılmasıyla lekeler giderilerek daha düzgün bir yüzey elde edilmesi mümkün oluyor. İleri derecede olan lekeler tıraşlama yöntemiyle gideriliyor. Ayrıca özel lazer uygulamaları ile de bu sorun ortadan kaldırılıyor.

 

Hamilelikten sonra da güzel bir kadın olmak düş değil

Hamilelik döneminde ve sonrasında kadınlar dış görünüşleriyle ilgili sorunlar yaşıyor. Bazen yalnızca bacaklardaki varisler veya ciltteki çatlaklarla sınırlanan, bazen de göğüslerde küçülme veya kalçalarda genişleme gibi daha göze çarpan biçimlerde olabilen bu değişikliklerin giderilmesi mümkün.

Meme sorunları: Doğum sonrası, emzirme olsun ya da olmasın, süt verme döneminin bitiminde meme bezleri eski haline dönecek şekilde geriliyor. Bu durum memelerde küçülmeye ve meme derisinde sarkmaya neden oluyor. Doğum sonrası meme hacmindeki kaybın yerine konması, protez yerleştirilmesi ameliyatı ile gerçekleştirilebiliyor.

Karın estetiği: Hamilelik ve doğumla birlikte deride çatlamalar ve yağ depolanması ile birlikte deformiteler karşımıza çıkıyor. Ayrıca karın duvarı kasları da hamilelikte zayıflıyor, yatkın kişilerde karın duvarında fıtıklaşmaya varan zayıflıklar gelişebiliyor. Tüm bunlar karın germe yöntemiyle, bikini, iç çamaşır çizgisi içerisinde kalacak bir iz yaratacak şekilde yapılan işlemle giderilebiliyor.

Deri çatlakları: İlk altı ay ve bir sene süresince kırmızı- mor arası bir renkte olan bu çizgilerin renkleri ilerleyen dönemlerde solabilir. Bu kalıcı izlerin giderilmesi için de karın germe ameliyatı yapılıyor.

Acıbadem Bakırköy Hastanesi Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Atilla Arıncı

 

Nasırın tekrarlamasını doğru ayakkabı seçimi önlüyor

Tıbbi adı "callus" olan nasır, aslında vücudumuzun kendini savunma mekanizmasıdır. Vücudumuzun herhangi bir yüzeyine gelen uzun süreli darbeyi etkisiz kılmak için, derimiz o bölgede kalınlaşır. Nasır tedavisi basittir. Nasırlı olan deri bölgesine nasır flasterlerinin ilaçlı kısmı nasırı kaplayacak ancak normal deriye taşmayacak şekilde 7 ile 10 gün süresince her gün yenilenerek uygulanmalıdır. İlaçlı flaster nasırlı bölgeyi kabartır ve cerrahi müdahaleye hazır hale getirir ve lokal anestezi ile nasırlı bölge dikişe gerek kalmadan çıkarılır. Dikiş atılarak yapılan uygulamalarda, yara iyileşmesi esnasında oluşan sertlikler nasırın tekrarlama ihtimalini artırır. Yeni nasırların oluşumunun engellenebilmesinde doğru ayakkabı seçimi önemlidir.

International Hospital, Estetik ve Plastik Cerrahi Uzmanı Dr. Nezail Demirciler

 

Güzel bir ses tonu ve konuşma fiziksel güzelliği tamamlıyor

Bir kişinin fiziksel görünümü kadar vücut dili, mimikleri, göz kontağı, ses tonu, konuşma tarzı gibi bir takım yönleri bizim onu nasıl algıladığımızı etkiler. Plastik cerrahi uzmanları, fiziksel güzelliği artırmak amacıyla ellerinden geleni yapıyorsa da fiziksel güzelliği tamamlayıcı diğer faktörlerde problem varsa bütünsel bakışı olumsuz etkileyen durumlar ortaya çıkabilir.

Çok güzel bir genç kız konuşmaya başladığında sesi günde 10 paket sigara içenlerinki gibi kalın çıkıyorsa, konuşurken kekeliyor ve akıcı olamıyorsa, karşısındaki kişilerde olumsuz bir imaj yaratabiliyor. Aynı şekilde yakışıklı bir delikanlı sesinin bir kadın sesi gibi ince olmasından yakınabiliyor veya burnundan konuştuğu için ne söylediği anlaşılamıyor. Ses tonu çok ince ya da çok kalın olan, kekemelik, harf ve ses bozukluğu konusunda sorunları bulunanlara uygulanan özel terapiler sayesinde bu sorunlardan kurtulmak mümkün olabiliyor.

International Hospital Odyoloji Uzmanı Sevtap Babayiğit

Siz Sorun Nuri Soysal Cevaplasın

Adres
Valikonağı Caddesi Gündoğdu Apt. No: 43 Daire: 1
Nişantaşı / İstanbul

Telefon
+90 (212) 234-5492  / +90 (212) 234-5428

Faks
+90 (212) 291-8014

Yasal Uyarı

Web sitemizde aktarılan bilgiler genel bilgilendirme ve bilinçlendirme amacıyla düzenlenmiş olup, kesinlikle teşhis ve tedavi yerine geçmez veya bunları tamamlayıcı uygulamalar olarak öngörülemez. Hasta gereksinmeleri ve sorunları mutlaka muayene ve konsültasyonlar sonucunda hastayla mutabık kalınarak oluşturulur.