Küçük meme sorununa ameliyatsız çözüm

22 Kasım 2010 - Hürriyet Gazetesi

Küçük meme sorunu yaşayan ama ameliyattan korkan kadınlar, İsveç usulü çözümü kısa sürede benimsedi. Bu uygulamada ölçü büyük bir operasyona gerek duyulmadan, sadece memeye enjekte edilen bir madde ile büyütülüyor.

Genetik faktörler, yaşam koşulları, beslenme şekilleri ve gün içindeki egzersiz kapasiteleri, kadınların vücut şekillerini direkt olarak etkiliyor. Doğuştan gelen ya da yaşam koşulları nedeniyle oluşan kusurlar ise günümüzde estetik operasyonlarla, hatta ameliyat bile gerektirmeyen işlemlerle ortadan kaldırılabiliyor. Tıpkı küçük meme sorunu gibi...

Bu sorun, kadınların özgüvenini ciddi biçimde etkiliyor. Kıyafetleri istedikleri gibi taşıyamadıkları düşüncesi yüzünden ayna karşısına geçtiklerinde çoğu mutsuz oluyor. Bu sorundan yakınan kadınların imdadına yetişen farklı yöntemler var. Bunlardan biri de İsveç usülü meme büyütme işlemi...

 

YÜZDE KULLANILAN MADDEYLE AYNI

İlk kez İsveç’te uygulanan ve başka ülkelerin yanı sıra Türkiye’de de “Macrolane” maddesi kullanılarak yapılan meme büyütme, ameliyat olmak istemeyen kadınların gözdesi haline geldi. Macrolane, derinin ana maddesi kolajenin yapı taşı “hyoluronic acid” esaslı bir madde... Bizler bu maddenin değişik formlarını yıllardır yüz dolgusu olarak da kullanıyoruz.

 

LOKAL ANESTEZİ İLE YAPILIYOR

İşlemin nasıl yapıldığına gelince: Söz konusu madde, memeye belli noktalardan enjekte edilerek volüm artırılıyor. Macrolane maddesinin enjeksiyonu lokal anestezi altında gerçekleştiriliyor.

Memenin altından ve yanından iki tane iğne girecek şekilde delikler hazırlanıp tüm meme uyuşturuluyor. Özel iğneler yardımıyla memenin arkasına belirli hat boyunca enjeksiyon yapılıyor.

Enjeksiyonu belli bir teknikle yapmak, maddeyi memenin şekline uygun olacak şekilde belli yerlere yerleştirmek gerekiyor. Memenin durumu incelenerek en çok hangi hatlarda volüme ihtiyaç varsa o bölgelere yoğunlaşılıyor. Böylece homojen dağılmış bir görünüm elde ediliyor.

 

YAKLAŞIK İKİ YIL KALICILIĞI VAR

İşlemin kalıcılığı yaklaşık iki yıl... Uygulama yapıldıktan sonraki ilk bir yıl içinde maddenin yarısı kaybolmuş oluyor, ikinci yıl ise büyük kısmı gidiyor. Bu nedenle zaman zaman tekrarlanması önem taşıyor.

Ameliyatsız meme büyütme işleminin başlıca üç avantajı var:

* Büyük ameliyat gerektirmiyor.

* Uygulama yarım saat sürüyor.

* Kişi bu madde kullanılarak estetik yapıldığında memesinin büyütülmüş hali hakkında fikir sahibi olabiliyor. Böylece daha kalıcı silikon ameliyatlarına kendisinin ne kadar hazır olduğunu görebiliyor.

 

DEZAVANTAJLARI NELER

Yöntemin avantajlarının yanı sıra dezavantajları da var. Macrolane’in dezavantajı da eriyen, kaybolan bir madde olması. İşlem belli bir süreç için yapılabiliyor, maliyeti de çok düşük değil; silikon meme ameliyatlarının maliyetine yakın bir ücreti var. Her bir enjektör 10 cc, 20 cc olabiliyor, ihtiyaç duyulduğu kadar yapılıyor. Kullanılan dolgu miktarına göre maliyet de değişiyor.

Siz Sorun Nuri Soysal Cevaplasın

Adres
Valikonağı Caddesi Gündoğdu Apt. No: 43 Daire: 1
Nişantaşı / İstanbul

Telefon
+90 (212) 234-5492  / +90 (212) 234-5428

Faks
+90 (212) 291-8014

Yasal Uyarı

Web sitemizde aktarılan bilgiler genel bilgilendirme ve bilinçlendirme amacıyla düzenlenmiş olup, kesinlikle teşhis ve tedavi yerine geçmez veya bunları tamamlayıcı uygulamalar olarak öngörülemez. Hasta gereksinmeleri ve sorunları mutlaka muayene ve konsültasyonlar sonucunda hastayla mutabık kalınarak oluşturulur.