Küçük burun mu nefes alan burun mu

1 Mayıs 2008 - Hürriyet Gazetesi

Burun, yüzümüzün tam ortasında yer alıyor. Bu nedenle şekil bozukluğu olunca gözler ilk önce buruna çevriliyor.

İşte bu nedenle burunda yapılan estetik operasyonların, doğal görünmesi, estetikmiş gibi durmaması önemli. Ülkemizdeki coğrafi bölgelerin çeşitliliği, aslında burunların da çeşitliliği anlamına geliyor. Çünkü bizim burunlarımız Avrupalıların burnu gibi küçük ve kalkık değil. Daha iri, kemerli burunlara sahibiz. Bizim hocalarımızın bir sözü vardır: "Türkiye’de güzel burun ameliyatı yapan hekimin aç kalma şansı yoktur." Gerçekten de ülkemizde yüzdeki estetik uygulamalar anlamında en fazla yapılan ameliyatların başında burun estetiği geliyor.

 

TÜRK İNSANI BURNUNDAN MEMNUN DEĞİL Mİ

Üstelik burun estetiği isteyenler, her yaştan insanlar olmaktadır. Ama özellikle ergenlik döneminden itibaren, burnundan mutlu olmayan gençler plastik cerrahi uzmanlarının kapısını aşındırırlar. Kızlarda burun gelişimi erkeklere göre daha erken olduğundan, kızlar erkeklere göre doktora daha erken başvuruyor. "Bir an önce ameliyat olalım, burnumuz güzel olsun, arkadaşlarımız bizimle alay etmesin" diye düşünüyorlar.

 

ARKADAŞ ELEŞTİRİSİ GENÇLERİ ESTETİĞE İTİYOR

Gençler neden estetik yaptırmak istiyor sorusunun cevabı biraz karmaşık. Sosyal çevrelerinde alay konusu olmak, sürekli arkadaşlarının "Burnun ne kadar büyük, ne kadar çirkin" sözleriyle karşılaşan gençler, soluğu doktorların yanında alıyor. Bazı gençlerde ise artık burunlarından duydukları hoşnutsuzluk bir takıntı halini almaya başlıyor.

 

ESTETİKTE DOKTOR NEYE ÖNEM VERİYOR

Ben bir plastik cerrahi uzmanı olarak, genç birine burun estetiği yaparken birçok noktayı göz önünde bulunduruyorum.

- İlk önce gencin burun gelişiminin tamamlanması gerekiyor.

- Sosyal yapısı, aile yapısı, çevresiyle iletişiminde sergilediği davranışları, çevresinin tepkisine karşı tutumlarını da izliyorum.

- Burunla ilgili sorun, artık bir psikolojik takıntı halini almışsa bir psikologdan destek alınmasını önerebiliyorum.

Burnun iç ve dış yapısını çok iyi inceliyorum. Yani deri yapısı, kıkırdak ve kemik yapısını ayrıntılı bir şekilde değerlendiriyorum. Çünkü her bir unsurun, farklı bir sonuca yol açabilecek katkısı olabilir.

 

HASTA YAPABİLECEĞİMİZİN EN YAKININI GÖRÜR

Estetik yaptırmak isteyenlere hangi yaş grubundan olursa olsun bilgisayar üzerinde, tüm incelemelerimizi tamamladıktan sonra özel bir program kullanarak, estetik operasyon sonrası için tahmini bir görüntü oluşturuyoruz. Ancak sadece bu yeterli değil. Hastaya yapabileceğimize en yakını göstermemiz gerekiyor, bunun üstünde beklentiye girmesine neden olmak doğru bir yaklaşım olmaz. Estetik operasyon yaparken buruna, alnın ve çenenin burunla olan orantısını çok iyi değerlendirmek lazım. Biz buna "profilasti" diyoruz. Böylece yüzü tüm elemanlarıyla değerlendiriyoruz. Neler yapacağımızı hastayla da tartışırız, onun isteklerini de dinleriz.

 

ÜST ÜSTE AMELİYATA GEREK KALMADI

Üst üste burun estetiği geçirenler eskiden daha çoktu. Ancak Türkiye estetik cerrahide çok iyi bir yere geldi. Estetiğin birçok branşında iyiyiz ama burun estetiğinde daha iyi durumdayız. Özellikle toplumsal özellik taşıyan burunlar açısından daha da başarılı ameliyatlar yapılıyor. Türk insanının deri yapısı kalın olduğundan ameliyatı da zordur. Avrupalılar daha ince derili ve deri yapıları daha yağsız olduğundan ameliyatlar daha kolaydır. Bizim burun estetiğinde en büyük amacımız, bakıldığında estetikmiş gibi durmayan bir burunla, hastanın rahat nefes alabilmesini sağlamaktır. Eğer burundan fazlalıkları alıyorsak ama eksik yapılar varsa ve tamamlamıyorsak burun iyileşirken şekil değiştirebilir. Burun düşmesi diye halkın tarif ettiği bu değişikliği önlemek amacıyla eksik yapıları da ameliyat sırasında mutlaka tamamlıyoruz.

 

Saçınızın yüzde 50’si döküldüyse saç ekimi başarısız olabilir

Saçlarımız görsel kimliğimizin çok önemli bir parçasıdır. Bu nedenle saçlarımızdaki kayıp da, dış görüntümüzle ilgili kaygılarımızı artıran bir unsurdur. Günümüzde saç ekiminde çeşitli cerrahi teknikler ve farklı tedavi yöntemleri bulunmaktadır.

Kellik belirli bir yerde sınırlı ama deri saç ekimi için uygun değilse, sağlıklı saçlı derinin genişletilmesi, saçlı deriden çeşitli kaydırmalar yapılması, parça çıkartılması gibi yöntemler kullanılabilir. Ancak saçlı deri sağlıklı ise saç ekimi ilk seçilecek alternatiftir.

Saç ekiminde de saçın sık olduğu başımızın arka tarafındaki saç telleri kökleriyle beraber sökülerek saç olmayan yerlerde hazırlanan çukurlara dikilir. Bu dikim esnasında yine fide dikiminde olduğu gibi tutmayan yani yaşamayan saç telleri olacaktır.

Saçsız alanın miktarı ve derecesi saç ekiminin başarısında önemlidir. Eğer yüzde 50’den fazla tam saçsız alan varsa, saç ekimi ile iyi bir sonuç alınamayabilir.

Acıbadem Bursa Hastanesi Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Dr. Ayhan Okumuş

 

Diyet sırasında "kriz yönetimi" nasıl yapılır?

Kilo verme amaçlı zayıflama programı uygulamak, kişilerin moral ve diyet yapma gücünün sürekli korunmasını gerektiriyor. Ancak kadınlar da erkekler de, diyet yaparken yiyecek kaçamaklarını mutlaka yapıyor. Bu nedenle gerek diyet yaparken gerekse verilen kiloların geri alınmaması için koruma programı uygularken, kriz yönetimini iyi yapmak gerekiyor.

İşte bazı püf noktaları:

Kurabiye yerine, dondurma iyi seçim: Eğer dondurma yeyip kaçamak yaptıysanız, dondurmanın glisemik indeksi 60 olduğu için ve içinde süt bulunduğundan büyük bir sorun yok. Ama porsiyona dikkat edin.

Diyet kurabiyeye aldatmasın: Pudra şekeri, esmer un ve zeytinyağı ile hazırlanan diyet kurabiyenin kalorisi, 250 civarında. Bu nedenle hiç yememek daha doğru.

Kaçamak yapmak moralinizi bozmasın: Eğer kaçamak bir besin tükettiyseniz, o günkü programınızın kalanını aynen uygulamaya çalışın. Çünkü gıdayı eksiltmek programın dengesini bozabilir.

Adet şişkinliğini maydanoz ile indirin: Adet döneminde tatlıya düşkünlüğün yanı sıra, kandaki magnezyum oranının azalmasıyla birlikte aşırı sinirlilik ve ödem oluşuyor. Ödemi çözmek için maydanoz ve ıhlamur faydalı olabiliyor.

International Hospital Etiler Tıp Merkezi’nden Beslenme ve Diyet Uzmanı Zerrin Aydın

Siz Sorun Nuri Soysal Cevaplasın

Adres
Valikonağı Caddesi Gündoğdu Apt. No: 43 Daire: 1
Nişantaşı / İstanbul

Telefon
+90 (212) 234-5492  / +90 (212) 234-5428

Faks
+90 (212) 291-8014

Yasal Uyarı

Web sitemizde aktarılan bilgiler genel bilgilendirme ve bilinçlendirme amacıyla düzenlenmiş olup, kesinlikle teşhis ve tedavi yerine geçmez veya bunları tamamlayıcı uygulamalar olarak öngörülemez. Hasta gereksinmeleri ve sorunları mutlaka muayene ve konsültasyonlar sonucunda hastayla mutabık kalınarak oluşturulur.