30’lu yaşlarda hatlarımız bozuluyor

23 Eylül 2013 - Hürriyet Gazetesi

30’lu yaşlardan itibaren hareketsiz yaşam, düzensiz ve yüksek kalori içeren besinler tüketmek vücut hatları bozuluyor. Bu bozulma da yağlanmayla gerçekleşiyor.

Gerek erkeklerde gerekse kadınlarda 30’lu yaşlardan itibaren hareketsiz yaşam, düzensiz ve yüksek kalori içeren besinler tüketmek nedenleriyle vücut hatları bozuluyor. Bu bozulma da yağlanmayla gerçekleşiyor.

Erkeklerde sırt, karın ve bel çevresi daha çok yağlanırken kadınlarda bel, karın, sırt, bacak içleri, kollar olmak üzere tüm vücutta genel bir yağlanma ortaya çıkıyor.

Bazı kadınlarda ise bacaklar ince kalırken, yağlar daha çok karın ve bel çevresinde depolanıyor. Günümüzde erkekler de kadınlar da lokalize yani belli bölgelerde toplanan, vücut hatlarının çirkin görünmesine yol açan yağlardan kurtulmak istiyor.

Uzmanların gözetiminde yapılan özel diyet programları ve düzenli spora rağmen, bu inatçı bölgesel yağlardan kurtulmak pek mümkün olamıyor.

Özellikle belin etrafına kümelenen ve tıpkı bir can simidine benzeyen yağlanma ‘erkek tipi yağlanma’ diye tanımlanıyor.

 

ERKEKLER DE YAĞLI VÜCUT İSTEMİYOR

Son yıllarda fiziki görünümlerine en az kadınlar kadar dikkat eden erkeklere liposuction işlemini en çok can simidini andıran bu yağlanma üzerinde uyguluyoruz. Eğer yağlar vücutta sadece belli bölgeleri seçip toplanıyorsa en iyi çözüm yolu ‘liposuction’ oluyor.

Sırt ve beldeki yağları çamaşır içinde kalacak küçük deliklerden girerek, karın bölgesinde ise göbeğin altında kalan kısımdaki yağ fazlalıklarını azaltmak için göbek içinden girerek bu ameliyatları yapıyoruz. Bu ameliyatlar genellikle yüz güldürücü sonuçlar elde etmemizi sağlıyor. Ameliyattan sonra söz konusu bölgeye bandajlar uyguluyoruz ve bandajın üzerine 3 hafta kullanılacak bir korse takılmasını öneriyoruz.

Liposuction sayesinde kişinin bel oyuğunu yeniden ortaya çıkararak, karın alt bölgesindeki çıkıntıları da böylece çözümlemiş oluyoruz.

 

YÜRÜYÜŞ - YÜZME - PİLATES

Beldeki yağlanmayı ortadan kaldırmak amacıyla yaptığımız liposuction işlemiyle amacımız hem kişinin bu rahatsız edici görüntüden kurtulmasını sağlamak, hem de özgürce istediği kıyafetleri giyebilmesine olanak sağlamak.

Çünkü artık biliyoruz ki, bel çevresindeki yağlanma kalp krizi riskinin arttığının bir göstergesi. Buraya yapılacak liposuction bu riski azaltmasa da şekil olarak bir iyileşme sağlayacaktır.

Ancak liposuction işlemine güvenerek aynı şekilde hareketsiz yaşama devam etmemek, haftanın belirli günlerinde mümkünse açık havada spor yapmak, yüzmek, elden geldiğinde hareket etmek önem taşıyor.

Yağlardan kurtulmanın güvence-siyle beslenmeye de dikkat etmek gerekiyor. Bu amaçla bir beslenme uzmanından destek alarak, yanlış alışkanlıkların değiştirilmesi, sağlıklı bir yaşamın tüm kurallarıyla benimsenmesi de önemli.

Tüm bunların dışında bilinçli, anatomi bilgisi bulunan özel eğitim görmüş kişiler ve hekimlerin gözetiminde yaptırılan pilatesin de vücuda faydası var.

Ancak pilates günümüzde çok popüler olduğundan, magazinel yönü de fazlaca ön planda olduğundan dolayı, eğitimi olmayan kişilere gitmemek gerekiyor. Çünkü pilates, her yerde herkesin yapabilmesine imkan tanımayan, çok karmaşık ve ciddi kontrol mekanizması gerektiren bir egzersiz türüdür.

Tüm bu nedenlerden dolayı da pilates derslerinin, insan anatomisi, fizyolojisi ve biyomekaniği konusunda eğitimden geçmiş uzmanlar tarafından verilmesinde yarar vardır. Pilatesin doğru yapıldığı sürece özellikle omurga problemlerinde çok iyi sonuçlar verdiği bilinmektedir.

Pilatesin en büyük amacı kişinin ideal bir duruşa sahip olmasını sağlamaktır, postürü düzeltmektir.

Liposuction işlemiyle lokalize yağlardan kurtulduktan sonra, kişinin beslenmesine dikkat etmesi, egzersiz yapması da yağlanmanın tekrar oluşmasını engelleyecektir.

 

Aynı bölge daha az yağlanıyor

Liposuction yapılan bölgelerde yağ birikimi eskiye oranla daha az oluyor. Buralarda yağ birikme oranı, diğer bölgelere göre daha azalıyor.

Liposuction işlemi bel bölgesindeki yağlara yapılabildiği gibi hem kadınlarda hem de erkeklerde bacak içlerinde biriken fazla yağlara da rahatlıkla uygulanabiliyor. Uyluğun altındaki oyuklardan ince kanüllerle girilir ve fazla yağlar çıkartılır. Ancak burada önemli olan çok ince yapıya sahip olan bacak içlerindeki derinin yeterli elastikiyete sahip olması, bu işlemden sonra da kendisini rahatlıkla toparlayabilecek yapıda olması gerekiyor. Liposuction işlemi bacak içlerindeki yağların alınması amacıyla yaklaşık 15-20 dakika sürer. Belde yapılıyorsa yaklaşık bir veya bir buçuk saat sürer. Bazı kişilerin özellikle sırt bölgesinde yağ birikimi olabiliyor. Bunun için de liposuction uygulanabiliyor. Sırta uygulanan liposuction işleminin de çok güzel sonuçları vardır. Yeter ki deri elastikiyeti uygun yapıda olsun.

Siz Sorun Nuri Soysal Cevaplasın

Adres
Valikonağı Caddesi Gündoğdu Apt. No: 43 Daire: 1
Nişantaşı / İstanbul

Telefon
+90 (212) 234-5492  / +90 (212) 234-5428

Faks
+90 (212) 291-8014

Yasal Uyarı

Web sitemizde aktarılan bilgiler genel bilgilendirme ve bilinçlendirme amacıyla düzenlenmiş olup, kesinlikle teşhis ve tedavi yerine geçmez veya bunları tamamlayıcı uygulamalar olarak öngörülemez. Hasta gereksinmeleri ve sorunları mutlaka muayene ve konsültasyonlar sonucunda hastayla mutabık kalınarak oluşturulur.