Gıdı estetiği yaptırma yaşı 30’a indi

14 Ağustos 2008 - Hürriyet Gazetesi

Gıdı olarak bilinen çene altından boyuna kadar uzanan bölgede biriken yağlar sarkık bir görüntüye neden oluyor.

Bu bölgedeki sarkma da en çok kadınları olumsuz etkiliyor. Kas ve yağ tabakasında deformasyon oluşuyor. Deri de kas ve yağ dokularının sarkmasıyla birlikte gevşiyor. Kadınlar gıdı estetiğini artık 30’lu yaşlarda yaptırıyor. Çünkü şişmanlık ya da yapısal sorunlarla, gıdı bölgesinde yağ biriktiğinde bu sorundan genç yaşta kurtulmak istiyor.

Gıdı estetiğinde başlıca üç yöntem kullanılıyor: Liposuction, botoks ve germe ameliyatı. Sadece yağ problemi olan kişilerde "liposuction" yöntemiyle biriken fazla yağları alıyoruz. Üstelik çok da iyi sonuç elde ediyoruz. Ancak liposuction yapabilmemiz için deri esnekliğinin yeterli olması gerekiyor. Lokal anestezi ile çene altından küçük bir delikten içeri giriyoruz. Buradaki yağları azaltarak o bölgeyi çok güzel bir hale getirebiliyoruz. İşlemden sonra gıdıya elastik bir bandaj takıyoruz.

 

BOTOKS İYİ SONUÇ VEREBİLİR

Yaklaşık 4-5 gün içinde bandajı da buradan alarak ameliyatın iyileşme sürecini takip etmeye devam ediyoruz. Sadece yağ sorunu olan insanlarda bu bölgeye yapılacak liposuction yeterli.

Eğer kas tabakasından aşağı bir düşüklük varsa ve yağ dokusu da varsa bu defa yapılacak işlem daha karmaşık. Çünkü hem yağ tabakasını azaltmamız hem liposuction yapmak ve açık cerrahi uygulayarak toparlamamız gerekebilir. Gıdı bölgesindeki kasta hafif bir düşüklük varsa, bu bölgeye botoks uygulanması iyi sonuç verebiliyor.

Gıdı bölgesinde aşırı kas ve deri gevşemesi olan, yağlananmanın da çok fazla olduğu kişiler olabiliyor. Bu durumda ileri derecede sarkmış gıdı bölgesindeki yapılarda hem kas tabakasını hem fazla yağları toparlamak, üstteki sarkmış deriyi de toparlamak gerekiyor. Bu durumda yapılan işlem, alt yüz germe operasyonu biçiminde oluyor. Bu bölgelerde küçük ipler halinde yapılan germeler uzun vadeli sonuçlar vermiyor.

Önemli bir iz bırakmıyor

Boyun hareketlerini belli bir süre kısıtlıyoruz. Bazılarında boyunluk bile kullanabiliyoruz. Hastanın boynun yan tarafına olan gerginliğini artırmaması açısından çok fazla hareket etmesini istemiyoruz. Yapılacak işleme göre küçük izler olabilir, rahatsız edici değildir, boyun germe ve alt yüz germe birlikte yapılıyorsa kulak arkasından, kulak içinden devam eden bir iz oluşabilir. Bu izin çok önemli bir belirginliği yoktur.

Anüs çatlaklarına ’botoks’lu tamir

Kronik kabızlık nedeniyle ortaya çıkan "Anal Fissür" (Anüs bölgesindeki çatlaklar) tedavisinde dünyada olduğu gibi ülkemizde de botoks enjeksiyonu uygulanıyor. Hareketsizlik, beslenme alışkanlıklarının değişmesi ve gün içerisinde az su içilmesi nedeniyle kronik kabızlık gelişiyor. Dışkı sertleşerek anüs bölgesinden çıkarken çatlaklara yol açıyor.

Botoksu makat etrafındaki iki sıralı kas kitlesinden içte olanına enjekte ediyoruz. Amacımız geçici bir süreyle hastanın çok fark etmeyeceği bir felç oluşturmak ve elde edilen gevşemeyle yaranın iyileşmesini sağlamak. İlk iki kademedeki tedavilerden yarar görmemiş hastalarda ya da cerrahi tedavilerden yarar görmemiş hastalarda botokstan yararlanmak mümkün.

Yüzde 60-70 civarında başarılı sonuçlar elde edilebiliyor, yaralar kapanıyor. Yaklaşık 3 ay boyunca anal bölgede geçiçi gevşeme görülüyor, bu da yaranın iyileşmesi için yeterli bir süre. Yarayı iyileştiryorsunuz ama kişinin beslenme alışkanlıkları, hareketsizliği, kronik kabızlık süreci devam ederse yara yeniden açılabiliyor. Dışkının yumuşak çıkacak şekilde ayarlanması, hastaların eğitilmesi çok önemli. Sorunlarının ne olduğunu, hangi mekanizmaylı ortaya çıktığını hangi tedbirleri alarak hasta olmayacaklarını iyi bilmeleri lazım.

International Hospital Genel Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Dursun Buğra

Kadınlar daha çok tercih ediyor

Kadınlardan daha sık talep var. Erkekler yüz estetiğini kadınlara göre daha az istiyor. Yüz ameliyatlarını en çok tercih edenler kadınlardır. Ancak burun ve gözkapağı ameliyatlarında erkekler de kadınlar kadar estetik olmak istiyor. Boyun ameliyatları erkekler açısından bazı dezavantajlar içeriyor. Oluşacak izler kadınlarda daha rahat saklanabiliyor. Erkeklerde sakallar, bu konuda zorluklar çıkarabiliyor. Erkeklerde makyaj ile izlerin gizlenememesi de sorun yaratıyor.

Siz Sorun Nuri Soysal Cevaplasın

Adres
Valikonağı Caddesi Gündoğdu Apt. No: 43 Daire: 1
Nişantaşı / İstanbul

Telefon
+90 (212) 234-5492  / +90 (212) 234-5428

Faks
+90 (212) 291-8014

Yasal Uyarı

Web sitemizde aktarılan bilgiler genel bilgilendirme ve bilinçlendirme amacıyla düzenlenmiş olup, kesinlikle teşhis ve tedavi yerine geçmez veya bunları tamamlayıcı uygulamalar olarak öngörülemez. Hasta gereksinmeleri ve sorunları mutlaka muayene ve konsültasyonlar sonucunda hastayla mutabık kalınarak oluşturulur.