Cilt lekelerine karşı peeling’i hekim uygulamalı

20 Temmuz 2009 - Hürriyet Gazetesi

Yaz aylarında cilt lekelerinde koyulaşma gözlenir.

Güneş koruyucu kullanımındaki yetersizlik, koruyucuları sık sık tekrarlamama, cildi güneşe karşı hassaslaştıran ilaç kullanımı, yaz döneminde lekelerin artmasına yol açar. Leke tedavisi ise renk açıcı kremler veya peeling (cildi soyma) işlemi ile yapılır. Ancak peeling’in uzman bir hekim tarafından uygulanması büyük önem taşımaktadır.

Clt lekelerine karşı kullanılan renk açıcı kremler ve peeling işlemi, cildin parlak, elastik, canlı bir görünüm kazanmasını sağlıyor. Dermatoloji uzmanları, cildin lekesiz ve daha canlı görünmesini sağlamak için A vitamini, hidrokinon, arbutin, meyve asitleri, kojik asit, fitik asit, azelaik asit, C vitamini gibi maddelerden yararlanıyor.

Bu saydıklarımız peeling işleminde kullanılıyor, peeling işlemi derinlik seviyesine göre hafif, orta ve derin olmak üzere sınıflandırılıyor.

 

PEELİNG ÇEŞİTLERİ

* Yüzeysel Peeling: Hafif derecede olan lekelerin, ince kırışıklıkların ve çok yüzeyel akne izlerinin giderilmesi için başvurulan bir yöntemdir. Uygulamada düşük orandaki meyve asitleri kullanılmaktadır. Peeling işlemi sonrası yara iyileşme süresi kısadır.

Kişinin günlük aktivitelerinde kısıtlamaya pek neden olmaz.

* Orta Peeling: Orta şiddetde olan akne izlerinin giderilmesinde, derideki pürüzlerin ortadan kaldırılmasında, ince kırışıklıkların giderilmesinde ve uygun vakalarda lekelerin açılmasında kullanılan peeling çeşididir. En sık TCA (Trichloro acetic acid) tercih edilir.

Orta peeling yüzeysel peeling’e göre daha etkili olup, daha iyi sonuçlar vermektedir. Tercih edilecek TCA yönteminde, asidin derinin hangi tabakasına ulaşacağının bilinmesi, olası komplikasyon riskini en aza indirmektedir. Yara iyileşme süresi ise yaklaşık bir haftadır.

* Derin Peeling: Derin kırışıklar ve derin akne izlerinde tercih edilen peeling çeşididir. En sık tercih edilen madde fenol (phenol) olur. Anestezi altında yapılan bir işlemdir.

Yara iyileşme süresi diğer peeling çeşitlerine göre daha uzundur. Peeling sonrası yara bakımı çok önem taşımaktadır. Açık tenli kişilerde özellikle tercih edilir.

 

BİLİNMESİ GEREKENLER

- Peeling öncesi cildi peeling’e hazırlayan bir ürünün kullanılması, soyma işleminin etkisini artırmakta, işlem sonrası gelişebilecek olası riskleri azaltmaktadır.

- Soyma işlemi mutlaka dermatolog ya da estetik cerrah gözetiminde yapılmalıdır.

- Güneş koruyucu kullanımı, soyma işlemi sonrası çok önemlidir. Hatta kullanılacak fondöten ve nemlendiricilerin bile güneş koruyucu içermesine dikkat edilmelidir.

- Peeling işleminin sıklığı, bireyin cilt yapısı ve yapılan peeling yönteminin çeşidine göre belirlenir.

- Peeling işleminin ardından iyi bir koruyucu kullanılmazsa, bir süre sonra daha fazla lekelenme görülebilir. “Riski göze almayalım” diyenlere, bu çeşit işlemlere yaz sonunda başvurmaları önerilir.

 

NEMLENDİRİCİNİZİ DOĞRU SEÇİN

Yazın bitimiyle birlikte kişiler, kullandıkları cilt bakım ürünlerinde değişiklik yapmalıdır. Kullanılacak cilt temizleyicilerinin ve nemlendiricilerin kişinin cilt yapısına uygun olması gerekir. Bu nedenle gerek dermatoloji uzmanları gerekse biz estetik ve plastik cerrahi uzmanları, cildin uygun nemlendiriciler, doğru ürünler kullanılarak korunmasını çok önemsiyoruz.

- Karma ve kuru cildi olan kişiler, alkol içermeyen temizleyici ve tonikleri tercih etmelidir.

- Yoğun nemlendiriciler ve nem maskeleri kuru cildi olan kişilerin, su bazlı, non komedogenik nemlendiriciler ise karma ve yağlı cilt yapısına sahip kişilerin kullanması gereken ürünlerdir.

- Güneşin zararlı etkileri yıl boyunca devam ettiğinden ve dışsal yaşlanmaya sebep olan en önemli faktörün güneş ışınları olduğu kabul edildiğinden, güneş koruyucu kullanımına sonbaharda da devam edilmelidir. Kullanılacak koruyucu yaza göre daha düşük faktörlü olabilir.

Siz Sorun Nuri Soysal Cevaplasın

Adres
Valikonağı Caddesi Gündoğdu Apt. No: 43 Daire: 1
Nişantaşı / İstanbul

Telefon
+90 (212) 234-5492  / +90 (212) 234-5428

Faks
+90 (212) 291-8014

Yasal Uyarı

Web sitemizde aktarılan bilgiler genel bilgilendirme ve bilinçlendirme amacıyla düzenlenmiş olup, kesinlikle teşhis ve tedavi yerine geçmez veya bunları tamamlayıcı uygulamalar olarak öngörülemez. Hasta gereksinmeleri ve sorunları mutlaka muayene ve konsültasyonlar sonucunda hastayla mutabık kalınarak oluşturulur.