Burnun dışı da içi de iyi olmalı

28 Ekim 2013 - Hürriyet Gazetesi

Burun estetiğinde amaç sadece güzelleştirmek olursa, burun etleri, kıkırdak yapılardaki sorunlardan kaynaklanan ve doğrudan doğruya kişinin rahat nefes almasını engelleyen sıkıntılar ihmal edilebilir.

İyi bir estetik operasyon, burnu hem içeriden hem dışarıdan bir bütün olarak ele alıp, kişiye daha rahat nefes alma konforunu da sunabilmelidir.

Türkiye’de en fazla yaptığımız estetik operasyonlarının başında burun geliyor. Gerek erkekler, gerekse kadınlar olsun burun estetiğinden vazgeçemiyor.

Biz plastik cerrahi hekimlerinin burun estetiğinde vazgeçemediği bazı kurallar var, bunların mutlaka uygulanması gerekiyor.

Burun estetiği yaparken gözettiğimiz en önemli önceliklerimizin başında burnun orijinal çatısını bozmamak geliyor. Burun estetiğinde ikinci olmazsa olmazımız, burnun içinde gereken düzenlemeleri yaparak, örneğin burun etlerini ve deviasyon dediğimiz nefes alma sorunlarını da çözmektir.

Deviasyon kişilerin sağlıklı nefes almasında, uykusundan dinlenmiş olarak kalkmasında en etkili olan faktörlerin arasında yer alıyor.

Tüm bunları bir araya topladığımızda, burun estetiği yaptıracak kişilerin artık eskiye nazaran daha fazla oranda güzelliğin yanı sıra nefes alabilmenin de aynı derecede önemli olduğunu kavradığını söyleyebilmemiz mümkün oluyor.

Burun estetiğinde amaç sadece güzelleştirmek olursa, burun etleri, kıkırdak yapılardaki sorunlardan kaynaklanan ve doğrudan doğruya kişinin rahat nefes almasını engelleyen sıkıntılar ihmal edilebilir.

İyi bir estetik operasyon, burnu hem içeriden hem dışarıdan bir bütün olarak ele alıp, kişiye daha rahat nefes alma konforunu da sunabilmelidir.

Biz burun operasyonlarından önce hastamızı ayrıntılı bir şekilde muayene ederiz. Burada hastanın bizden beklentileri kadar, bizim kendisine ne yapabileceğimiz de önemlidir. Bu beklentilerle bizim yapabileceklerimizi masaya yatırıp, ameliyat planlamasını, hedeflerimizi ve alabileceğimiz sonuçları değerlendirebilmemiz önem taşımaktadır.

Estetik operasyon yaparken gereksiz işlerden uzak durmak da işimizin olmazsa olmazlarındandır. Burun etlerinin gereksiz yere alınması, gelecek yıllarda kişiyi daha zor durumlarda bırakabilir.

O yüzden burnun içini düzeltirken çok iyi planlama yapıp hastaya yararını ve zararını iyi hesap etmek gerekiyor.

 

BAŞARININ SIRRI İYİ CERRAHİ VE İYİ BİLGİLENDİRMEDE

Cerrahın burada önem verdiği şey, burnun yüzle orantısı, büyüklüğü, görünümü, deri yapısı, dudak ve burun açılanması, alınla burun arasındaki açılanmanın mevcut yüz yapısıyla uyumudur.

Ayrıca muayene sırasında burun derisinin yapısı, kalın, ince, yağlı olup olmadığı gibi noktalar da önemlidir. Çünkü kalın ve yağlı burun yapısında şişlikler daha uzun sürmektedir.

Eğer bu bilgi hastayla paylaşılmazsa, estetik operasyonun başarısız olduğunu düşünebilir. Bu bilgilendirme çok iyi bir şekilde yapılmalıdır. Burundaki deri yapısının da incelenmesinin ardından, burun, kemik yapısı ve kıkırdak yapısının durumu gözden geçiriliyor ve nasıl bir kıkırdak şekillendirilmesi yapılması gerektiği hastayla tartışılıyor. Burun deliklerinin genişliği, burun delikleriyle hangi oranda şekillendirme yapılabileceği, bunun gerekli olup olmadığı da hastaya vereceğimiz bilgiler arasında yer almaktadır. Hastaların çok yüksek beklentiler içinde olmalarının yaratacağı bazı kötü sonuçlar vardır.

Bunların arasında çok büyük bir burnun, sevilen veya beğenilen bir kişinin küçücük burnuna benzetilmeye çalışılması, bu yapılırken de burun deliklerinin hastanın rahatlıkla nefes alıp vermesinde sıkıntı yaratacak derecede küçültülmesidir.

Burun deliklerinin bu kadar çok küçültülmesi, burnun da gerektiğinden fazla ve kişinin yüzüne yakışmayacak şekilde kalkık bir yapıya kavuşturulması, dışarıdan bakıldığında estetik olmayan bir görüntüye sahip olabiliyor.

Bazı hastalar ameliyattan hemen sonra bu görüntüden çok memnun olsa da, şişlikler inip bandajlar çıkarıldığı zaman, çevrelerinden gelen olumsuz tepkilerin etkisiyle psikolojik bir yıkım yaşıyor. Burun yüzün tam ortasında bir organ olduğundan da burunla ilgili olumsuz görüntüler hastaların uzun vadede sıkıntı yaşamasına yol açıyor. Çoğu zaman bu görüntünün ortadan kaldırılması da birçok zorluğu beraberinde getirebiliyor.

 

İŞİN SIRRI ÇATIYI ÇÖKERTMEDEN AMELİYATTA

İyi bir burun ameliyatında burnun destek yapısı olan kıkırdak ve kemik yapısının sağlıklı bir şekilde ortaya çıkarılması gerekiyor.

Burun deliklerinin gerektiği kadar daraltılması nefes problemini etkilemez, ancak burada önemli olan nokta, burun kanatlarının içeri çökmesine neden olacak fazla miktarda kıkırdak çıkarılmasının önlenmesidir.

Çok kıkırdak çıkarılırsa, sert nefes almalarda burun kanatları içeri doğru çökebiliyor. Bu kanat desteklerini mutlaka sağlam bırakmak hatta kendiliğinden yani doğuştan zayıf olabilen bu kanat yapılarındaki kıkırdaklara, kıkırdak desteği konularak daha rahat nefes almanın sağlanması gerekebilir.

Burun estetiğinde en önem verdiğimiz bir başka konu da, deviasyon sorununun çözülmesidir.

Eğer kişide bu sorun varsa, burnun orta bölümündeki kemik ve kıkırdak çarpık, eğri bir yapıya sahip olarak bir tarafa yatık oluyor. Bu da burnun yeteri kadar hava alamamasına neden oluyor.

Ameliyat öncesinde bu sorunu tespit etmek ve ameliyat planını buna göre yapmak gerekiyor. Ameliyattan önce deviasyonu olan ancak çok fazla bulgu vermeyebilen bu problemi, estetik operasyon sonrasında burun yapısının daraltılmasıyla birlikte belirti verebilir.

Buna yol açmamak için operasyon sırasında nefes alma problemlerini de çözmek gerekiyor.

Burnun içindeki havalanma sırasında burnun içinden geçen havayı ısıtan, nemlendiren ve akciğerlere sağlıklı hava gitmesini sağlayan konka dediğimiz et büyümeleri söz konusudur. Bunların da küçültülmesi gerekli olabiliyor. Estetik operasyon sırasında bu sorunun çözümlenmesiyle sağlıklı hava geçişi sağlanabiliyor. Burun ucunun düşük olması da hastalarda önemli estetik kaygılardan birini oluşturuyor.

Bu işlem sırasında burun içinden girilerek derinin altındaki kıkırdak yapıyı şekillendirmek ve bunu burun ucunun desteğiyle bütünleştirmek gerekiyor. Eğer yeterli bir taşıyıcı sistem yoksa bu destek yapısını da yerine koyacak işlemleri yapmak zorundasınız. Burnun taşıyıcı sistemini burnu küçültürken değiştirebilirsiniz.

Estetik operasyonlardan sonra bazı kişilerin burun düşüklüğü yaşamalarının sebebi, burun destek yapısının korunmamasından kaynaklanıyor.

 

TRAVMA SONRASI ESTETİK OPERASYON YAPMAK ZOR

Kişilere burun estetiği yaparken en sık karşımıza çıkan konulardan bir diğeri de travma sonrası estetiktir. Kaza, düşme, dövüş gibi travmatik etkilerle kırılmış bir burnu toparlamak ve bu amaçla estetik operasyon yapmak oldukça zordur. Çünkü elinizde daha önce müdahale görmüş bir burun dokusu vardır. Bizim ülkemizde de bu çeşit travmatik burunlar oldukça çoktur. Çok çeşitli travmalarla burunda sorunlar oluşabilir. Burnun hem görüntüsünü toparlamak hem de nefes alma fonksiyonunu kazandırmak ve burnu her haliyle ele almak önem taşır. Burnun her sorununu teker teker düzeltmek yerine, bütüncül bir anlayışla tüm sorunları çözmek daha etkilidir.

Siz Sorun Nuri Soysal Cevaplasın

Adres
Valikonağı Caddesi Gündoğdu Apt. No: 43 Daire: 1
Nişantaşı / İstanbul

Telefon
+90 (212) 234-5492  / +90 (212) 234-5428

Faks
+90 (212) 291-8014

Yasal Uyarı

Web sitemizde aktarılan bilgiler genel bilgilendirme ve bilinçlendirme amacıyla düzenlenmiş olup, kesinlikle teşhis ve tedavi yerine geçmez veya bunları tamamlayıcı uygulamalar olarak öngörülemez. Hasta gereksinmeleri ve sorunları mutlaka muayene ve konsültasyonlar sonucunda hastayla mutabık kalınarak oluşturulur.