Estetik sonrasında kendini korumayanlar en başa dönüyor

22 Eylül 2008 - Hürriyet Gazetesi

Estetik operasyon sonrası, hayal ettiğiniz yüze, buruna, güzel bacaklara, yağsız bir karın ve bele, küçültülmüş, toparlanıp dikleştirilmiş memelere kavuşabilirsiniz. Ancak bu güzelliğin devamını sağlamak sizin elinizde...

Estetiği korumada yapılacaklar listesinin başında; fazla kilo alıp vermenin önüne geçmek ve hamilelik düşünülüyorsa bu dönemi önerilen kilolarla tamamlamak var. Vücuttaki görüntü bozukluklarını ortaya çıkaran eğer kiloysa, diyet ve hareketli bir yaşam sürdürülmesi estetiği koruyabilir. Ancak kadınların bu konuda önlemler alması şart.

Herkesin deri yapısı farklıdır. İnce, kalın, koyu, açık, yağlı, yağsız gibi... Hepsinin kendine göre avantajları ve dezavantajları vardır. Yaş ilerledikçe bu avantajlar şekil değiştirebilir. Gençken çok ince, kuru, güzel bir deri yapısı olan hastalarda, sonraki yıllarda güneşin de etkisiyle ince çizgiler ve deformasyonlar ortaya çıkabilir. Kişiler söz konusu sorun yüzünden bir cerrahi işlem geçirseler de geçirmeseler de bu süreç içerisinde derilerini korumalı, uygun şekilde nemlendirmeli, güneşten korunmalıdır.

Sigara, deri beslenmesini sanıldığından çok daha olumsuz yönde etkiler. Cildin kurumasına, daha çok kırışmasına ve cildin damar yapısının bozulmasına yol açar. Kullanılan makyaj malzemeleri de cilt tipine uygun bir yöntemle temizlenmezse, derinin hava almasını engelleyebilir. Kişinin cildine uygun ürünler kullanması şarttır.

Kadınların en sık yaptırdıkları estetik işlemler arasında yer alan liposuction sonrasında, vücut güzelliğinin korunması büyük önem taşır. Liposuction işleminin başarılı olmasında, cildin elastikiyetinin büyük önemi vardır. Bazı kadınlar 50’li yaşlarında bile olsalar, ciltlerinin elastikiyeti uygun olduğundan liposuction işleminden büyük yarar görebilirler. Yani, 30 yaşında olmasına rağmen cilt elastikiyeti iyi olmayan bir kadında liposuction, 30 yaşında olup da daha elastik bir cilt yapısına sahip kadına uygulanan liposuction kadar başarılı sonuç vermeyebilir. Bu nedenle liposuction genç deri yapısına sahip olan kişilere yapılır. Derinin çok gevşek olmaması gerekir.

Liposuction yapıldıktan sonra sağlam deri kendini toparlar, düzgün bir çatı oluşur. Ameliyattan sonra iyileşme süreci birkaç hafta sürer. 3-4 hafta korse giyilir ve 6’ncı haftadan sonra her şey normale döner. Operasyon uygulanan bölgeyi korumak için spor yapmak ve kilo almamak gerekir. Çünkü sık sık kilo alıp vermek cilt elastikiyetinin düşmanıdır. Vücut dokusunda sarkmalar oluştuğu kadar, ciltte çatlaklar da meydana gelir.

Kadınların en çok sorduğu soru, liposuction işleminden sonra aynı bölgede yağlanma olup olmayacağıdır. Liposuction yapılan bölgede yağ birikim şansı daha azdır. Kilo aldığınız zaman yağ bir yerde birikecektir; fakat liposuction yapılmış bölgede birikme şansı azalır. Fazla kilo alındığında ise liposuction yapılan bölgede düzensizlikler olabilir.

Genel olarak kilo almayı engelleyici önlemler alınması gerekir. Bu nedenle liposuction yaptıran kişilerin bir beslenme uzmanından destek alarak doğru, sağlıklarını koruyan ve alışkanlık haline getirebilecekleri beslenme kurallarını öğrenmeleri gerekmektedir. Aynı şekilde sporu bir eziyet gibi görmeden günlük yaşamlarının bir parçası haline getirmeleri de büyük önem taşımaktadır.

Liposuction sonrası neden çukurlar oluşur

Liposuction işleminden sonra çukurlukların oluşmasının birkaç nedeni vardır. Deri yapısı bozuk, gevşek derili bir kişiye liposuction yaparsanız, böyle bir sonuçla karşılaşabilirsiniz. Düzgün de yapsanız derinin gevşek olması düzensizliklerin ortaya çıkmasına yol açabilir. Hasta çok kilo aldığı zaman da liposuction yapılan yerde yağ birikmesi olabilir ve bu düzensizliklere neden olabilir.

Ameliyatlı burun çok hassastır

Bir başka önemli konu, burun ameliyatlarından sonra burnu korumakla ilgilidir. En önemli şey 4-6 hafta kadar burnu travmalardan korumaktır. Bir otobüste insanların hafifçe çarpmasıyla normal birine bir şey olmaz, ama yeni ameliyatlı bir burun bundan etkilenebilir. Ayrıca iyileşme sürecinde güneşe direkt çıkmamak gerekir; çünkü güneş ödemi artırır. Gözlük takılmasını da istemeyiz; çünkü ödemli bir deri yapısı vardır ve gözlük iz bırakabilir.

Erkekler de düşmeyen gözkapağı istiyor

Günümüzde kadınlar estetikteki tüm trendleri yakından takip ediyor. Erkekler ise belli konularda estetik yaptırmayı tercih ediyor. Türk erkekleri en çok burunlarının güzel görünmesini ve rahat nefes alabilmeyi istiyor. Erkeklerin ikinci en çok yaptırdığı estetik ameliyatı türü ise gözkapağı estetiği. Yaşlanma, kilo alma ve genetik nedenlerle özellikle üst gözkapağındaki düşüklükler erkeklerin hoşuna gitmiyor. Gözkapağında hangi yaşta sorun çıkıyorsa, kadınlar da erkekler de estetik yaptırarak bu düşüklükten kurtulmak istiyor. Çünkü düşük gözkapakları insanları yaşlı gösteriyor. Yüze de üzgün ve yorgun bir ifade veriyor.

Artık estetik ameliyat gizlenmiyor

Geçmişte medyatik insanların yaptırdığı estetik operasyonlar günümüzde, meslek sahibi, dinamik ve sosyal ilişkileri yoğun insanların tercih ettiği operasyonlar haline geldi. Artık burun ameliyatı olanlar "Deviasyonumu düzelttirdim, burnum kırılmıştı o nedenle ameliyat oldum" deme gereği duymuyor. Muayeneye gelen hastalar da "Burnumun görüntüsünden memnun değilim" diyebiliyor. Bu da insanların estetik ameliyatları benimsediklerini gösteriyor.

Ancak estetik operasyonlardan önce, hastaların yakınlarından gizli ameliyat olmasını önermiyoruz. Onların desteğini almalarını tavsiye ediyoruz. Toplumumuzda yurtdışından farklı olarak, estetik ameliyat geçiren kişilerin kendisi ile barışık olmadığını düşünenler var. Yine bu ameliyatları yaptıranların star olarak adlandırılan medyatik insanlar olduğu kanısı da var. Halbuki hastalarımızın yüzde 90’ı hiçbir sağlık problemi olmayan, iş sahibi, sosyal ilişkileri kuvvetli, özgüveni yüksek, dinamik ve üretken insanlar. Diğer taraftan bize başvuran hastaların ortalama yaşı giderek düşüyor.

Acıbadem Sağlık Grubu Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Dr. Gökhan Doğan

Endoskopik yüz cerrahisi 10 yaş gençleştiriyor

Yaşlanmaya bağlı olarak yanaklar, alın ve çene bölgeleri ile orta yüz bölgesinde belirginleşen sarkmaları, yağ dokusu eksikliklerini, endoskopik yüz cerrahisiyle düzeltiyoruz. Bu işlem sırasında yüzün değişik bölümleri arasında yağ doku transferleri yapılıyor. İşlem sonrasında yüz, gençlik dönemlerindeki oval ve diri yapısına kavuşuyor. En az 10 yıl gençleşme sağlıyoruz. Yapılacak işlemin niteliğine göre, operasyon 2-4 saat arası sürebiliyor.

İşlem çoğunlukla genel anestezi altında gerçekleştiriliyor. Endoskopik yüz cerrahisinde, yüzün problemli bölümlerine en yakın olan ve gizlenmesi en mümkün olabilecek kulak önündeki kıvrım ya da alnın saç çizgisi gibi yerlerinden girilerek müdahale ediliyor. Buralardan küçük kesiler açılıyor ve endoskop yardımıyla eksik bölgelere yağ doku transferi yapılıyor. Zaten dünya genelinde en minimal invaziv uygulama olarak öne çıkan endoskopik yüz cerrahisi sonrasında belirgin bir iz kalmıyor. Bu nedenle herhangi bir risk söz konusu değil.

Prof. Atilla Arıncı / Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi UzmanıBu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.

Kepçe kulak ameliyatı 5-6 yaşında yapılabilir

Kulak kepçesinin kafayla açısının normalin üzerinde bir genişlikte bulunması, çocukların ’kepçe kulak’lı olarak nitelendirilmesine neden oluyor. Çocukluktan ergenlik çağına kadar okulda ve sosyal ortamlarda alay konusu edilen bu durumu, ameliyatla düzeltebiliyoruz.

Ameliyat nasıl yapılıyor

Ameliyat kulak arkasından yapılıyor. Kıkırdak zarı ortaya çıkarılıyor, kıkırdak şekillendiriliyor eksik varsa tamamlanıyor, fazlası alınıyor. Kulak kıkırdağının üzerindeki kıkırdak zarını şekilledirici bir biçimde tesbit ediliyor, fazla deri çıkarılıyor. Bazen bu ameliyatlar ağrılı olabiliyor. Bir-iki gün ağrı kesici kullanması gerekebiliyor. Islak pamuklarla yeni şekil verilmiş kulak yapısı destekleniyor, 5-7 gün arasında sabitlenip bandajla tutuluyor. Ameliyat bölgesinin birkaç gün yıkanması söz konusu değil. Zaman içinde doğal görünümüne kavuşuyor.

Siz Sorun Nuri Soysal Cevaplasın

Adres
Valikonağı Caddesi Gündoğdu Apt. No: 43 Daire: 1
Nişantaşı / İstanbul

Telefon
+90 (212) 234-5492  / +90 (212) 234-5428

Faks
+90 (212) 291-8014

Yasal Uyarı

Web sitemizde aktarılan bilgiler genel bilgilendirme ve bilinçlendirme amacıyla düzenlenmiş olup, kesinlikle teşhis ve tedavi yerine geçmez veya bunları tamamlayıcı uygulamalar olarak öngörülemez. Hasta gereksinmeleri ve sorunları mutlaka muayene ve konsültasyonlar sonucunda hastayla mutabık kalınarak oluşturulur.