Büyük memesi olan kadınların iki isteği var

25 Şubat 2013 - Hürriyet Gazetesi

Büyük memeye sahip olan ve estetik operasyon yaptırmaya karar veren kadınların doktorlardan iki talebi oluyor. Birincisi sırt ağrılarından kurtulmak, ikincisi de özgürce giyinebilmek.

Günümüzde meme estetiği alanında en sık yaptığımız ameliyatlardan bir tanesi de büyük memelerin küçültülmesi ameliyatıdır. Çünkü estetik açıdan kadını tatmin eden bir meme, kadının günlük yaşamdaki hareketlerini, tavrını, konuşmasını, sosyal ilişkilerini ve kıyafet seçimini bile etkileyebiliyor. Büyük ve sarkmış memeye sahip kadınlar, yaşları genç bile olsa, dış görüntülerinden utandıkları için çok daha ileri yaşlarda giyebilecekleri bol ve koyu renkleri giysiler seçmek zorunda kalıyor.

Anatomik yapılarımızın farklılığı yaşadığımız sorunların yansımalarını da farklılaştırıyor. Sırt yapısı ince, küçük ve düşük omuz yapısına sahip bir kadının, bu ince yapıya aykırı bir şekilde 1,5-2 kg ağırlığındaki bir yükü taşıması bir süre sonra gün boyu süren şiddetli sırt ağrılarına, kamburluğa, hatta bel ve boyun ağrılarına da neden oluyor. Günlük yaşamda kadınlarda memelerin aşırı büyümesinin belli başlı nedenleri arasında şunlar yer alıyor:

 

- Hamilelik sonrası memelerin büyümesi.

- Emzirme sonucunda memelerin büyümesi ve sarkması.

- Aşırı kilo alıp verme sonucunda oluşan büyüme.

- Hormonal aktivitenin fazla olduğu nedenler.

- Genetik faktörler.

- İlaçlarla olabilen nedenler.

 

Meme dokusundaki bozulmalar, meme dokusunun büyümesi ve sarkmasıyla kendini gösteriyor. Meme ucu da aşağı düşüyor, bunların sarkmasıyla da deri dokusu genişleyip bollaşıyor. Bu durumda meme dokusunun fazlasının alınıp, kalan meme dokusunun toparlanıp göğüs kasının ön kısmına asılmasını içeren bir ameliyat yapılıyor. Meme ucu aşağı yukarı kaydırılıyor ve olması gerektiği yere taşınarak sabitleniyor.

Bollaşan deri dokusunun fazlasını kestiğimiz için bu dokunun kesilip atılmasıyla bir iz oluşuyor. Eskiden her vakada T şeklinde bir iz oluyordu. Günümüzde sıkça kullandığımız bir başka teknik sayesinde, belli seviyeye kadar sadece meme ucundan aşağı doğru uzanan tek bir çizgi ile mümkün olduğu kadar az iz oluşturarak bu ameliyatları yapmaya çalışıyoruz.

Bu ameliyat yöntemleri meme büyüklüğünün yeterli olduğu ve sadece düşüklük olan hastalar için geçerli. Hem düşüklük oluşup hem memenin küçük olduğu hallerde büyütme ameliyatıyla birlikte yapılıyor, meme arkasına destek protezi konulup bir parça da büyütülebiliyor. Büyütme ve toparlama ameliyatı birlikte yapılmış oluyor.

Düşüklüğün çok az olduğu kişilerde ise, meme altında hiç iz oluşturulmadan sadece meme ucundan şekillendirme yapılıyor. Bu kişinin deri yapısı, yaşı, oluşmuş deformitenin derecesine göre ayarlanıyor. Hiç iz olmadan ameliyat yapılması ise günümüzde mümkün değil.

Meme ameliyatlarından sonra izlerin iyileşmesi kişilere göre değişiyor. Bazı kişilerde 3-6 hafta içinde iyileşme oluyor, bazılarında ise bir-iki yıl sürüyor.

Ameliyattan sonra hastalara bir süre özel korse takmaları ve sporcu sutyeni kullanmalarını öneriyoruz. Ağır kaldırmalarını istemiyoruz. Ayrıca sigara içmemeleri, aspirin kullanmamaları gerekiyor. 8-10 hafta sırt üstü ya da yan tarafa yatmalarını öneriyoruz.

Siz Sorun Nuri Soysal Cevaplasın

Adres
Valikonağı Caddesi Gündoğdu Apt. No: 43 Daire: 1
Nişantaşı / İstanbul

Telefon
+90 (212) 234-5492  / +90 (212) 234-5428

Faks
+90 (212) 291-8014

Yasal Uyarı

Web sitemizde aktarılan bilgiler genel bilgilendirme ve bilinçlendirme amacıyla düzenlenmiş olup, kesinlikle teşhis ve tedavi yerine geçmez veya bunları tamamlayıcı uygulamalar olarak öngörülemez. Hasta gereksinmeleri ve sorunları mutlaka muayene ve konsültasyonlar sonucunda hastayla mutabık kalınarak oluşturulur.