Hangi yaşta hangi estetik

25 Mayıs 2009 - Hürriyet Gazetesi

Günümüzde estetik operasyonlar, her yaşa özel tıbbi yaklaşımlarla gerçekleştiriliyor.

Gerek yüz gerekse vücut estetiklerinde, kişilerin beklentileri kadar deri yaşı, deformasyon oranı, genetik yapı, beslenme şekli, sigara ya da alkol kullanılıp kullanılmadığı da etkili oluyor. Bu nedenle, estetik operasyonlarda yaşa uygun işlemlerin tercih edilmesi gerekiyor.

 

16-18’Lİ YAŞLARDA ESTETİK

Gençlik döneminde akneler, en çok rahatsız olunan sorunların başında geliyor. Bu sorunla mücadelede, dermatologların değerlendirmeleri ve ilaç tedavilerinin yanı sıra estetik amaçlı işlemler de uygulanabiliyor.

Gençlerin en çok tercih ettiği estetik işlemler arasında burun estetiği, meme küçüklüğü ve liposuction başı çekiyor. Eğer tedavi ile düzelmeyeceğine inanıyorsak, bazı rahatsızlıkları genç yaşta ameliyatla ortadan kaldırabiliyoruz. Örneğin; 20 yaşın altında ileri derecede meme büyümesi görüldüyse, genç 18’ine geldiğinde ameliyata başvurulabiliyor. Çünkü bir genç kızın, iri memelerden kurtulması için 30 yaşına gelmesini beklemeye gerek yok. 20 yaşın altında da ameliyat olabilir.

Çünkü aksi halde genç, istediği kıyafetleri giyemeyecek, sürekli görüntüsünden rahatsızlık duyacak, belki arkadaşlarının alaylarına maruz kalacak... Yani tam özgüveninin oluştuğu bir çağda bu güveni yitirecek.

Ancak burada gencin böyle bir operasyona hazır olup olmadığından emin olmak önemli. Onun bu ameliyata ruhsal anlamda hazır olup olmadığının araştırılması, tartışılması şart... Bizler bu gibi durumlarda psikiyatri uzmanlarından yardım alınmasını isteyebiliyoruz. 18 yaşından önce gençlere ameliyat yapıyorsak, anne ve babalarının yazılı izni de gerekiyor.

 

20-30’LU YAŞLARDA ESTETİK

Gençler üniversiteyi bitirip 20’li yaşlarına geldiklerinde, ekonomik özgürlüklerine de yavaş yavaş kavuşmuş oluyorlar. Bu durumda vücutlarındaki kendilerine huzursuzluk veren kusurlardan estetik yaptırarak kurtuluyorlar. Daha çok burun, meme ameliyatları, vücut şekillendirme ameliyatları devreye giriyor, yüzdeki akne izleri tedavi ediliyor.

30’lu yaşlardan itibaren ise doğum kaynaklı problemler başgösteriyor. Memelerin büyümesi, sarkması, karında deformasyon oluşması, vücudun değişik bölgelerinde yağ birikmesi gibi sorunlar ortaya çıkıyor. Durağan yaşam ve kilo almak da bu sorunları artırıyor.

 

30-40’LI YAŞLARDA ESTETİK

30-40’lı yaşlarda vücut doğurganlığın sonlarına geliyor. Kadınlar genelde bu yaşlarda bir çocuk doğurmuş oluyor, yenisini düşünmüyor. Ama doğumla birlikte belli sorunlar da ortaya çıkıyor.

Bu yaşlarda yüzdeki küçük problemlerden de kurtulunmak isteniyor. Göz kapağı operasyonları, botoks ve dolgu enjeksiyonları gibi, bizim “minimal girişimler” dediğimiz, daha küçük çaplı müdahaleler talep ediliyor.

 

40-50 YAŞ ESTETİĞİ

40 yaşından sonra karın germe ameliyatları, meme toparlama ameliyatları ön plana çıkıyor. Botoks ve dolgu enjeksiyonları, yağ enjeksiyonları da revaçta. Yüze yönelik işlem talebi de artış gösteriyor. Agresif yüz germe ameliyatları, göz kapağı ameliyatları devreye giriyor. şakak germe ameliyatları da gündeme geliyor.

 

ERKEKLER NE İSTİYOR

Kadınlara uygulanan estetik işlemlerin dışında, erkek estetiğine yönelik ameliyatlar da yapıyoruz. Genç yaşta erkekler daha çok burun ameliyatlarını tercih ediyor. Ayrıca son yıllarda sıkça gördüğümüz, genç erkekleri yazın denize girmekten utandıran meme büyümesi sorunlarına karşı, 17-18 yaşından itibaren jinekomasti ameliyatlarını uyguluyoruz.

Yaş ilerledikçe oluşan problemlere karşı ise yüz ve göz ameliyatları devreye giriyor. 30’lu yaşlarda özellikle saç dökülmelerinden rahatsız oluyor, saç ektirmek istiyorlar. Bunun dışında 30 ve 40’lı yaşlarda, bölgesel yağların azaltılması için liposuction işlemini talep edebiliyorlar.

Göz kapağı ameliyatlarını erkekler daha çok tercih ediyor, genelde yüz germe yaptırmıyorlar.

Erkekler 50 yaşından sonra estetikten de pek medet ummuyor.

Siz Sorun Nuri Soysal Cevaplasın

Adres
Valikonağı Caddesi Gündoğdu Apt. No: 43 Daire: 1
Nişantaşı / İstanbul

Telefon
+90 (212) 234-5492  / +90 (212) 234-5428

Faks
+90 (212) 291-8014

Yasal Uyarı

Web sitemizde aktarılan bilgiler genel bilgilendirme ve bilinçlendirme amacıyla düzenlenmiş olup, kesinlikle teşhis ve tedavi yerine geçmez veya bunları tamamlayıcı uygulamalar olarak öngörülemez. Hasta gereksinmeleri ve sorunları mutlaka muayene ve konsültasyonlar sonucunda hastayla mutabık kalınarak oluşturulur.