Aynada zarif gösteren estetik

20 Ocak 2014 - Hürriyet Gazetesi

Yeni yıla vücudunuzdaki fazla yağlardan kurtularak başlamak ve aynalarda daha zarif bir şekilde kendinizi görmek istiyorsanız, size başlıca 3 öneride bulunabilirim.

Yeni bir yıla girdik. Her yeni yılın başlangıcı hepimiz için yeni kararlar, yapılacaklar ve yapılmayacak listeleriyle dolu, umutların, iyi dileklerin bizi, çevremizi sardığı zamanlar demektir.

Kadınlar için ise yeni yılın anlamı daha başkadır. Bu yıl fazla kiloların verileceği, mağazalarda beğenilen ama kilolar nedeniyle alınamayan kıyafetlerin alınacağı bir yıl olmalıdır. Çocukken filmlerde izlediğimiz Noel Baba karakteri dilekleri gerçekleştiren bir kahramandır. Büyüyünce ise işler değişir. Beklentiler de artar, sorunlar da.

Kadınlar için sorunların önemli bir bölümü vücutlarındaki fazla yağlardır. Bu yağlardan elbette Noel Baba sayesinde kurtulmak mümkün değildir. Kadınların bu dileğini, doktorlar gerçekleştirebilir. Ama en önemlisi gerçekçi beklentiler içinde olmaktır.

Yeni yıla vücudunuzdaki fazla yağlardan kurtularak başlamak ve aynalarda daha zarif bir şekilde kendinizi görmek istiyorsanız, size başlıca 3 öneride bulunabilirim:

 

BESLENME PROGRAMINIZ SİZE ÖZEL OLSUN

Beslenme uzmanlarının verdiği bilgilere göre, aşırı yağlı yiyecekler tüketmek, fast-food tarzı hızlı beslenmek, ara öğün yapmamak, öğünleri atlamak, gece geç saatlerde yemek yemek ve hareketsiz yaşamak, spor yapmamak şişmanlığa neden oluyor.

Eğer bu yaşam tarzını yıllarca sürdürürsek vücudumuzda fazla yağlar birikiyor. Bu yağlardan kurtulmak için birinci önerim bir beslenme uzmanı gözetiminde sağlıklı ve dengeli beslenmeyi öğrenerek, sizin yaşam tarzınıza, gündelik yaşamınızın zorluklarına, stresine uygun bir program uygulamanızdır.

 

LİPOSUCTİON KALICI BİR ÇÖZÜM OLABİLİR Mİ?

Vücut şekillendirme ameliyatlarının başında sıklıkla kullanılan yöntem yağ aldırma operasyonudur. Bu işlemde, vücudun herhangi bir yerindeki fazla görünümlü ve orantısız biçimde yerleşmiş yağ dokusunu, o bölgede minicik bir delik açılarak alınabilir.

Liposhaping, liposculpture isimleriyle bilinen işlemlerin hepsi liposuction işlemiyle aynıdır, aralarında ciddi fark yoktur. Liposuction ile ilgili olarak hastalarımızın bize sık sık sorduğu bazı soruları cevaplayarak, daha aydınlatıcı bilgiler vermemiz mümkün olabilir.

- Liposuction işlemi, genel veya lokal anestezi ile uygulanmaktadır. Alınması planlanan bölgedeki yağ dokusu fazla ise genel anestezi, azsa lokal anestezi tercih ediyoruz.

- Bütün liposuction yöntemlerinde özel bir sıvı hazırlayarak, uygulama bölgesine enjekte ediyor ve işlemi daha sonra uyguluyoruz.

- Bölgedeki fazla yağ dokusunu yüksek vakumlu aletler yardımıyla ince kanüller kullanarak alıyoruz.

- Alınacak yağ miktarını hastaların genel durumu, vücuttaki yağ oranı, bölgedeki deri elastikiyeti ve deri yaşı göz önüne alarak planlıyoruz. Deri kalitesinin iyi olması alınacak yağ miktarı ve sonucu direkt olarak etkiliyor. Bunun için cilt elastikiyeti iyi ve genç olan kişilerde bu işlemleri yapmak daha iyi sonuç verebilir.

- Tabii burada bahsettiğim hastanın kronolojik yaş değil derisinin yaşı demek daha doğrudur. Bunu ancak işlemi yapacak doktor, muayenesi sırasında tespit ederek karar verir. Fazla kilo alıp verme ve güneşin zararlı etkileri, deriyi yaşlandırır. Bu nedenle yaşlanmış deriye dikkat edilmelidir.

- Liposuction yapılırken içerideki yağın daha kolay alınmasına yardımcı olacak ultrason veya lazer kullanılabilir.

Ultrasonic liposuction ile yağlar parçalanarak kolayca alınır. Yine ultrasonic dalgaların bölgedeki deri yapısının daha çabuk sıkılaşıp toparlanmasına yararı olmaktadır.

Ancak büyük miktarda yağ alınması planlandıysa, bu yöntemi mutlak klasik liposuction ile birleştirerek uygulamak gerekir.

- Lazer ise, bölgedeki yağ dokusunu yakıp bir çeşit buhar yaparak bu işlemi yapar. Ancak alınacak miktar yine çok fazla olmayacaktır. Onun için lazer lipoliz yöntemi yanında klasik liposuction beraber kullanılır. Yine lazerin deri toparlama etkisinden dolayı ayrı bir yararı da söz konusudur.

- Ancak fazla lazer kullanıldığında yağ nekrozu denilen deri altındaki yağın uzun süreli eriyip akması sözkonusu olabilir ki, bazı hastalarda birkaç ay süren bu akıntılar ve enfeksiyonlara neden olabilir. Bu problemi önlemek amacıyla önce lazerlipoliz ve klasik liposuction çoğu kez bir arada uygulanır.

Yapılan bu işlemlerden sonra hastaya korse giydirilir. 3-6 hafta elbise altına giyilebilen bu korseler kullanılır.

Bütün bunların sonucunda kişinin dengeli beslenmesi ve hareket kazanmasıyla devamlılığı olan bir şekillendirme oluşacaktır.

 

SPORDAN KAÇMAK KİLOLARA YAKALANMAKTIR

Vücudumuza yıllar boyu yapışan kilolar, yağlar, yazık ki tavada yağ eritir gibi kolay bir şekilde gitmiyor. “Kilolarımla barışık yaşarım” diyorsanız sorun yok. Ama “bu kiloları vücudumda taşımak istemiyorum, yağlara hamallık etmek istemiyorum” diyorsanız, uzmanlar sadece sağlıklı beslenmenin yeterli gelmediğini söylüyor. Bunun için de spor hekimliği branşındaki hekimlerden destek almakta yarar var. Çünkü herkesin ailesel riskleri, fiziği, oksijen yakma kapasitesi birbirinden farklı.

Size uygun sporu seçerseniz, ceza gibi görmeden uygulamanız da kolay olur. Bazıları açık havada spor yapmayı sever, bazıları evde spor aletleriyle çalışmayı, bazıları ise yanında antrenman eğitmeni olmadan bir şey yapamaz. Yağlardan kurtulacaksanız, size özel spor reçetesi edinmeniz şart.

Siz Sorun Nuri Soysal Cevaplasın

Adres
Valikonağı Caddesi Gündoğdu Apt. No: 43 Daire: 1
Nişantaşı / İstanbul

Telefon
+90 (212) 234-5492  / +90 (212) 234-5428

Faks
+90 (212) 291-8014

Yasal Uyarı

Web sitemizde aktarılan bilgiler genel bilgilendirme ve bilinçlendirme amacıyla düzenlenmiş olup, kesinlikle teşhis ve tedavi yerine geçmez veya bunları tamamlayıcı uygulamalar olarak öngörülemez. Hasta gereksinmeleri ve sorunları mutlaka muayene ve konsültasyonlar sonucunda hastayla mutabık kalınarak oluşturulur.