Mevsimsiz bir hastalık terleme

22 Nisan 2013 - Hürriyet Gazetesi

Oturduğu yerde elinden sular damlayan, kışın kar yağdığında bile terleyen, insanlarla el sıkışmaktan korkan, yaz kış kıyafetleri sırılsıklam gezmek zorunda kalanların hastalığı olan aşırı terleme, her bin kişiden üçünde görülüyor. Ama bu sorunla yaşamak kader değil.

Aşırı terleme hastalarının özelliği, hiç efor sarf etmeseler bile durdukları yerde terlemeleridir. Kışın bile musluktan boşalırcasına başta koltuk altları olmak üzere, sırtları, ayakları, elleri, yüz ve baş bölgeleri terler. Mevsimsiz bir hastalık olması nedeniyle hastalar yılın dört mevsimi terlemelerine çare ararlar. Oturduğu yerde elinden sular damlayan, kışın kar yağdığında bile terleyen, insanlarla el sıkışmaktan korkan, yaz kış kıyafetleri sırılsıklam gezmek zorunda kalanların hastalığı olan aşırı terleme (hiperhidroz), her bin kişiden üçünde görülüyor. Ama bu sorunla yaşamanın kader olmadığını bilerek çözümünü aramakta fayda vardır.

 

AŞIRI TERLEMEDE, TER BEZLERİ NORMALİN 10 KATI ÇALIŞIYOR

Günümüzde terleme hastalığının tedavisinde etkili yöntemler arasında botoks ve ETS (Endoskopik Torakal Sempatektomi) operasyonuyla terlemeyi yöneten sinire klips takılması yöntemi geliyor.

Terlemeyi sağlayan ter bezleri en çok avuç içleri, ayak tabanları ve koltuk altlarında yer alıyor. Böylece aşırı terleme problemlerini de en çok bu bölgelerde görüyoruz. Aşırı terleme, ter bezlerinin çalışmasını sağlayan sinir sistemi bölümünün aşırı çalışmasından ileri geliyor. Aşırı terlemede ter bezleri normalden en az 10 kat daha fazla çalışıyor.

Başta ellerde olmak üzere ayak tabanları, yüz, koltuk altları ve gövde de aşırı terleme görülebiliyor. İkincil bir hastalığa bağlı (aşırı şişmanlık, menopoz gibi) olarak ortaya çıkan terlemelerde ise ana hastalığın tedavisi terlemeyi azaltıyor.

Terlemeye karşı uygulanan çeşitli tedavi yöntemler var. Bu yöntemleri şöyle sıralayabiliriz:

DEODORANTLAR: Bu ürünler genellikle koltuk altında, temiz, yara olmayan, sağlıklı cilde uygulandıklarında terlemeyi kontrol altına alıyor. Ancak bu ter sistemi sağlıklı işleyen kişilerde etkili oluyor. Aşırı terleyen kişilerde deodorantların etkili olmadığı hastalardan aldığımız geri bildirimler sayesinde de gözlemliyoruz.

BOTOKS: Terleme tedavisinden botokstan uzun zamandır yararlanıyoruz. Botoks tedavisi ile aşırı terlemenin önüne geçilmeye çalışılıyor. Aşırı terleme sorunu olan hastalarda botoks yardımıyla aşırı terlemeye neden olan bölgelerdeki sinir uyarımları bloke edilerek aşırı ter üretilmesi engellenmiş oluyor.

Botoks ince bir iğneyle terlemenin çok yoğun olduğu bölgeye enjekte ediliyor. İlaç uygulandıktan 3-4 saat sonra etkisi başlıyor ve ortalama bir hafta içinde tam yerleşerek terleme kesiliyor. Botoks ortalama 8-10 ay kadar etkisini devam ettiriyor. Botoksun yaz gelmeden bahar aylarında uygulanmasında büyük fayda görüyoruz. Çünkü aşırı terleme sorunu olan hastalarımız, en çok yazın zor durumda kalıyor. Günde 4-5 defa tişört değiştirmek zorunda kalıyor.

Ofis ortamında özellikle çok sorun oluyor. Klimalar çalışmasına rağmen, aşırı terleme sorunu olan insanlar aşırı terlemenin kötü etkisinden kurtulamıyor. Terlemeye yönelik botoks işlemlerini mart-nisan-mayıs aylarında yaptırmak, yaz aylarını terden uzakta geçirmeyi sağlıyor.

Ülkemizde haziran, temmuz, ağustos, eylül ve ekim aylarında bile havanın güneşli olduğunu düşününce botoksun yararlı etkisinden yazın, sonbaharda ve hatta kışın da yararlanmak mümkün oluyor. Ancak botoksun etkisi 8-10 ayda ortadan kalktığından dolayı ertesi yıl tekrarlatmak gerekiyor.

CERRAHİ YÖNTEM: Aşırı terlemenin önlenmesinde kullanılan yöntemlerden bir diğeri de cerrahi yöntemdir. Terlemeyi kesmek amacıyla “ETS” (Endoskopik Torakal Sempatektomi) yöntemiyle, aşırı terlemeye dur deniliyor.

Göğüs cerrahisi uzmanlarınca uygulanan bu yöntemde, her iki koltuk altından tek kesiden girilerek sempatik sinire bir klips takılıyor, bu da terlemenin kesilmesini sağlıyor. Aşırı terleme sorunu nedeniyle sosyal yaşamlarında, iş hayatlarında zorluklar yaşayan kişiler, bu ameliyatı gerçekleştirmiş hekimlere ulaştıkları takdirde sorunlarından kurtulabiliyor. Su gibi boşalan ter bezlerindeki musluklar adeta kapanıyor ve normal insanlar gibi yaşayabilmek mümkün olabiliyor.

Siz Sorun Nuri Soysal Cevaplasın

Adres
Valikonağı Caddesi Gündoğdu Apt. No: 43 Daire: 1
Nişantaşı / İstanbul

Telefon
+90 (212) 234-5492  / +90 (212) 234-5428

Faks
+90 (212) 291-8014

Yasal Uyarı

Web sitemizde aktarılan bilgiler genel bilgilendirme ve bilinçlendirme amacıyla düzenlenmiş olup, kesinlikle teşhis ve tedavi yerine geçmez veya bunları tamamlayıcı uygulamalar olarak öngörülemez. Hasta gereksinmeleri ve sorunları mutlaka muayene ve konsültasyonlar sonucunda hastayla mutabık kalınarak oluşturulur.