50’sinden önce yaşlananlara yüz germe ameliyatı

11 Kasım 2013 - Hürriyet Gazetesi

Farklı dış etkenler ve genetik miras, yüzde yaşlanmaya, beraberinde de sarkmaya neden oluyor.

Bu sorunu gidermede başvurulan en etkili yöntem ise yüz germe ameliyatları... Üstelik bu ameliyatlar sanılanın aksine sadece 50 yaş ve üzerindekilere değil, yüz düşüklüğünün erken ortaya çıktığı kişilere de uygulanabiliyor.

Yüz düşüklüğünde alında sarkma, kaşların düşüklüğü, yanakların aşağı doğru sarkması gibi sorunlar ortaya çıkıyor. Dolgu, botoks ve çeşitli aletlerle yapılan kırışıklık tedavileri derinin dış yüzeyindeki sorunların çözümlenmesini sağlıyor.

Thermage işlemi derinin gerilmesinde avantaj sağlasa da, yüz düşüklüğünün gerçek anlamda tedavisi ancak yüz germe ameliyatıyla sağlanabiliyor.

Yüz germede bizim için önemli olan takvim yaşı değil, derinin yaşı.

Deri erken yaşlanıyorsa yüz germe operasyonu daha öne çekilebiliyor.

Yani yüz düşüklüğünden kurtulmak için 50-60 yaşına kadar beklemek gerekmiyor. Ameliyattan önce düşük doz bir genel anestezi veriliyor.

Ancak en önemlisi yüz germe işleminin yapıldığı yüz bölgesine lokal anestezi uygulanıyor.

İşlem yaklaşık üç saat sürüyor.

Kişiler en çok da ameliyatın nasıl yapıldığı hakkında bilgi almak istiyor ve bunu merak ediyor.

Ameliyatta ne yaptığımıza gelince: Deriyi kulağın iç bölgesinden, kulak arkasından devam eden ve saçlı deriye kadar uzanan bir kesiyle keserek gevşetiyoruz.

Ardından deri fazlalıklarını keserek kestiğimiz deriyi yerine dikiyoruz. Burada yüzdeki gerginliğin oranını ayarlamak tamamen işlemi yapan cerrahın tecrübesi ve bilgisiyle doğru orantılı.

Yüz germe işleminde, burun ameliyatından ya da meme ameliyatından farklı olarak tanıdıklarınızın dışında kimse estetik yaptırdığını anlayamıyor.

İyi bir estetik işlemde kriterimiz her zaman, hangi bölgede ameliyat yapıyorsak o bölgedeki işlemin sonucunda kişiye ‘estetik mi oldun?’ sorusunu mümkün olduğu kadar sordurmamaktır.

Kötü bir burun estetiğini sizi tanıyan tanımayan herkes anlayabilir. Ancak başarılı bir yüz germe operasyonunu sadece sizi tanıyan kişiler bilebilir.

Başkalarının anlaması mümkün değildir. Yüz germe operasyonundan önce hastaların en çok sordukları soru, iz kalıp kalmayacağıdır.

Kulak içinde ve arkasındaki izler çok belli belirsizdir.

Saçlı deridekiler de zaten saçın içinde kalır, bir süre sonra kaybolur. Çok ciddi bir saç dökülmesi sorunu yaşanmadığı sürece de görülmez.

Bunun dışında yüz germe işleminin hangi mevsimde yaptırılmasının doğru olacağı sorusuyla da sık karşılaşıyoruz.

En ideali sonbahar-kış mevsiminde yapılmasıdır, yazın da yapabiliriz ancak güneşe çıkılması konusunda ciddi kısıtlamalar getiririz.

 

YÜZ GERME ERKEĞE YAPILINCA İZ DAHA FAZLA OLUYOR

Ameliyattan sonra hastalardan yaklaşık 10 gün kadar ani, sert, baş ve boyun hareketleri yapmamalarını isteriz. Birinci günden itibaren ılık suyla banyo yapabilirler.

Önemli bir ağrı, sızı olmaz, şişlik olabilir ama morluk olağan bir durum değildir, morluk olursa da boynun altında olabilir onlar da kısa zamanda geçer.

Yüz germe işlemi, erkeklerde de yapılabilir ancak kadınlardakine göre daha fazla iz ortaya çıkar.

Erkeklerde sakal ve kulak arasındaki boşluktan yüzü gerdiğinizde, sakalın kulağa doğru yönlendiği bölümde izleri önleyecek işlem yapmak lazım.

Çünkü yüz germe sonucunda izler daha fazla görünür hale geliyor.

Kadınlar makyaj yapıp oluşan izleri kaybedebiliyor.

Yüz düşüklüğünden kurtulmak isteyen kişiler doktorlarına, eğer 50 yaşındalarsa 30 yaşındaki hallerine kavuşmak istediklerini söylerler.

Ancak gerçek bundan farklıdır. Elbette operasyondan sonra belli bir yıl geriye gitmek mümkündür. Bu süre 10-20 yıl olabildiği gibi 5 yıl da olabilir. En doğru hastalara yıl konusunda vaatte bulunmamaktır.

 

AMELiYATTAN EN AZ ÜÇ HAFTA ÖNCE SİGARA BIRAKILMALI

Yüz germede dikkat edilmesi gereken önemli bir nokta da, operasyondan en az üç hafta sigara içmenin bırakılmasıdır.

Operasyondan sonraki dönemde de sigaradan uzak durmak doğrudur. Çünkü sigara içmek derinin sağlıklı beslenmesini engeller.

Biz meme küçültme, karın ve yüz germede sigarayı bir ay önceden bıraktırmak isteriz. Ayrıca kanı sulandırıcı aspirin gibi ilaçların da ameliyattan 2-3 hafta önceden bırakılmasını mutlaka isteriz.

Ameliyattan önce iyi bir cilt bakımının yapılması, gözeneklerin açılıp havalandırılması, olumlu katkı yapar. Yüz düşüklüğü düzeltildikten sonra, ince kırışıklıklar iz yaptıysa bölgeyi soyucu cerrahi işlemler uygulamak, derin peelingler yapmak gerekebilir.

Siz Sorun Nuri Soysal Cevaplasın

Adres
Valikonağı Caddesi Gündoğdu Apt. No: 43 Daire: 1
Nişantaşı / İstanbul

Telefon
+90 (212) 234-5492  / +90 (212) 234-5428

Faks
+90 (212) 291-8014

Yasal Uyarı

Web sitemizde aktarılan bilgiler genel bilgilendirme ve bilinçlendirme amacıyla düzenlenmiş olup, kesinlikle teşhis ve tedavi yerine geçmez veya bunları tamamlayıcı uygulamalar olarak öngörülemez. Hasta gereksinmeleri ve sorunları mutlaka muayene ve konsültasyonlar sonucunda hastayla mutabık kalınarak oluşturulur.