Annelerin mezuniyet hediyesi Estetik

27 Mayıs 2013 - Hürriyet Gazetesi

Günümüzde birçok kadın estetik operasyon yaptırıyor.

Son yıllarda genç kızlar da dış görünüşleriyle ilgili sorunlara yetişkin olmayı beklemeden müdahale edilmesini tercih ediyor. Durum böyle olunca da anneler, kızlarına mezuniyet hediyesi olarak estetik operasyon yaptırıyor.

Silikon, daha güzel bir görüntüye sahip olmak isteyen kadınların gündeminden yıllardır inmeyen bir konu. Silikonun kadınlar tarafından en fazla tercih edilmesinin iki nedeni var. Birincisi sarkık memelere uygulanan toparlama ameliyatlarından sonra kullanılması, diğeri ise memesinin küçüklüğünden rahatsız olarak büyütmek isteyen kadınlarda kullanılmasıdır.

Genç kızlar arasında memesinin küçüklüğünden yakınıp, anneleri tarafından mezuniyet hediyesi olarak estetik operasyon yaptırmak üzere gelenlerin sayısı azımsanmayacak bir orandadır.

Karşımızda genç bir hastamız varsa eğer, silikon dediğimiz meme implantlarını yerleştirmeden önce, hastanın genel sağlık durumu başta olmak üzere, psikolojik durumu, 17 yaşını tamamlayıp tamamlamadığını belirlememiz gerekiyor. Eğer gencin genel sağlık koşulları yerindeyse, ameliyata karar verdiysek, meme ölçüsüyle ilgili bilgi de almamız gerekiyor.

Vücut anatomisine aykırı olmayacak bir ölçüye hastamızla birlikte karar vermemiz çok önemli. Bunların dışında her iki memenin durumunun, cilt ve doku yapısı göz önünde bulundurularak cerrah tarafından değerlendirilmesi, operasyonun başarısı açısından büyük önem taşıyor. Silikon protezleri günümüzde en sık meme büyütmek için kullanıyoruz. Bunun için de silikonun çeşitli boyutlarda olanları var. Bu operasyonlardan önce silikonla ilgili olarak bilinmesi gereken bazı noktaların altını çizmek istiyorum.

Silikonları yapıldıkları materyallere göre sınıflandırmamız da mümkün. Yumuşak silikonlar olabildiği gibi, bazı silikonların yapısı sert oluyor. Üzeri düz ve pürtüklü olanlar, içi su dışı silikon balon olanların yanı sıra, içi ya da dışı tamamen silikon olanlar var. Ayrıca ameliyat sırasında şişirilip ayarlanabilen ikisinin karışımı olanlar da mevcut.

Silikonlar hakkında biz hekimlere en fazla sorulan soruların başında silikonun patlayıp patlamadığı geliyor. Silikonun kesici bir cisim batmadan patlama şansı yok denecek kadar azdır. Serum fizyolojik doldurulan protezler, subaplarından kaçırabilir. Patlamış gibi bir etki yaratır, silikon protez dolgunluğunu kaybettiği için patladı sanılır. Ancak eğer kesici bir alet kullanılırsa patlayabiliyor.

Bu protezlerin bebek emzirmeye engel olup olmadığı sorusu da silikon taktırmayı düşünenlerden bize çok sık sorulan bir sorudur. Silikon emzirmeye engel olmaz. Kanser yapıp yapmadığına ilişkin soruya gelince. 1980’li yıllardan beri silikonun kansere neden olup olmadığı hakkında binlerce araştırma yapıldı. Hiçbir kanser riskini artırıcı bulguya rastlanmadı. Silikon protezini 15-20 yıl kullanan hastalar var. Kanserle ilişkili olarak bir başka merak edilen soru da, memedeki kitlelerin silikonun varlığı nedeniyle atlanıp atlanmayacağına ilişkindir. Silikon bu kitlelerin ultrasonografi, mamografi gibi incelemelerde görüntülenmesini perdelemez. Silikonun insan vücudundaki ömrü için eskiden 10 yıl deniliyordu, son yapılan implantların süresi ise yok. Silikonun ölçüsü de hastalar için büyük önem taşıyor.

Memesinin küçüklüğünden şikayetçi olan ve protez taktırmak isteyenlerle bu beklentilerini açıkça konuşuyoruz. En uygun sutyen ölçüsünü yakalayacak şekilde protez uygulamasını yapıyoruz. Silikon protez uygulaması, meme asimetrisi olan yani bir memesi büyük, diğeri küçük kadınlarda da, her iki memenin büyüklüğünün eşitlenmesi amacıyla konfor sağlayabiliyor.

 

PROTEZ UYGULAMASINI ERKEKLER ANLAYAMAZ!

Silikon protezler 17 yaşından sonra takılabiliyor. Silikonun yaratacağı tek sorun ise kapsül oluşturmasıdır. Bu oran yüzde 8-10 arasında değişebiliyor. Vücut silikon protezin takılmasıyla ince bir doku oluşturuyor, bazen bazı bünyeler çok kalın kapsül yapıyor, vücut tarafından protezi sıkıştırıldığından meme sertleşiyor.

Kişi memesine dokunduğunda protezden dolayı eline bir sertlik hissi geliyor. Bunun olmaması için meme implantların üzeri pürtüklü olanları seçiliyor. Ameliyatın ikinci haftasından itibaren özel masajlar yapmak kapsül oluşumunu önlüyor. Öte yandan silikon taktırmak cinsel hayatı etkilemiyor. Hatta iyi bir uygulama yapılmışsa, partnerin bunu anlaması mümkün olmuyor.

Siz Sorun Nuri Soysal Cevaplasın

Adres
Valikonağı Caddesi Gündoğdu Apt. No: 43 Daire: 1
Nişantaşı / İstanbul

Telefon
+90 (212) 234-5492  / +90 (212) 234-5428

Faks
+90 (212) 291-8014

Yasal Uyarı

Web sitemizde aktarılan bilgiler genel bilgilendirme ve bilinçlendirme amacıyla düzenlenmiş olup, kesinlikle teşhis ve tedavi yerine geçmez veya bunları tamamlayıcı uygulamalar olarak öngörülemez. Hasta gereksinmeleri ve sorunları mutlaka muayene ve konsültasyonlar sonucunda hastayla mutabık kalınarak oluşturulur.