Meme büyümesi artık korkulu rüya değil

29 Temmuz 2013 - Hürriyet Gazetesi

Büyük meme sadece kadınların derdi değil.

Memelerinin iriliğinden, hatta kadın memesine benzemesinden yakınan birçok erkek var. Neyse ki ‘jinekomasti’ olarak adlandırılan bu sorundan operasyonla kurtulmak mümkün.

Estetik operasyonların nimetlerinden sadece kadınlar değil, erkekler de yararlanıyor. Genellikle bölgesel yağlarından kurtulmak amacıyla liposuction yaptıran erkekler, bazen de ‘jinekomasti’ dediğimiz meme büyümesine yönelik cerrahi işlemlere başvuruyor. Bu ameliyatla memedeki fazla yağlar çıkarılıyor ve daha fit bir görüntü yaratılıyor. Genellikle de 18-40 yaş arası erkekler, bu sorundan kurtulma konusunda daha istekli davranıyor.

 

FAZLA YAĞ LIPOSUCTION İLE ALINIYOR

Yakın zamana kadar bu sorunla yaşamayı bir kader gibi gören, beyaz tişört giyemeyen, denize ve havuza girmekten çekinen erkekler, bu ameliyat sayesinde sosyal yaşamlarındaki sıkıntılarından kurtuluyor. Artık koyu renk tişörtlerle, cepli, kocaman kareli gömleklerle dolaşmak zorunda kalmıyor.

Erkekte büyük memeyi küçültebilmek için önce memedeki renkli kısmın renksiz kısımla birleştiği yerden küçük bir kesi açıyoruz. Memenin bez dokusu ve çevresindeki dokularda bulunan fazla yağları liposuction’la alıyoruz. Geriye sadece deri altı dokusu kalıyor.

Her liposuction işleminde olduğu gibi burada da doğru miktarda yağ alınması çok önemli. Çünkü fazla yağ alınırsa, çukurluklar meydana gelebilir. Az alınması halinde de meme bölgesinde yine bir şişkinlik kalacaktır. Sonrasında düzeltme yapılması zor olduğundan, gerektiği miktarda yağ almak önemli.

 

OPERASYONDAN SONRA İZ KALMIYOR

Büyük memeye yapılan liposuction işlemi, tek seansta bitiyor ve en önemlisi de kadınlarda olduğu gibi iz kalmıyor. Kalan çok küçük izler de göğüs kıllarıyla gizleniyor.

Liposuction, ameliyathane koşullarında uygulanması gereken bir teknik. Bu nedenle de genel anestezi altında yapılması önem taşıyor. Bu işlemden sonra çoğunlukla dren kullanmıyoruz ama aldığımız doku miktarı fazlaysa bir günlüğüne küçük bir dren koyabiliyoruz, o bölgeyi sıkı tutacak bantlar yapıştırıyor ya da korse kullanılmasını istiyoruz.

 

AMELİYATTAN SONRA...

Ameliyattan sonra memenin göbeğe doğru olan kısımlarında morarma görülebiliyor ama bu morluklar bir-iki hafta içinde geçiyor. Her estetik operasyonda olduğu gibi bu ameliyattan sonra da güneş ışınlarından bir süre korunmak gerekiyor. Hastalar, bir-iki hafta sonra rahatlıkla denize veya havuza girebiliyor. Ameliyattan sonraki süreçle ilgili en önemli konulardan biri de beslenme. Yağlı, bol kalorili yiyecekler tüketmek, hareketsiz kalmak, bir süre sonra memede yeniden yağlanmaya neden olabilir.

Siz Sorun Nuri Soysal Cevaplasın

Adres
Valikonağı Caddesi Gündoğdu Apt. No: 43 Daire: 1
Nişantaşı / İstanbul

Telefon
+90 (212) 234-5492  / +90 (212) 234-5428

Faks
+90 (212) 291-8014

Yasal Uyarı

Web sitemizde aktarılan bilgiler genel bilgilendirme ve bilinçlendirme amacıyla düzenlenmiş olup, kesinlikle teşhis ve tedavi yerine geçmez veya bunları tamamlayıcı uygulamalar olarak öngörülemez. Hasta gereksinmeleri ve sorunları mutlaka muayene ve konsültasyonlar sonucunda hastayla mutabık kalınarak oluşturulur.